şükela:  tümü | bugün
  • bu tamlamanın belirgin bir manası yoktur. kimdir bu kadın, nedir anlayamazsın. cinayeti söz konusu olabiliyor ve herhangi birinin cinayetinden belli ki farklı ya da mühim. böyle düşününce yasalara da insan haklarına da aykırı. alman cinayeti, fenerbahçeli cinayeti diye bir şey olmaz. erkek cinayeti diye bir şey de yok.

    kadın zaten ne demek? cinsiyet sıfatı desen değil. doğan çocuk erkek doğdu deniyor ama kadın doğdu denmiyor. cinsiyet olsa denirdi. peki bu kadın ne menem bir şey ola ki cinayeti söz konusu olabiliyor? örneğin öldürülen biri beşiktaşlı olduğunda buna beşiktaşlı cinayeti denmiyor. hususi olarak beşiktaşlı diye öldürülse denebilirdi. peki bu cinayetlerin hepsi kadın oldukları gerekçesiyle mi işleniyor da kadın cinayeti deniyor?

    kişiyi kadın yapan nedir? dişi cinsiyete ilişkin ve onunla temas halindeyse de kendisi nedir? masonluk gibi kolektif bir sosyoekonomik kimlik midir mesela? somut mudur, elle tutulur mu? değilse nasıl öldürülebiliyor? örgüt müdür değil midir, örgütse yasal mıdır, tüzüğü falan var mı? hangi kriterler birini kadın yaparken, hangi kriterler engeldir? bütünüyle göreceli ise eğer o halde neyin kadın cinayeti olup olmadığını kim belirliyor?
  • kadın, erkek, lama, başka bir şey; cinayet cinayettir arkadaşım bunun şusu busu olmaz .