şükela:  tümü | bugün
 • "başka kadınlar, anneliği tattıkları için baleye başvurmazlar, erkeğe bir üreme aracı olduğu için tahammül ederler, sonra da onu dışlar, çocuklarıyla mutlu olurlar, bir balerin için nasıl bale her şeyden önde geliyorsa, o kadınlar için de çocuklar her şeyin üstündedir; artık konuşma konuları yalnızca çocuklarıdır, başkalarının çocuklarından söz eder gibi göründükleri zaman bile kendi çocuklarından söz ederler, kendilerini çocuklarında daha iyi sevebilmek için kendi kendilerinden vazgeçerler, bu yaptıklarını da anne sevgisi, düşkünlük ve özveri, hatta çocuk eğitimi diye adlandırırlar. elbet de ki narsizmin ta kendisidir bu. diyebiliriz ki, güzel julika'nın durumunda, cinsel soğukluk içindeki o kadının narsizminin, en azından üstün bir yanı vardı: etten kemikten yapılma insanları kötüye kullanmıyordu, bunun yerine sanatı, çaykovski'yi ve rimski korsakov'u ara ara ravel'i elbet de stravinski'yi kullanıyordu, ama çocukları değil, anneleri olduğu çocukları değil."

  stiller - max frisch
 • "there is no reciprocity. men love women, women love children, children love hamsters."

  (bkz: alice thomas ellis)
 • urfa'da çarşıda bir anne ve çocuk ikilisi gördüm. kalabalıkta kaybolmazdan önce uzun süre uzaktan onlara bakakaldım. bir gariplik üstlerinde.

  annesi aileden birileriyle birlikte çarşıya alışverişe mi çıkmıştı? bir yerden bir yere kısa sürede mi gitmeliydi, acelesi vardı?

  sokak kalabalık mı kalabalıktı, orası doğru. aheste yürünecek, ele ele tutuşulacak gibi değildi. mahşere yakın durum. çocuk bir tavuk ya da bir güğüm gibi annesinin omuzlarından sırtına doğru asılı gibiydi. ellerinden veya sırtından tutulu, altta annesinin beline doğru tekme üstüne tekme indiriyor. çocuk bağırıyorsa da duyulmuyor, bağırıyorsa da etki umudu yok, tekmelerinden umutlu değil. hepsi zorunlu, birbiri ardına ekli roller. her şeyi yapabilirim, anneye bir şey olmaz, o dayanıklıdır, ya da ne yapsam boş.

  annesi çocukla ilgili ne algılamakta, yaşamakta? başının belası mı tacı mı? çocuğuna canı sıkılıyorsa da tepki verecek zamanı, hali mi yok? çocuk mu bıktırdı? çocuğa standart muamele bu diye inanılabilir mi? yüzleri birbirine dönük değil, çocuk annesinin önünü ve yönünü görüyor değil. her bakımdan muamma, deşifre etmesi çok zor.

  (bkz: ebeveyn çocuk ilişkisi)