• http://www.hurriyet.com.tr/…-bu-yapilir-mi-40753970

kadıköy’de yolcu almak için aniden duran minibüse çarpmamak için ani fren yapan motosikletli çift seren okur ve samet yüksel, dört minibüs şoförü tarafından feci şekilde dövüldü. şoförlerden şikâyetçi olan seren okur, “dört erkek beni yerde tekmeledi. acıdan bayılmışım. motosikletimi yere devirdiler. bir kadına bu yapılır mı?” dedi.

başımdan daha yeni geçen bir olayı aktarayım:
    yaklaşık bir ay önce işyerimden çıktım ve hemen yakındaki kavşağa geldim. ama kavşak kilit adım atmıyor. arkamda da hatlı bir minibüs. kavşağa girersem daha fazla tıkanacaktı ve kavşak açılsın diye 3-4 arabanın geçmesine izin verdim. bir anda minibüs şoförü kornaya basmaya başladı hiç durmadan. neyse kavşağa girdim bu da yanıma geldi ve pencereyi açtı (hla trafik yürümüyor)25-26 yaşında genç, bende açtım camı, hayırdır birader dedim trafik felç nereye gideyim? başladı ana avrat küfür etmeye. arabadan indim dedim ne küfür ediyorsun bu da indi küfür etmeye devam ederek arabamın sağ tarafına yumruk attı. bir baktım kaporta yamulmuş. lan dedim sen benim malıma nasıl verirsin bende bastım küfürü. baktım üstüme geliyor geri adım yok ağzının ortasına geçirdim yumruğu. sonra beklemediğim birşey oldu bu minibüse koştu. sopa çıkardı üstüme saldırdı tekrar. ben birşey alacağını tahmin ettiğim için peşinden gitmiştim kafama vurmaya çalışırken sopayla elini tuttum yere yuvarlandık. bir şekilde sopayı aldım elinden araya girdiler. beni tutarlarken bu atladı minibüse kaçtı... ama eminim yakında başka minibüsçü olsaydı olayı bilmeden onlar da saldırırlardı bana...
    minibüsçü terörü heryerde. kafasına göre durur, yolcu alır, yolcu indirir kavga eder. nasıl bunun önüne geçilebilir hiç bir fikrim yok...
  • minibüsler gelişmemiş ülkelerin en tipik göstergesidir. derhal yasaklanması gerekiyor tüm çeşitlerinin ancak kime diyoruz bu çivisi çıkmış memlekette oraya gelene kadar neler var neler.
  • istanbul göztepe'den kadıköy'e dolmuşa binmiştim. buralar sözde eğitim seviyesinin ortalamanın üstünde, duyarlı insanların olduğu yerler. şoför önce beni ön koltuktan rica ederek kaldırdı. sevgilisini oturttu. neyse dedim rica etti sorun yok. sonra trafik başlayınca tam bir hayvan gibi (hayvan kardeşler özdür dilerim. burada kastım araç kullanamama durumunuz. yoksa siz daha tatlısısınız) araç kullanmaya başladı. kimseden ses yok. sigara yaktı. kimseden ses yok. diyorum bulasma bak herkes koyun gibi işinde gücünde banane. ama 5 dk sonra 2. sigarayı yakınca dayanamadım ve: "sigarayı söndürür müsünüz?" dedim. adam dedi ki "beğenmiyorsan git taksiye bin" kimseden ses yok. buna hakkın yok, bir değil iki değil dedim. kimseden ses yok. adam durdu "in" dedi. "inmiyorum" dedim. devam ediyordu ki insanoğlundan nefret etmemin en büyük nedenlerinden biri yolcudan birinden geldi: "inecekseniz inin siz deee ama işimiz var pfff"

ineceğim yere gelmiştik. inerken şoföre sinirim geçmişti. çünkü hayvanlar ortama ayak uydurur, onları eğitebilirsiniz ama kızmak anlamsız. fakat çıkarken o pff diyen embesile "siz buna layıksınız" dedim, cevaplarını dinlemeden yürüdüm.

kısacası ne ekersek onu biçiyoruz, biz buna layığız...
  • doğuda bazı ülkeler var, erkekler beğendikleri kadını, kendilerini reddetmesine rağmen, sokakta alıkoyup topluca tecavüz ediyor, tecavüzden sonra şikayet etmesin diye topluca dayak atıp linç ediyor yalandan bahane üreterek. hiçbir şey olmamış gibi, kadın yerde cansız yatarken, tecavüzcü dayakçı kitle elini kolunu sallayarak günlük hayatına devam ediyor.
    nedense bunu hatırlatan korkunç olay.
    haksızlığa uğruyorsun, sonra sana haksızlık eden kişi, adam toplayıp linç ediyor, hiçbir şey olmamış gibi dayağın ardından elini kolunu sallayarak basıp gidiyor.
    allah belasını versin bu ahlaksız şerefsizlerin hepsinin.
  • minibüşçülerin, özellikle kadıköy hattında çalışan minibüsçülerin %80'i belirli bir kesimden oluşuyor. bunların yediği haltları yıllardan beri bildiğimiz için habere hiç şaşırmadım.
  • türkiyenin en büyük mafyatik oluşumu olmayı taksicilerle kaptırmak istemeyen bir güruhun karıştığı bir olay olduğu için -maalesef- şaşırmadığımız olaydır.

dolmuş dediğimiz olay gerçekten de bir ülkenin gelişmişlik seviyesinin en belli başlı turnusollarından biridir. bir ülkede dolmuş hattı varsa o ülke gelişmemiştir bu kadar net.

gerçi ülke olarak hangi suçluyu ceza ile caydırabiliyoruz ki bunların devletten korkmasını bekleyelim...
  • daha geçen gün minibüsün içindeyim, ışıklarda durduk. bizim maganda şoför (25 yaşlarında) manyak gibi kornaya basıp küfür etmeye başladı. hemen yanımızdaki arabanın kadın şoförü "yahu ne basıyorsun? sen kornaya basınca trafik akacak mı? bak arabamda çocuk var" demeye kalmadan minibüs şoförü kadına bağırıp çağırmaya başladı. kadın da karşılık verince aniden minibüsten inip kadının kapısına kadar gitti. bağırmaya çağırmaya devam etti. kadıncağız korkudan camı kapatıp kaçtı.

minibüs şoförlerinin alayının rehabilite edilmesi lazım. istanbul'da her gün bunların teröründen bıktık.
  • benim öz abim kadıköy pendik hattında minibüsçü. yaklaşık 12 sene oldu. birçok şoför tanırım ortamlarını bilirim. şuna emin olabilirsiniz, minibüsçü insandan bi sikim olmaz. her türlü pislik bunlarda. her türlü. ufkunuz geniş olsun.
  • tren yolu kapatıldığından dolayı 5 sene kadar kullanmak zorunda kaldığımdan ne tarz tiplerden ibaret olduğunun gayet farkında olduğum terör.
    kadıköy merkezden taşınarak minibüse binmekten kurtuldum.

bi senede yapılabilecek işi senelerce ötelenmesi için süper lobi çalışmaları yapan özel otobüs/minibüs tayfasını da ayrıca tebrik ediyorum. 300-400bin yolcu taşınıyordu o trenlerle o kadar insan ortadan kaybolmadı herhalde. benim gibi minibüse otobüse binmeye başladılar. o kadar yolcudan vazgeçmek kolay değil.

biliyorsunuz; ekmek parası. plakası 2-3 milyon lira olmuştur herhalde minibüslerin. nasıl bir ekmekse artık.
hesabın var mı? giriş yap