şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yaşları tahminimce 4 ila 6 arasında değişen, genelde ikili takılan ve inanılmaz derecede iyi darbuka çalan veletler topluluğu (bkz: evlat). hele önlerine biri para atmayagörsün, tüm kadıköyü inletiyolar. hemen diplerinde konservatuar var, müdürü olsam direk ellerinden tutasım gelirdi ama nerdeee... zaten çingan dediğin sokakta çalar, alaylıdır, ama mektepliye bin basar (bence).
 • ebeveynleri gece vakti banklarda oturup etrafı kolaçan ederler, çocuğa yaklaşan kişi görürlerse kıllanırlar ama be adam madem kıllanıyosun ne diye bırakırsın çocuğunu sokağın orta yerine elinde darbukayla?
 • (bkz: cingene)
 • bi şekilde orada bulunmak durumundaysam deli gibi gözlemleyip bişiyler kapmaya çalıştığım veletler.
 • darbuka çalmanın yanında tek bacağa sarılıp insanı yürütememe kabiliyetine sahip olup bu durumdaki insanın içinde barındırdığı çocuk üstüne basma düşüncesini eyleme çevirme isteğini artıran ufaklıklar
 • biraz uzağındaysanız "ulan bu ses nerden geliyo?" diye düşünür akabinde kalabalığın arasında çılgınca solo atan ufaklığı görüp şaşırmanıza neden olabilirler.
 • günün 3 saati darbuka çalmalarına rağmen repertuarlarını pek geliştirememiş olan ve hedef kitle olan yolcuların murat gögebakan ve ayyuzlum adlı şarkının manyağı olduğu gibi külliyen zırva bir fikirden yola çıktığını öngördüğüm arap çocuklar.
 • bunlar iki çeşittir:
  bir çeşidi (ki nispeten daha küçük yaşta olurlar) bilinçsizce elindeki aleti aptal aptal döver.. bunlar genelde iskeleye daha yakın mevkiide bulunurlar; hatta vapur boşalmadan evvel, önlerine bir tas koyup münasebetsizce iskele çıkışının orta yerine kurulurlar.. kafa şişirmekten ve turistlerin mânâsız bakışlarından gayri bir kazançları olmaz netekim.. hangi yardımsever böyle bir velet uğruna iki arada elini cebine atmaya tenezzül etsin ki...
  ikinci çeşit ise (ki nispeten daha büyüktür bunlar) ellerindekiyle adeta mucizeler yaratırlar, burdan anlarız ki bunlar bir evvelkilerin evolute olmuş halidir.. sokaklarda zar döve döve kıvama gelmişlerdir, hatta akıl fikir sahibi olup çoklu atraksiyon olayına dahi girmiştir kimisi.. üçer beşer çıkıp döktürürler, bazısına babası da yanında eşlik eder.. ha bakınız bunlar paraya daha lâyık olanlardır, nitekim kulak pası silmeye yönelik bir hizmetleri olmaktadır insanlara..