şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • acilen üzerine kafa yorulması gereken konu.

  sözlükte kadın cinayetlerinin nedenleri üzerine yeterince fikir yürütüldü ve bu tarz cinayetlerden pek çok kişinin rahatsız olduğu da ortada. her cinayetin ardından ağız dolusu küfürler etmekle geçici bir rahatlama yakalayanlar olabilir fakat bu yaklaşımın suç miktarını azaltmadığı kesin.

  kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini önlemekte elbette ki en büyük etki devletin attığı adımlarla olacaktır. fakat ülkenin yönetilme tarzına bakarsak siyesetçilerin, bırakın kadın cinayetlerini durdurmayı; daha da tetikleyen söylemlerde bulunduğunu görüyoruz. dolayısıyla bu konuda toplum olarak yapabileceğimiz bir şey olup olmadığını detaylıca düşünmek iyi olabilir.

  eğer kısa vadeli ve uzun vadeli gerçekçi çözümler bulunursa medyayı da işin içine dahil ederek uygulama konusunda küçük adımlar atılması sağlanabilir.

  not: kadınlar dışarı çıkmasın, minibüse binmesin, araba kullanmasın, fazla konuşmasın, etrafta gezmesin, ülkeyi terk etsin, 8 kat kıyafet giysin gibi önerilerin çözüm sayılmadığını belirtme gereği duyuyorum.

  not 2: kadın cinayetleriyle ilgili çözüm önerisinde bulunurken bütün erkekleri ya da belli etnik grupları suçlayıcı ithamlarda bulunmanın işe yaramayacağından da eminim.

  edit: farkındalık yaratması açısından şöyle bir (bkz: özgecan için 16 şubatta siyah giyiyoruz) yöntem önerildi. pazartesi günü şiddete uğrayan öldürülen tecavüz edilen kadınlar için siyah giyebiliriz.
 • ailelerin mecburi bir eğitimden geçirilmesiyle mumkun olabilir bence.çocuğu olan aileler çocuğu 5 yaşını doldurmadan bu eğitimi almak zorunda olsunlar.eğitim müfredatında çocuğa şiddet, toplumsal cinsiyet, vicdan gibi konular bulunsun, saçma sapan konuşanlar veya sınav kağıdı verenler (örneğin kızını dövmeyen dizini döver gibi) dersten bırakılsın. dersten bırakılanlar para cezasına mahkum olsunlar. para cezasını 2 kez yiyip hala uslanmayanlar tehlikeli sayılıp ceza evine konsun. ayrıca bu eğitim mercileri her türlü şikayet için açık olsun. bu şikayetleri polis titizlikle takip edip cezalandırılmalarını sağlasın. o zaman kimsenin korkudan birşey yapsbileceğini sanmıyorum. bu ülkede ne eğitim var ne de öğretim, sivil toplum kuruluşları da bu konuda aktif olmalı.
  keşke korkudan değil kendi iradeleriyle böyle adilikler yapmasalar ama o iş çocuk büyütürken ailede, okula giderken öğretmenlerde bitiyor.
 • olur olmaz her yerde tecavüzü bir başarı ile özdeşleştirmemek bu yollardan biri olabilir mesela.

  (bkz: bir galibiyeti tecavüz olarak nitelendirmek)
 • caydirici cezalarin gelmesi + ailelerin zorunlu egitimi+ okullarda cocuklara zorunlu egitim + ahlak yozlasmasinin onune gecilmesi + bir de ilk anaokulundan baslayarak gorgu kurallari, iletisim, nasil beyefendi gibi davranilir vb konularda egitim
 • kadının birilerinin anası, bacısı ve karısı olmadan önce bir birey olduğu düşüncesinin topluma yerleştirilmesi. işlenen cinayetlerde namus gibi gerekçelerin cezada indirim sebebi olmaması. koca/baba şiddeti gören kadınların devlet tarafından korumaya alınması ve kadına gösterilen her şiddet vakasının tekrarlanması neticesinde cezanın katlanması.

  eğitim açısından cinsel ayrımcılık konusunda çocukların bilinçlendirilmesi ve erkek çocukların karşı cinsi kendisinin dengi olarak görmesi için düzenlemeler yapılmalı. çoğu şiddet vakaları şikayet dahi edilmiyor. bu yüzden kendinde özgüven gören kişi şiddetin dozajını arttırıyor ve en sonunda cinayete gidebiliyor. bunun için ailelerin takibine yönelik bir uygulama getirilebilir.
 • kendi adıma eğitmeye çalışarak destek oluyorum. bir insan olarak varolmanın zor olduğu canım ülkemizde bir de kadın olmanın külfetini kadınların taşımasının yolunun sadece dış güzellik ile değilde zeka,eğitim ve kültür birikimi ile olduğunu özellikle kız öğrencilerime anlatmaya çalışıyorum. insanların onları istemedikleri hiçbir şeye zorlayamayacaklarını ve haklarını anlatıyorum. ayakta durabilmelerinin en önemli yolunun maddi özgürlüklerini ellerinde tutmalarının önemini vurguluyorum her seferinde. şiddetin ise sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak da yapıldığını anlamalarını istiyorum.
 • kesin çözüm tecrittir şiddete eğilimli her bireyin kadın erkek demeden toplumdan uzaklaştırılmasıdır. gangrenli bacağı keseceksin başka yolu yok. aksi taktirde kadın cinayetleri bu topraklarda bitmeyecek.
 • erkek ırkını yok etmekten geçer.
  zira kutsal kitaplardaki inanışa bakılırsa, ilk cinayeti işleyenin de öldürülen kişinin de erkek olduğu bariz.
  yani dünyanın içine sıçan, erkeklerin varlığı.
  kadınlar da o yüzden gizli gizli formül geliştirdiler, ve 5 çocuktan 4'ü kız farkındaysanız.
  azalarak tükeneceksiniz ulan!
  (bkz: içimdeki erkek düşmanı)
 • linç, idam, işkence bunlar anlık çözümler. odaklanılması gerekilen şey sonrası olmalıdır. yüzde 90'ı ( azı ya da daha fazlası) müslüman olan bir ülkede kadına şiddetin, tecavüzün domuz eti yemekten çok daha haram, kötü, günah olduğunu anlatsana. 20 sene boyunca her ana haber kuşağında bunu söyle, diyanetini görevlendir. her tv programında reklama gittiğinde kamu spotun olarak. bunun insanlık dışı olduğu kazınsın akıllara. bilinçaltlarına oynamadığı sürece, zihinlere bu fikri yerleştirmediğin sürece verdiğin cezalar hiçbir boka yaramayacak.