şükela   tümü | bugün
  • burhan felek spor salonu'nun yanındaki üsküdar askerlik şubesi'yle aynı yerde bulunan şube. aslında bunların bütünleşik ismi zeynep kamil askerlik şubesi'dir. ukteci arkadaşın sormuş olduğu "göztepe'de oturan biri hangi askerlik şubesine gitmelidir?" sorusunun cevabı ise nüfus kağıdındaki ilçe haznesinde saklıdır.
  • fizbozun askerliğinin başlangıcı isimli fantastik bilim kurguya ev sahipliği yapan kurumdur.

üniversitesi bittikten sonra daha nefes almadan yüksek lisansa başlayan fizboz kişisi, ön kayıttan bir hafta önce, askerliğini tecil etmesi gerektiğini öğrenir. "lan hassiktir napacaz" derken, kendisinin üsküdar askerlik şubesine gitmesi gerektiğini öğrenir, keza kütüğü erzurumdadır.

macera burada başlar. bir arkadaşı buraya gitmeyi denemiş, çıldırıp memleketine gitmiştir. fikir almak için arkadaşını arar, ve arkadaşı şu cümleyi kurarak fizbozu şoke eder: "abi saat 9 da gittim, sabah geleceksin dediler !"

fizboz düşünür; 9 değilse kaçtır sabah. heralde 6 falandır diyip, evden çıkıp 6'ya 10 kala askerlik şubesi önünde olur. bakar ki bir liste var, bakar ki 118. sıra boş, der ben buraya kaydolurum, zaten yamuktur bu allah bilir 18. sıradır. kaydolur, beklemeye koyulur. sonra erle muhabbet eder, ve öğrenir ki, ilk 100 sabahtan alınacak, kalanı öğleni bekleyecek.

fizboz evine gider, 1 de tekrar askerlik şubesi önüne gelir; ilk 75 in alındığını öğrenir. isimler okundukça içeri girilir, fizboz da girer o arada. oturduğu ilçeye göre ayırırlar kişileri, fizbozkadıköy tarafına gider, beklemeye koyulur. danışmaya gidip numara alır, formları doldurur (muayene olmak istiyorum yazar oraya), ardından da yukarıya, şubeye çıkar. burada memure hanım kendisinden 3 diploma fotokopisi, 4 nüfus cüzdanı fotokopisi, 4 de resim ister. tabi asıllarını da ister. ardından evrak kayıda gönderilir. ardından bahçeye soyunmaya gönderilir.

fizboz heyecanlıdır. keza soyunmak istememektedir o kadar erkeğin arasında. burada ilk ayrımcılığın başladığını görür. gittiği yerdeki erin "abi yedeksubay adayı mısın?" sorusuna "evet" cevabını verince, "o zaman sırf gömleği çıkarsan yeter abi" der; etrafına bakar ki herkes donla güzel güzel koşturmaktadır. üniversite mezunu olmanın ilk faydasını gören fizboz, tartıya çıkar, tartı ona 94 kilo der, fizbozyuh der, boyunu ölçtürür, boyu 1.91 çıkar.. fizboz yanlışlık var der, benim 1.98; fakat mantığın bittiği yer olan askeriye sözkonusu olduğu için bi kez daha ölçemeyiz derler.

artarda atılan birton imzadan sonra albay hazretlerinin huzuruna çıkmaya gider fizboz. burada uzuuun mu uzun bir kuyruk vardır. öğrenilir ki albay hazretlerinin misafiri gelmiştir, bu yüzden insanların işleri güçleri ayakta bekelmeleri önem arz etmemektedir. yarım saat süren bir imza atmama sürecinin ardından atılan imzalar, fizboza majestelerinin haydi çocum kadıköy askerlik şubesine tekrar demesiyle son bulur. burada tekrar kuyruk beklendikten sonra, tekrar evrak kaydedilir, tekrar albaya imza kuyruğuna girilir ve çile biter..

şimdi tavsiyelerim:
    - yukarıdaki geçerli olmazsa, 6şar diploma, nüfus cüzdanı fotokopisi, 12 fotoğraf götürün. keza her şube başka birşey istiyormuş. ben maksimum isteyenini götürdüm.
    - gitmeden önce dua edin. çevremdeki kimse "modem bağlantısı" denen olaydan kuramadı, fax gelmesini bekledi saatlerce. benim önümdeki arkamdaki insalnar dahil. bense "modem bağlantısı kuruldu" yazısına şahit olan ender şanslı insanlardanım sanırım.
    - memurelerle ters düşmeyin. evet bu arada memur yok memure hepsi.

son olarak: askerlik şubede başlar şubede biter, alıştırın kendinizi.
  • nuh kuyusu caddesi üzerindedir
  • önünde allahın cezası kuyrukların olduğu yer. bazen buradaki 30-40 kişilik kalabalık bile bekleyene 10.000-20.000 kişilik, saatlerce bitmeyen bir kuyruk gibi gelir, bilen bilir.
    ayrıca önündeki yoldan gelip geçenler bunun önündeki kuyruğa merhamet dolu gözlerle bakarlar.
  • kadıköy'den 12a, 13, 13b, 14, 14c-d-f-k-m-r-y, 15f numaralı tek biletle çalışan otobüslerin yanısıra, 110, 120, 125, 127, 500 ve 500a numaralı çift biletle çalışan otobüslerle de ulaşılabilen askerlik şubesi. kadıköy rıhtımdan 12a ile gidilmesi tavsiye olunur, zira kendileri çok sık kalkmaktadır. ayrıca erken gidilmelidir zira faks çek faks bekle asteğmene albaya ona buna imzalat getir hastaneye git uzunca bekle kısaca muayene ol şubeye geri gel asteğmene albaya ona buna imzalat derken bütün gününüz rahatlıkla gitmektedir.
  • içerideki kadıköy katındaki sarışın memurenin herkesi azarlayıp, bağırıp çağırdığı sahnelere neden olan askerlik şubesi.
    aman ondan uzak durunuz, diğer bayanlar gayet tatlı.
    yeterki belgeler tam olsun.
  • 325 kısa dönem askerliğimi bitirmem sonucunda tezkere kaydı yaptırmak için uğradığım, ancak "hiçbir şey yapmanız gerekmiyor, boşuna gelmişsiniz" diyerek beni şaşırtan şube.
    hani askerlik şubede başlar, şubede biterdi?
  • türkiye cumhuriyeti sınırları dahilinde "en kısa sürede vatandaşlıktan çıkacam" ve "terk edecem bu ülkeyi" cümleciklerinin en çok duyuluduğu devlet dairesi. kadıköy ilçesinin nüfusu çok az olduğu için kendisi gibi nüfus bakımından küçük olan üsküdar ile üç katlı bir binayı paylaşmaktadır. iki ilçenin nüfusunun toplamı ise son sayıma göre milyonu geçmektedir*. celp döneminde sadece ama sadece iki memur işlem yapmaktadır. bir tanesi yedek subay aday adayları ile ilgilenirken, diğeri uzun dönem erlerin kayıtlarını yapmaktadır. dönem itibari ile şube başkanı albay izinde olduğu için yerine bir asteğmen bakmaktadır. koskoca kadıköy'ün asker alımı gencecik ve dallama bir asteğmenin yönetimine bırakılmıştır askere alınma döneminde. saat 09:00'da açılan sistem öğlen 12:00'de durur. saat 13:15 de sistem açılır ve saat 16:00 da ertesi güne kadar işler bırakılır. kapıdaki sıra ise doğal olarak ilerlemez. ah şu asker adayları olmasa ne de güzel işlerdi kadıköy askerlik şubesi!
  • gecen hafta içi 3 gun üst üste arkadasımın askerliği tecil ettirmek icin gittiği fakat ettiremediği şube insanlar askerlik işlemlerini yapmak için sabahın 3ünde* subenin onun de sıraya giriyorlarmış.
    (bkz: bilet kuyruğu)
  • telefonu (216) 651 58 14 ve (216) 651 58 16
    faksı (216) 651 58 04'tür.
    http://www.asal.msb.gov.tr/…elefonfaks/istanbul.htm