şükela:  tümü | bugün
 • akıl sır ermeyen biyolojik kaos
 • kadinlarin sag beyni daha gelismistir yani görsel-uzaysal yeti, duygular, soyutlama, biçimler. beynin sag ve sol yarim kürelerini baglayan parça kadinda daha agirdir ve baglanti sayisi daha fazladir. kadinda sag ve sol beyin arasindaki islevsel ayrimlar daha azdir. bu yüzden her iki beyin de ise karisir. kadinlar, baglantilar çok ve yaygin oldugu için duygularini mantiklarindan ayirdetmekte zorlanirlar.
 • erkek doktorlarin, üzerinde asla araştirma yapmamasi gereken et parçasi.
 • bir takim yerlerde "beynin cinsiyeti yoktur" gibi dahiyane fikirler ortaya atilmi$ ki kendilerini "omurluk feminist" olarak tanitip duruyor bu arkada$lar. gercek $u ki, kadin ver erkek gibi iki cinsiyetin varligi kadar kadin beyni ve erkek beyni gibi iki ayri organin varligi da a$ikardir. bu baglamda beynin cinsiyeti olmadigini iddia etmek kadar asgari biyoloji bilgisinden yoksun bir kadinin omurilik tepkisi gosterdigi anatomik bir doku toplulugudur. bu konuda bir aciklama beklemek yerine bir erkek ve bir kadin beyinlerinin tomografik haritalari ve ayni fiziksel etkilere gosterdikleri farkli tepkilerin histogramlari konulu ufak bir ara$tirma da muhtemelen agirlikli olarak erkek merakini cezbedecek bir faaliyet olmali. ayrica kadin evrimsel olarak daha ustun oldugundan beyninin daha yava$ cali$madigi da bir gercek.

  omurilikten tepki genellikle bu konunun acildigi yerde bize $unu soyleme egilimindedir : "kadinlar cocukluklarindan beri eziliyorlar, aptal gibi yeti$tiriliyorlar, ellerine bebek veriliyor, vik vik vik" bu gibi ki$ilerin itirazlari, ara$tirip bulduklari ve bilimsel bir kaynaga dayandirabilecekleri savlar olmadigi, sadece hayatlari boyunca feminizmi savunan ablalarinin kendilerine anlattigi "bak boyle boyle, eziliyoruz biz, bize kotu davraniyorlar, psikolojik olarak cok zayifliyoruz o yuzden de atm'lerden para cekerken elimiz ayagimiza dola$iyor yaa" $eklindeki bilimsel kanitlardan ibaret oldugu icin kendilerine soyleyecek ancak $oyle bir lafimiz olabilir : "eppur si muove!"

  hayatlari boyunca feminizmi savunan garip arkada$lari da tebrik ediyor ve savanaya aslanlari ceylan yememeleri konusunda ikna etmeye davet ediyorum. (bu gibi ki$iler genellikle feminizmin ne oldugu konusunda da oldukca kit bilgiye sahip oluyorlar, bunu da biliyoruz.)

  ayrica yeri gelmi$ken bilimsel sayilabilecek bir linkle de bu entrimi renklendirmek isterim : http://www.bbc.co.uk/science/humanbody/sex/

  * bu entri alakasiz bazi ba$liklardan toplanan ve garbage entri olu$turmamak derdiyle sildigim entrilerimden olu$tugundan $imdilik dersiz topsuz gorunmektedir. kisa zamanda anla$ilir hale gelecektir umidindeyim. *
 • erkek beyninden daha küçük olan ama nöronları daha sık olduğu için işlevsel farkı kapatan ve hatta bir iddiaya göre geçen beyin türüdür.
  buna kız beyni de denebilir. fakat kız beyni ile kadın beyni aynı şey değildir diyenler için (bkz: bekaret bacak arasında değil beyindedir)
 • sağ gösterip sol vurabilen hadise, aman dikkat!
 • çalışmasıyla hayretler yaratır.

  ahaha editi: bu kadar kötülendiğine göre anladınız ha! göründüğünüz kadar aptal diilsiniz kuzum.
 • "yaprak kımıldasa" saniyede binlerce düşünceyi içinden geçirebilen, en küçük ve belki anlamsız olay hakkında binlerce analiz, inceleme, olasılık hesabı yapıp, o olasılıkların çıktıkları yolları, yollar sonunda olabilecekleri sadece bi kaç dakika içinde ortaya döküp sonunda yaşayabileceği tüm endişelerin, mutlulukların, korkuların dökümünü yapabilen ve tüm bu "hız"a rağmen yine * yanlış kararlar* almayı başarabilen..
 • bol kıvrımlısı makbuldür.

  (bkz: beyin kıvrımı)
 • gramajı erkek beyninden düşük, buna karşın yüzey alanı, dolayısıyla da kıvrım miktarı fazlaymış.
  kaynak:nasyonel coğrafya sosyetesi bilgi seli, belgeseli.