şükela:  tümü | bugün
  • gördüğüm en uzun kuyruklardan birini oluşturan dolmuş hattı.
    kışsa, hava kararmışsa, üstüne bir de yağmur yağıyorsa otobüsün camından bakar ve acırsınız o kuyruktakilere.
  • çok hızlı ilerleyen bir sıraya sahiptir.
  • aslinda kendisine özel bir baslik acilmasini hakk eden dünyanin en asabi dolmus söförüne sahip dolmus hatti. bu hatta yillarca terör estirmis söförün esgalini vermek gerekirse, bu 50-60 yaslari arasinda olmasi gereken herifi seyrek kir sacli, biyikli, solaryumdan cikma yanik teni ve iri cüssesiyle tanimlayabilirim . zati muhteremin karakter özelliklerine gelince, bozukluk vermeyeni yolda indirmesiyle, dolmusun önünde normal seyreden her arac söförüne haksiz yere camdan el kol yapmasiyla, kendisini tanimayip cevap verme hatasinda bulunan yolcularin üstüne yürümesiyle, kafasina estigi zamanda ve yerde yolculari indirmesiyle ve yaptigi makaslarla bir efsanedir bu ayi. saydiklarimin cogu zaten dolmus söförlerinin character sheetlerinde bonus olarak vardir ama bilen bilir kendisi bu güzide dolmus hattinin sith lordudur, conan the barbarian'idir. sansima sabahleyin cadde üzerinden her dolmus cevirdigimde bu herif gelir yada yarim saat kadiköy'de sirada bekledikten sonra yine bu herif gelir, ben diger dolmusu beklerim. en son bir yil önce büyük bir hata yapip, kendisini görmeden arabasina binmisimdir, abim baktim hala yüksek performans, ayak üstü parasinin üstünü isteyen iki gence azari "yemedik ya parani, sanki 100 dolar verdi adam" seklinde vermis, biraz yavas gitmesini konusunda uyarida bulunan teyzeyi "gitmiyorum lan, in begenmiyorsan burda, sanki özel söförü var" tehditleri ile susturmustur (havanin yagmurlu olmasi nedeniyle kadiköy'e inen bir taksi bile o an bulmak zor oldugu icin herkes sus pus oturmustu). kadiköy-bostanci hatti üzerinde ben dahil bir cok insan bu hiyara haddini bildirmeye sayisiz sefer kalkmistir ama nafile, hala bu hatta direksiyon salliyormus psikopat.
  • bagdat caddesinden takriben 9 kilometre ceker.
  • istanbulda iki semt*
  • bostancidan kadikoye gitmek icin isaret parmaginizi bagdat caddesine paralel sekilde tutmaniz yeterlidir. degisik dolmus adaplarindan birisi budur. eger eliniz trafige dik bicimde duruyorsa taksim, paralel duruyorsa kadikoyu isaret ediyorsunuzdur. karanlik havalarda, dolmusun kadikoymu taksimmi oldugunu bilmiyorsaniz bu ince parmak ayari ile dolmusa notayi verip dogru dolmusa binmis olursunuz. goztepe diyip 700 bin veren ve kadikoye kadar giden cin sayisi coktur. bunlar zaman zaman dolmus soforleri tarafindan uyarilir ama avanak dolmus soforlerinin ruhu duymaz
  • (bkz: 4)