şükela:  tümü | bugün
  • maalesef hep aynı senaryoda farklı rollerde görülen kadın kurbanlar olması bir türlü engellenemiyor. devlet, aileler, bireyler hiçbiri bu olaylar birbirinin kopyası olmasına rağmen engelleyemiyor.

http://www.hurriyet.com.tr/…campaign=gundem_xmlfeed

bu son olayda da yine karı-koca tartışmış boşanmış veya boşanma arefesine gelmiş. koca kadına gel son bir kez buluşalım deyip o buluşmada kadını öldürüyor. neredeyse kadın cinayetlerinin %50'si böyle. emniyet, aile büyükleri vs. gibi kurumlar buna bir çare bulamıyor. çok yazık.
  • emniyet, aile büyükleri vs. gibi kurumlar buna bir çare bulamıyor değil çare aramıyorlar bile, karı-koca kavga ediyor kadın polise gidiyor bizim çok muhteşem komiserlerimiz öpüşün barışın diyor, biz karı-koca arasına girmeyelim gidin kendi aranızda halledin olur böyle şeyler arada diyor sonrası malum, kadın toprakta.
  • sokucam kadın cinayetlerinize diye isyan ettiren olay.

yeter ulan ne kadın cinayeti. bu işin adı sadece "cinayet". öldüren de erkek değil katil.

ayrımcılığınızı ayrı duyarınızı ayrı seveyim sizin.

devlet suçluya caydırıcı ceza vermezse cinayetler de suçlar da aynı oranda artacaktır.
  • cinayetin engellenememesidir. kadın cinayeti diye bir şey yoktur. cinayet cinayettir.

insanlığın intikam, cezalandırma ve öfke nöbeti gibi ilkel dürtüleri var olduğu sürece cinayet de olacaktır.
  • böyle bir konuda "sokucam" çıkışı yapan birinin sözlükte barınması apayrı bir tartışma konusu lakin söyleyecek tek şeyim var. kadın cinayetleri politiktir. işin adı sadece cinayet değil.

ayrımcı diyen dillerini ayrı duyar diyen beynini ayrı.
  • sorun maalesef engellenememesi değil, engelleme çabasının olmaması...
  • kadın cinayeti ayrı bir konudur, adı kadın cinayetidir çünkü burada katilin temel motivasyonu karşındaki insanın kadın olmasından ve cinsiyetinin getirdiği toplumsal rolden kaynaklanır.

bu rol de o toplumun kültürü ile belirlenir.

buna alınacak önlem cezai uygulamalar da değildir. cezai uygulamalar zaten var. alınacak önlem en başta devlet ağzının bu konuda değişmesi ve daha sonra büyük bir eğitim projesidir.

yani kültürel bir reform gerekli.

kadın cinayetleri bu gibi nedenlerle apayrı bir mevzudur.

yoksa adamın biri banka soygununda kadın veznedarı öldürünce onun adı kadın cinayeti olmuyor.
  • engellenmek için atılan her adım daha da artırıyor. eğer karı koca arasında kavga olmuşsa şu an kadın 155'i arasa ve kocam beni dövdü dese polis erkeği alıp hakimin karşısına çıkarıyor hemen. hakim de tedbiren evden uzaklaştırma, tedbir nafakası ve para cezası veriyor. ayrıca boşanma davasında da karşı tarafa tazminat olarak geri dönüyor o bir tokat. e daha ne yapsın kanunlar?
    anadolu kadını kanunları da arkasına alıp erkeği çileden çıkartsın, çenesinden lağım aksın, erkeğin şerefini itibarını yere sersin; bir tokatta erkek evden atılsın, kadın ve kadının ailesi erkeğe çocukları göstermesin, karısı boşandıktan sonra nafakayı başka erkeklerle yesin ve yargı bir şey yapamasın; sonra kadın cinayetleri rerörre..
  • gerizekalıya anlatır gibi mi anlatalım illa.

ulan salak türkiye'de kaç tane cinayet oluyor kaçı kadın kaçı erkek bunun. ben söyleyeyim ölenlerin %65 ten fazlası erkek. niye bu konuşulmuyor. niye cinayet konuşulmuyor neden bireysel silahlanma konuşulmuyor.

kadın cinayeti varken bunlar konuşulur mu konuşulmaz. karısını öldüren bir erkek suçlanır, erkeğe isyan eden bir eylem yapılır sonuç, sonuç yok.

yono kodon conoyoto. orkoklor olson.

siktirin gidin. insan gibi cinayete tepki verin de silahlanmaya karşı çıkın da kararlı adım atalım.
  • sorunu kadın parantezinde çözme çabası beyhudedir. farkındalık oluşturarak ulaşılabilinen nokta da maalesef bu.

fiziksel ve (veya) psikolojik şiddet her yerde herkese veya her şeye karşı. lastiği patladı diye arabasını teklemeyen birini gördüm bu sabah. bu adamın şiddete eğilimi olduğu aşikar ve sokakta dolaşıyor.