şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: yüzer cami)
  • var olan küçüklerinin talebi karşılamasından dolayıdır.ihtiyaç olsa devletimiz yapar elhamdülillah.
  • kadıköy halkının cami talebi olmadığından dolayı oluşan durumdur. kadıköy'de büyük cami pek yoktur çünkü zaten her semtin kendi cemaatinin ihtiyaçlarını karşılayacak büyüklükte camisi vardır. bu camiler elbette sultanahmet ve beyazıt semtlerindeki gibi dev osmanlı camileri gibi değildir. cemaatleri 40-50 kişiyi aşmayan camilerdir, o yüzden de ufaktırlar, ekonomiktirler.

ayrıca kadıköy halkı işin imajında değil imanındadır. namaz kılacağı mekanın şatafatına değil, namazının kabul olup olmayacağına bakar.

kadıköy merkezinde cemaate yetecek kadar cami vardır. hele haydarpaşa camisi'nin kapasitesi bütün kadıköy merkezdeki cemaate hizmet verecek büyüklüktedir. pek tabi ki oraya kadar iki adımlık yolu yürümeye üşenen yurdum insanı osmanağa camisinin dışına mukavva sererek üstünde namaz kılmayı tercih eder, bazı işgüzarlar da bunu gösterip ''cami yetersiz'' diye sallamaktan geri kalmaz.
  • ibadet etmek icin system requirements kisminda "en az 4 minare" ve "1000 kisilik kapasite" maddelerini bulunduran muminlerin elestirdigi olaydir. insaat uzun surecegi icin sultanahmet'e tasinmak daha faydali olur bu arkadaslar icin.
  • kesinlikle gereksizdir. şahsen oturduğum kadıköy sınırları içindeki mahallede büyük küçük 5 cami bulunmaktadır. tamı tamına 5 tane. 5 tane ne lan. 5 tane okul yok mahallede. bi de millet 5 camii diyor.

müslüman kadıköy muhabbeti de kendimi bildim bileli öldürüyor beni. belirli kavramları topluluğun üstüne yıkmak alt sınıf türk toplumunun en büyük yarası zaten. namuslu mahalle müslüman kadıköy gibin. millet evini nasıl geçindireceğinden ziyade komşu bayanın seks hayatını 5. kattaki öğrenci evine erkek girme ihtimalini ya da üst kat komşusunun dinsiz minsiz olup olmadığını düşünüyor.

beni güldüren diğer olay ise kurtuluş savaşının bir cihat gibi gösterilmesi. sanki kurtuluş savaşı namaz kılmak kurban kesmek için yapıldı.

ne dininiz varmış be kardeşim. sanki evde namaz kılmak yasak. gidin evde kılın. her cuma akrobasi yapıyorum kadıköy'de.
  • büyük camilerin osmanlı döneminde yapılması ve osmanlı döneminde kadıköy'ün rum, ermeni ve yahudi mahallelerinden oluşmasından dolayı yaşanılan durum. örneğin rıhtımın hemen arkasında kalan rasimpaşa mahallesi ve balıkpazarı, bahariye, çarşı bölgesinde toplam 6 adet kilise, 1 sinagog vardır.
    (bkz: kadıköy rum ortodoks kilisesi)
    (bkz: kadıköy aya euphemia kilisesi)
    (bkz: hemdat israel sinagogu)
    (bkz: aya triada)
    (bkz: surp levon ermeni katolik kilisesi)
  • ibadetin gösteriş için yapılmadığını, islamiyette gereksiz şatafatın olmadığını, ibadet yapılması için minimum 4 minare ve 1000 kişilik kapasitenin gerekmediğini anlayamamış; her yapılan seçimde malum kesimin kadıköy'de aldığı ağır yenilgileri hazmedemeyen ve son derece kutsal bir değer olan din üzerinden, beş paralık değeri olmayan siyasi sataşmalar yapmaya bayılan şatafat meraklısı insanlar tarafından ortaya atılmış lüzumsuz mevzudur.
  • yanlıştır. kadıköy'de haydarpaşa'ya doğru giderken göz zevkimizin içine edecek ve mimar sinanı mezarında ters çevirecek kadar büyük bir camii mevcuttur.