• son edit: öncelikle ilginize çok teşekkür ederim, emin olun başlığı açtığımda bu kadar dikkat çekeceğini düşünmemiştim. sanıyorum temelinde "birçoğumuz böyle düşünüyordu, nihayet biri dile getirdi." yaklaşımı var. yazdıklarımı sakin kafayla ve tarafsız olarak okuyanlar ne demek istediğimi gayet iyi anlamış. diğer tarafta ise hala ve hala yanlış anlamakta ısrar edenler, ezber sloganlarla üzerime saldıranlar, "hırsızın hiç mi suçu yok?" diyenler var.

  onlara söyleyebileceğim tek şey: merak etmeyin. zannettiğiniz gibi "karanlık zihniyetli adam" değilim.
  kadın cinayetlerini meşrulaştırmayı ve katilleri aklamaya çalışmayı bu entry'den ancak çok ama çok zorlarsanız çıkarabilirsiniz.
  şunu bir kez daha gözlerimle gördüm ki: bu ülkedeki insanların okuduğunu doğru anlamak, yorumlamak konusunda ciddi sıkıntıları var.
  öyle olmasaydı "o zaman özgecan da mı, şule çet de mi yanlış tercihin kurbanıydı" gibi saçma bir soruyla karşıma çıkmazdınız. kadın cinayetlerinin bir alt başlığı olan "ilişki cinayetleri"nden yola çıkmıştım.

  amaç bir farkındalık yaratmak, yeni bir bakış açısı getirmekti başka hiçbir şey değil.
  çünkü bu gerçeğe odaklanmazsak "sakat ilişkiler" yeni cinayetlere sebep olacaktır. birilerinin özellikle genç kadınlara,
  yakışıklılık, maçoluk, sahip çıkan adam, kaslı vücut, ağır abilik, kendi işinin patronu olma, ev, araba, motosiklet, yat, yazlık sahibi olma gibi özelliklerin bir erkeğe körü körüne bağlı olmak için asla yeterli olmayacağını bir şekilde öğretmesi lazım. önceki "erkek arkadaş / koca cinayetlerini" referans olarak göstermesi lazım. benim bu konuda bir uzmanlığım yok, bir hareket başlatacak, yürütecek halim, vaktim de yok. sadece gündeme gelmesinin çözüm yolunda önemli bir adım olacağına inanıyorum.

  özetle: hırsızlar suçlu. kızlara da müstahak değil. ama işte bazı hırsızların da hırsız olduğu çok belli be kardeşim, çok çok belli.
  bunun haricinde ne anlamak istiyorsanız öyle anlayın. yapıcı / yıkıcı olmak size kalmış.

  entry ve mesajlarıyla destek veren, yalnız olmadığımı hissettiren herkese teşekkürler.

  --------------------------------

  artık konuşulması gerekendir.

  en son muğla'daki sabıkalı milli boksör, şimdi de aleyna çakır vakası. cinayet işlenmiş, herkes katil için, haklı olarak, "cezasını verin, asın bunu, kesin bunu" kafasında. peki bu güzel kızlarımızın silahlarla, bıçaklarla poz veren at hırsızı kılıklı heriflerle birlikte olmasına neden göz yumuluyor? bu son iki vaka ve öncekilerde de katil için bir kez olsun "ulan aslında hiç öyle bir tipi de yok çocuğun" dediğimiz oldu mu? mümkün değil.

  kimse biriyle ilişkiye tabi ki günün birinde öldürülmek için başlamaz ama bu basiretsizlik devam ettikçe; kendi arabası, kendi evi var, kendi işinin patronu, zengin çocuğu, kaslı diye diye yapılan yanlış tercihler daha çok cinayete sebep olacaktır.

  konuyla ilgili her şeyin konuşulması ama bu detayın üzerine düşünülmemesi büyük saçmalık. öncelikle kadınların güce tapıp gözlerini kör etmelerini eleştirmek, bununla ilgili bilinç oluşturmak lazım. "erkek yerini bilsin" eyvallah da, kadınlarımız neden normal insan / medeniyetsiz hayvan ayrımından yoksun?

  edit: ilişkinin başlangıcında iki taraf da olabildiğince yapıcıdır, dünya tatlısıdır, melektir. sonradan ortaya çıkan karakterler, melek yüzlü şeytanlar bu entry'nin dışında. ben "görünen köy kılavuz istemez" olarak yaklaştım konuya. durup durup aynı şeyi yazmanıza gerek yok.

  edit 2: kızlarımızın bu at hırsızlarının eline düşene kadar kaç tane efendi çocuğa, sırf beklentilerini karşılamıyor diye gülüp geçmiş, ciddiye almamış olabilecekleri gerçeğini de konuşalım mı? her gün her yerde yaşananları daha ne kadar görmezden gelebiliriz?

  elemanın sosyal medya profiline bakıp "ulan ben bunla erkek halimle bile arkadaş olmam, selam alıp vermem" diyenler ne demek istediğimi anlamış zaten.

  edit 3: ülkemizdeki, özellikle de genç kadınların kısa yoldan yırtma, iyi bir yerlere kapak atma, rekabet duygusuyla diğerlerinin önüne geçme uğruna mafyavari itin kopuğun peşinden gidip günün birinde hayatlarından olmaları "cehalet" değil de nedir peki? her şey için platform oluşturuyorsunuz, örgütleniyorsunuz, hareketler düzenliyorsunuz, biraz da bunun için bir şeyler yapılsın maksadıyla başlık açtık, gören birkaç kişi bile "hakikaten ha" dediyse ne mutlu bana.

  "gencecik bir kız öldürüldü, sen neler diyorsun? kadın bedeni, ahlak vs..." ulan zaten asıl konuşulması gerekeni konuşmadığımız için oluyor bunlar ve olmaya da devam edecek. sen ne yapıyorsun asıl?

  edit 4: "yanlış tercih sebebiyle meydana gelen kadın cinayetleri" bir alt başlık. neden diğer olaylar üzerinden karşılık veriyorsunuz?
  abisi-babası tarafından öldürülenler, namus cinayetleri, aşkına karşılık vermediği için tehdit edilip öldürülenler, kılığı kıyafeti yüzünden tecavüze şiddete uğrayanlar mı benim bahsettiğim konu?

  saptırmakta, bile bile, inadına yanlış yorumlamakta üzerinize yok.
 • mal beyanı. hı hı evet kadınlar sadece parası olduğu için, güç gözlerini kör ettiği için bu adamları tercih ediyorlar. insan kendisine iyi gelecek olana değil alışık olduğuna heyecan duyar.o yüzden hep belli tipteki insanlardan hoşlanıyoruz, örüntülerimiz var. kötü bir ortamda büyümüş, yanlış erkek modelleri ezberlemiş kadınlar böyle hanzolara heyecan duyabilirler. olay evi,parası ve gücü değil yani her zaman. yanlış bir örneği tamir etme isteği.
  edit: bazı iqsuz arkadaşlar anlayamamışlar, özelden yazıp duruyorlar. bir çoğu da sevinmiş kızın öldüğüne dünyadan bir salak gitti herkes kendi seçimini yaşar diye, umarım bu kınadığınız durumlar bir yakınınızın başına gelmez. hayatındaki yanlış bir kodlamayı düzeltmek. adamı düzeltmek değil.

  edit 2: çoğunluğun görüşü doğru olsaydı eğer bugün bu durumda olmazdık. hepiniz düştüğü şeylerden bir yanlış da gi joe fallacy." knowing is half of the battle".hayır değil, birşeyin yanlış olduğunu bildiğiniz halde ona yönelik olan algınız değişmiyor.
 • adamın tipe bak kekonun ağa babası. facebook profili silahlı fotolar ile dolu ama yanında insan evladı bir kız var. aşktan gözünüz mü kör oluyor anlamıyorum.
 • ya allah sizin bin kere belanızı versin birileri ölüyor siz hala yanlış kişiyi seçmeseymiş diyebiliyorsunuz pes gerçekten artık diyecek bir şey bulamıyorum.
 • bir canlıyı öldürme motivasyonundaki hastalığın önüne geçmek yerine kadınları suçlamak mı? neden adaleti elestirmiyorsunuz?

  edit. mesajlar gelmis anlamamissiniz diye. arkadaslar öldürülen kadının içinde yaşadığı topluluk normları buysa onun beynini açıp bu bilgiyi yerleştiremiyorsunuz. mahallesindeki herkes milliyetci, cevresi bu, baska bir erkek modeli gormemisse ve bu evi de dahil. yanlis tercih olmus olmuyor. kişinin koşullarının ve algısının tercihlerini yarattığını anlamıyor musunuz. elestireceginiz sey kadinlarin tercihleri degil, bireysel silahlanma ve cehalet olmalı.

  ps. entrylerimin hepsini okumadan gelip sallayanlar sizi ciddiye almıyorum. bu yaşananların birer kültürel politika oldugunu zaten televizyonlardan bunların yayınlanarak normalleştirildiginin farkında olmayacak kadar cahil degilim sagolun. flood burada

  okudugunuzu anlayın bir de. bireysel silahlanmanın önüne geçilmeli bunu eleştirin diyorum.uzun vadede toplumu egitmeden bunun önüne geçemeyeceğiz. (bkz: istanbul sözleşmesi)

  sivri zekalısınız

  edit2. bana uzun uzun bu arkadasin bakis acisini anlatmaya calisan arkadaslar bakis acilarinizda çok haklisiniz okey ama basligi acan su cumleleri kurabiliyorsa bi orada duralim, bakın yaptigimiz yanlis tercihin yaninda baska neler yapmisiz bi tiklayin. erkekler kadinlara tavsiye vermesin

  erkekler yerini bilsin
 • katıldığım haklı tespittir.

  bırakın bir kadının arkadaş olmasını, ben bir erkek olarak selam dahi vermeyeceğim bu kekolarla nasıl birlikte olabiliyorsunuz, aklım almıyor.

  yüzüne bakınca "hayvanın tekiyim, seri katilim, doğrarım seni!" diye avazı çıktığı kadar bağıran bu piskopatlarla hangi ortamlarda karşılaşıyor, sevgili oluyorsunuz, havsalam almıyor.

  edit : bahsedilen durum; işinde gücünde, efendi görünen ama evlendikten sonra hayvana evrilen gizli psikopatlar değil. ya da zorla evlendirilenler... bu yüzden şiddeti olağan da kabul etmiyoruz.

  ama manavdan karpuz alırken bile kullandığınız şu seçme güdünüzü neden kullanmıyorsunuz, ona kızıyoruz!

  hem de söz konusu şey hayatınızken!

  yani şu açıklamayı yaptırdınız ya, pes doğrusu!
 • adamin fotolarina baktim masada hep silah , para , bicak. yazdiklari hep vurma kirma öldurme uzerine. bunla kiz arkadas olanda bunun disi versiyonudur. katil cezasini tabiki yasal olarak ceksin ancak vicdanen uzulecek bir konu degil.
 • aciz ve zayıf karakterli kadınların saplantısıdır. söz konusu kadınlar ''mal'' ya da ''meta'' oldukları için, mal sahibi ararlar.
 • mal beyanı vs değildir. hayatın ta kendisi kadar gerçektir. bu cinayetleri işleyen orospu çocuklarının tiplerine bakın hele. alayı at hırsızı tipler. bu kadar mı para ve güç sevdalısınız anlamıyorum ki. sorsanız hepiniz aşk, huzur ve mutluluk istersiniz ama bu tipler ne lan? bu tiplerle mi aradığınıza kavuşacaksınız.

  yazık ulan yazık. gencecik yaşınızda hayattan kopuyorsunuz, geriye acılı bir anne/baba bırakıyorsunuz. ne için? bu tipini siktiklerim için mi? ne için? parası var diye mi? elinde tuttuğu silahlara mı tav oluyorsunuz? gerçekten bunu anlamıyorum ve ömrü hayatım boyunca da anlamayacağım.
 • su testisi ,su yolunda kırılır.sonuçlarını onaylamasak bile.
hesabın var mı? giriş yap