şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
413 entry daha
 • insan kalitesini yükseltmektir.
  uygar olarak yaşayan toplum ahlaklı ve vicdanlıdır.
  ( zaten ahlak yoksa hiçbir şey yoktur)
  sanat, bilim , ilim, felsefe, spor sinema, sosyalleşmek gibi faaliyetleriyle değerli hayatları olan insanlar
  evlilik olmadan da bireyselleşebilen; evlilik dışında da mutlu olup hayatı neşeli kıymetli yaşayan, hobileri, merakları olan insanlar; en azından cinayet işleyip kendi hayatını karartmaz.
  bizde , bomboş hayatında uğraşacak kabul görecek bir şeyi olmadığından delinin s...ini bellediği gibi 1 kişiyi belleyip de o hayattan çıkınca bir b.. olamayan millet, 'o' şeyden' nefret bile etse illa o' nun peşinden gidiyor. 'o' hayatına kabul etmezse de 'o' nu mutsuzluğuna en büyük neden görüp düşman belliyor.
 • bu meselede aileye de, eğitim sistemine de, hukuk sistemine de, siyasilere de iş düşüyor ama üzülerek belirtmek isterim ki, hukuk sistemi bunu çözmeye zaman ayıracak kıvamda değil. şu anki hukuk sistemi iktidarın kirli işlerini örtbas etmeye endeksli. tabi diğer siyasi partilerin de geri kalır tarafı yok. ülkede her devlet kurumuna restart çekmek lazım. insanların ötekilerin acılarını paylaşma eğitimine tabi tutulması lazım. ocu bucu diye ayrım yapılmayacak ortamın sağlanması lazım.
 • yurt dışında çokça kullanılabilen

  (bkz: elektronik kelepçe)

  belli bir mesafe kadar yaklaşınca korunan kişiye ve polise alarm göndermesi yeterlidir.
 • ülkeyi psikolojik olarak karantinaya almaktır. karakteri ve psikolojisi bozuk olan insan kadın da öldürür, erkek de öldürür, hayvan da. bu karantina sayesinde psikoloji seviyesinin iyileşmesini ve bunun da karaktere iyi yönde etki etmesini sağlayabiliriz.

  daha sonra eğitim kalitesi arttırılmalı. cahillik de bu tarz durumları tetikler.

  cezalar daha da arttırılmalı ve caydırıcı hale getirilmeli.

  "erkeklik" kavramını toplum olarak bir kenara atmalıyız. erkekliğe bok sürdürülmeli.
 • (bkz: kınamak)
 • ne sevmesini biliyoruz ne ayrılmasını
  hep bir intikam hep bir bedel ödetme isteği
  bitti deniliyorsa bitmiştir.
  anla artık işte bunu
 • işin başı tabiki eğitimdir, sağlıklı bir aile yapısıdır.

  ancak şöyle de birşey var ki; tepki göstermek ve bırakın cinayeti, sesli bir tartışmada bile tepki görüleceğini bilmek dahi birçok olayda eyleme geçmeyi zorlaştırabilir. karı kocanın arasına kimse giremez falan teranelerini bir kenara bırakmalıyız.

  emine bulut'un katledildiği olayda mesela, öncesinde mutlaka tartışma olmuştur. kadın insanların bulunduğu bir kafede güpe gündüz katledildi. tartışma çıktığında birisi çıkıp, o kendini adam sanan insan müsveddesini uyarsaydı ki böyle yürekli insanlar azdan da az var, o insan müsveddesi kesinlikle o uyarıyı yapan kişiye tepki gösterirdi. bu gereksizin karşı tepkisine bir üçüncü veya dördüncü kişin tepkisi eklense ne olurdu? bunu ciddi manada düşünmeliyiz. acaba o cani birşeyler yapmaya bir yerleri yer miydi?

  olay bence kollektif tepkide. kollektif tepki de sosyal medyadan ordan burdan olmaz, olay yerinde eylem yapılmadan, daha saçma ilk davranışta gösterilmesi gereken tepkidir. korkmamalıyız, tepkili olmalıyız. bak bir kadın ülkeyi neredeyse yasa boğdu. videoyu izlediğimden beri aklımdan çıkmıyor o küçük kızın sesi. bu tepkiyi mutlaka ama mutlaka orada o olay yerinde vermeliyiz.
 • iyi çocuklar yetiştirin. iyiliğin, güzelliğin, dostluğun anlamını bilen çocuklar ve bunları anlatan çocuklar. dünyayı güzel kılan çocuklar... başka çaresi yok bu dehşetin.
 • ülkemin mağdur kadınlarına elbette çok saygım var.. ancak şiddet konusunu salt kadına şiddete indirgememek gerekir.. bu ülkede şiddet genel itibariyle bir kamu güvenliği sorunudur..

  o yüzden kendisini savunamayan, koruyamayan tüm masum insanlara yapılan şiddetle topyekün mücadele etmek gerekir.. mağdur bugün emine bulut gibi bir anne olur, yarın küçük bir kız çocuğu olur.. başka gün yaşlı bir teyze/amca olur, bir başka gün engelli bir genç olur, bir başka gün bir şehit yakını olur, başka gün bir doktor olur, öğretmen olur, kimsesiz bir hasta olur.. kimin gücü kime yeterse..

  o yüzden toplum ve devlet olarak şiddetle topyekün mücadele etmek gerekir.. kadına şiddet, öğretmene şiddet, doktora şiddet diye şiddeti bölersek o zaman kadınlar sadece erkek şiddetinde, doktorlar sadece hasta şiddetinde, öğretmenler sadece öğrenci/veli şiddetinde tepki verir.. her biri içinde ayrı toplumsal reaksiyonlar ve ayrı hukuki çözümler sorunu daha da karmaşık hale getirir..

  o yüzden şiddetle mücadele yasası çıkarılmalı.. şiddet ve suç eğilimli insanların tespit, takip, kontrol ve cezalandırılmalarına yönelik bir eylem planı oluşturulmalı.. toplumun tüm kesimlerinin görüşü alınarak bu eylem planı yasallaştırılmalı..

  tehdit dahil şiddet suçu işleyenler 3 günde olsa mutlaka cezaevine girmeli, tüm şiddet suçları adli sicillere işlenmeli, evlilik öncesi veya işe giriş öncesi ruh sağlığı taramaları zorunlu olmalı.. bu taramalarda şiddet ve suç eğilimi tespit edilen insanların gerekli takip ve kontrolleri yapılarak caydırıcı önlemler alınmalı..

  en basit sokak kavgasında, trafik kavgasında bile eğer fiziki müdahale, mala zarar verme veya tehdit varsa şikayet aranmaksızın resen kamu davası açılmalı ve yargılama yapılmalı.. kamu davası için ağır yaralanma veya ölüm beklenmemeli.. kamu spotlarıyla şiddete uğrayan insanlar hakkını hukuki yollarla arama konusunda bilinçlendirilmeli, cesaretlendirilmeli..

  bu gibi sistematik ve önleyici önlemler almadıktan sonra adama 20 sene yerine müebbet versen ne olur vermesen ne olur, o kadını koruyamadıktan sonra.. aslolan suçluları cezalandırmaktan ziyade masum insanları korumak olmalıdır..

  atalarımızın güzel bir sözü var.. yılanın (şiddetin) başını küçükken ezeceksin.. yoksa yılan zehirini akıttıktan sonra öldürsen ne olur.. o yüzden şiddetle küçük demeden (ölüm veya ağır yaralanma olmasını beklemeden) mücadele edeceksin.. hatta şiddetle küçükken mücadele edeceksin ki büyümesin..
 • eğitim şart ama uzun vadede.

  kısa vadede hızlı ve net çözümler almak için ;

  * kadına şiddetin suçu bedelsiz kalmayacak. suçu işleyen akşam salınmayacak. sosyal medya gazıyla hukuk işlemeyecek. net ve keskin hükümler istisnasız uygulanacak.

  * korumaya muhtaç kalan kadına devlet organları yuva yapmak zordur, dağıtmak kolay edebiyatı yapmayacak. devlet diyecek ki merak etme biz varız diyecek ve bunu lafta sözde kağıt üstünde bırakmayacak. potansiyel suçluya da bir halt yemeye kalkarsan hayatını karartırım demeyi bilecek. karartacak da.

  * diziler filmler kadına şiddetin normal olduğunu empoze etmeyecek, kadına şiddet uygulayan kötü adama gününü gösteren zengin yakışıklı başrol saçmalığına izin verilmeyecek.

  * ülkedeki kadınların kendini güvende hissetme hakkını elinden alan her türlü olaya müdahale edilecek. bunda ne var kafasındaki yobazlara magandalara prim verilmeyecek.

  * toplumsal algı yaratılacak. insanlar fiziksel üstünlüğü ile bir şey elde edemeyeceğini, etmeye çalışırsa da hayatının kayacağını bilecek görecek.
1099 entry daha