şükela:  tümü | bugün
  • edit: anlamayanlar için tek tek açıklayalım.(hayattaki tek başarısı oks'den yüksek not almış olmak olanlar hariç.)

1- sav: " bu bir gelenektir." cevap: zaten insanlar da bu saçma geleneği eleştiriyor. tıpkı doğu'daki çocuk gelin geleneğini, başlık parası geleneğini eleştirdikleri gibi. bir olayın gelenek olması onu doğru yapmaz.

2- sav: "simit neden kutsal olsun?" cevap: bak işte bu doğru bir gelenek. çocuklara tutumlu olmayı öğreten israfın kötü olduğunu anlatan ve elindekilerin değerinin farkına varmasını sağlayan bir gelenek. "kutsal" kelimesi azgın azınlıkta basur acısı yaratabilir ama olsun.

3- bu gelenek üst sınıftakilerin alt sınıftakilerden üstün olduğu gibi sakat bir mantık doğuruyor. hangi hakla üst sınıflar alt sınıfların kafasına bir şey atabilir? okulun ilerleyen dönemlerinde bu 'devrecilik' anlayışı devam eder ve alt sınıflar üst sınıfların yanlışlarına, zorbalıklarına ses çıkaramazlar. ki yatakhanelerde yapılan çaylak işkencelerini herkes biliyor.

4- sav: " herkes bizi kıskanürrr." cevap: breh breh breh. bu sözlük'te bile kadıköy'den çok daha iyi okullarda okuyan ergenler vardır. kaldı ki doğru doğrudur, boğaziçi mezunu söylese hemen doğru mu kabul edilecekti? işte bu mantık bile simit atma ile başlayan alt-üst zihniyetinin yansımasıdır. benden üstünse her şeyi yapabilir söyleyebilir.

öğrencilerin biribirine simit atarak 'eğitime' başladığı lisenin mezunlarının açıklaması. tabii ki suçlu yine eleştiri yapanlar. kahrolası twitter bilgeleri!!! okulun logosu martı imiş de o yüzdenmiş. bundan sonra galatasaray da lig başlarken aslanların önüne fakirleri atsın o zaman.

--- spoiler ---

kadıköy anadolu lisesi mezunları da gelen bu tepkilere yine sosyal medya üzerinden; simitlerin heba olmadığını ve martılara verildiğini açıklayarak cevap verdi.
    --- spoiler ---

https://www.memurlar.net/…atmayi-boyle-savundu.html
  • bazı kişilerin, gerçeklerin defalarca açıklanmasına rağmen çocukları linç etmeye devam etmesi üzerine yapılmış olan haklı açıklama.

biraz daha açıklık getireyim. benim ablam 2008 yılında mezun oldu bu okuldan ve ben bu geleneği ilk ondan duydum. yani iddia edildiği gibi 2, 3 yıllık bir gelenek değil. en az 10 yıllık diyeceğim ama 10 yıldan fazladır olduğunu da biliyorum. şimdilik 10 diyelim.

burada önemli nokta şu; kadıköy anadolu liseli zannediyorum 3 yıl önce proje okulları listesine alındı. bu listede kadıköy anadolu lisesi ile birlikte vefa lisesi gibi köklü ve gelenekleri olan liseler vardı. amaç, kindar nesil yetiştirmek isteyenlerin ne yaparlarsa yapsınlar sızamadıkları bu okullara sızmasıydı. bu köklü okullara çok ciddi darbe vursalar da yine de başarılı olamadılar. fakat sizin bugün yaptığınız linç sayesinde dün okuldaki tüm idare ve öğretmenlere soruşturma açıldı. yani kindar nesil yetiştirmek isteyenlerin ekmeğine yağ sürdünüz. belki de sizin sayesinizde birkaç yıl önce başaramadıklarını bugün başaracaklar.

fakat boşverin, siz sorgusuz sualsiz 14-18 yaş arası çocukları linç etmeye devam edin.
  • twitter da yazan varolan öğrenci ve mezunların açıklamalarından bir farkı olmamış. böyle saçma bir olayı savunabilmek de farklı bir saçmalık gerçekten.

simiti atıp gereksiz bir adete malzeme yapıp yerlere attıktan sonra martıya vermen neyi değiştirir?
  • yav bi cekin elinizi cocuklarin uzerinden. size ne, ne atarlarsa atarlar. siz hergun sosyal hayatiniz da, isyeriniz de, eviniz de birbirinize bok atıyorsunuz. size karisan oluyor mu?
  • bu açıklamaya kimse de çıkıp "aga martı balıkçıldır, normalde simit yemez. götünüz yiyorsa balık atsanıza" dememiş.
  • ulan şu ülkede bir tek rezil olamıyorsun hakikaten.

yaptığınız rezillik.

bunu savunmak ayrı rezillik.
  • adamlar haklı. bok atmaya çalıştınız olmadı, hala daha oturduğunuz yerden başarısız olmanın sizde yarattığı intikam hissiyle konuşmayın. hadi 8/5 çalışmaya devam patron para bekliyor sizden :)))
  • twitter bilgeligiymis. gotum.

olayin nimet boyutunda falan degilim. sacma sapan, aptalca bir hareket.
  • onlar çocuk olduğu için kızamıyorum. bunların yaptıkları, bizim lisedeyken yaptıklarımızın yanında karınca bile değil. şimdi lisedeyken yaptıklarımı düşünüyorum tabi ki saçma geliyor o zaman normal geliyordu. bırakın çocukları yapsınlar yaramazlık.
  • bizim millette nasıl bir kıtlık çektiyse zamanında, yiyeceğe kutsal bir şeymiş gibi davranıyor. yerden alıp öpmeler falan nedir lan.

birde yemek israf olmasın diye zorla yiyen yedirenler var onlar daha da kötü fazla yemek sağlığından ve götünden çıkıyor yeme çöpe at daha iyi