şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: kari milleti)
 • söze böyle besmele ile başlayan "dizini kırıp oturacak. kafes arkasından bile peçesini takıp bakacak. yok öyle yoğurtçuya, zerzevatçıya kapı baca açmak. yok öyle durmadan çarşıya pazara çıkmak. boşarım olur biter" diye amin der.
 • kadın dediğin koluna taktın mı yakışır.. duvara attın mı yapışır!

  nefes alsın yeter şeklindeki abaza hayat felsefesinin kendini biraz olsun geliştirdiğini zannettiren motto
 • kim olduğu belli olmayan,
  şairin biri yazmış, hem kadından,
  hem istanbul’dan.
  tarif etmiş kadını,
  adını istanbul koyaraktan.
  demiş ki şair;
  ”ne davanızı anlatacak bir erkek bulabildiniz,
  ne bir erkeğin anlayacağı kadar basit olabildiniz,
  kadın dediğin istanbul gibi olmalı,
  fethi zor,
  fatihi tek! ”
  kadın dediğin istanbul gibi olmalı,
  istanbul.....! canım şehir,
  fethettiler seni,
  yar ettiler seni,
  yedi tepenin yeşilini,
  en güzel ağacını, çiçeğini,
  her gelişimde gördüm ki,
  kaybolmakta içlerinden biri.
  üst üste betonla demiri,
  yığıp, dar ettiler seni.
  canım istanbul,
  fethettiler seni,
  yar ettiler seni,
  o narin kadın gibi,
  zar ettiler seni!
  hayır diyene, derim ki,
  nerede, hani, eski resimlerdeki,
  canım istanbul?
  tıpkı o, tek fatihine sığınan nadide kadın gibi,
  paraladılar, yaraladılar, har eylediler seni,
  yeşilini budayanlara yar edip, zar eylediler seni!

  (bkz: dosthan)
 • melih cevdet anday anlatmıştır ne olduğunu

  "beynimdeki fosfor
  kanımdaki yuvar
  üreme gücüm
  öptüğüm dudak üzerine
  gerçeğimde düş
  düşümde gerçek
  inancım, benim dikili ağacım senin üzerine..." diyerek.
 • kadın dediğin güzel olacak arkadaş. şöyle savurdu mu eteğini, ruhun rüzgarına kayacak. bacakların, ayakların, bilekten bağlı ayakkabıya tutunan parmakların, seyrine doyamayacaksın. bakımlı olacak kadın dediğin. saçları ipek , topukları pembe, boynu ince, salındı mı kuğu gibi zarif olacak ve zarifliğinin ortasında bir hanımefendi barındıracak. güzel olacak ama kaşı, gözü, bacağı, iki meme ucundan önce, sözü doğru, ruhu aydınlık olacak, güzelliği komple olacak. korkmayacaksın gecenin bir vakti sol cenapta yüzünü gördüğünde. yeni bir kabus gibi yaşamayacaksın gerçeği de. güzel olacak ama, aklını evde tutacak kadar da akıllı.... seni elinin tersiyle değil, avucunun içiyle kavrayacak... bileceksin ki emin ellerdeyim, başkası tutamaz beni böyle. rahat olacaksın yanında, çok konuşmayacak, beynini didiklemeyecek küçük kurtçuklarla. sıradan ve kabullenir yaşamanın ne demek olduğunu sindirmiş olacak içine.
  asla şatafat düşkünü olmayacak. doğum günlerinde bir sıcacık öpücüğün yerini, tek taş bir de beears'ın alamayacağını algılayacak kadar doygun olacak. hatırlaman yetecek özel günleri, pahalı bir hediyeyle savuşturmadan. sadeliğin içinde farkedilir olabilmeyi, gösterişli kıyafetle bir tutmayacak. duruşu, oturuşu, yürüyüşü abartılı değil, basit hiç değil, sadelikten oluşacak. kendini süs bebeği gibi ortaya atıp, fingirdeşmeyecek başkalarıyla. ekonomiden, politikadan, milli maçlardan ve kültürel olaylardan haberi olacak. bizi kim yönetir, nasıl yönetir, demokrasi, monarşi, oligarşi nedir bilecek, saf hatun numarasıyla cahilliğini güzelliğiyle örtmeye yeltenmeyecek. gezip, eğlenmesini bildiği kadar, pazar parasını kozmetiğe yatırmaması gerektiğini, domatesin, ekmeğin, soğanın, kıymanın kaç para olduğunu bilecek. cak cak telefonda konuşup, niye böyle fatura geldi hayret tribine girmeyecek. eşini dostunu kollayacak ama içi vıcık vıcık dedikodu yumağının içinde kaybolmayacak.

  marka düşkünü, moda düşkünü olmayacak kesinlikle...takip edecek ancak yakışanı seçecek. sökük, paça boyu, fermuar dikmeyi bilecek, herseferinde terzi aranmayacak pırnık pırnık. elinden her iş gelecek. marifetlerini sadece seni elde ederken değil, seni elde tutarken de gösterecek ve tüm bunlar içinden gelecek içinden, göstermelik olmayacak.

  adamın siniri bozmayacak, tepesini attırmayacak, cinleri başına toplamayacak, körolası dilini gerektiğinde yutacak... çarşı pazar görmesini, sana don kilot almasını, gömlek ayakkabı numaranı bilecek... ve zevki seni giydirecek kadar yerinde olacak, kendisini giydirmeyi bildiği gibi.

  orada burada dedikodu yapmayacak, laf taşımayacak, ayıkla pirincin taşını durumlarına sokmayacak. ortalık yerde kahkahalarıyla sebepsiz çınlamayacak. dekoltenin dozunu kaçırmayacak ama sıkı sıkıya da kendini ambalajlamayacak. açık saçık olan elbisesi değil, sana olan ilgisi olacak ve bunu gösterebilecek medeniyeti...

  onu bir kediyi sever gibi seveceksin yanıbaşında ve huzurla... öyle ''çağırdım, gelmedin, geç kaldın, aramadın, sormadın, kiminleydin, hesap ver'' yapmayacak. sana yüreğiyle güvenecek, inançlarıyla sokulacak. bilmem kimin sözüne aldırmayacak, asla arkadaşlarının arkasından konuşmayacak. sınırını zorlamayacak , salya sümük ağlamayacak, kıytırık nedenlerden hır gür çıkarmayacak. sözü dinlenir, anlaşılır olacak. bir hatayı allayıp pullayıp abartmayacak.

  gömleklerini o ütüleyecek ve o gömleğe hangi pantolon yakışır bilecek. ama hayatı giyim kuşam üstüne kurulmayacak. uyum ve uyumsuzluk nedir bilecek. bir kere, topuklu ayakkabıyla spor ayakkabının ayrımını yapabilecek arkadaş. dağa çıkarken rugan ayakkabı giymeyecek. ''of yoruldum, beni ara, beni al, beni bul, bunu isterim'' değil, ''sence de uygunsa, yanındayım, ben gelirim, merak etme'' olacak lügatında. tereciye tere satmayacak yani. hissettiğiyle yaptığı şey arasında uçurum olmayacak. cesur olacak cesur. seni seviyorum derken korkmayacak, başka şeylerin arkasına gizlenmeyecek ve arkandan laf söyletmeyecek....

  kadın dediğin iyi sevişecek arkadaş. koyun gibi yatmayacak, kımıl kımıl olacak yatakta. aklını başından alacak ama, aklını sadece bununla yormayacak. delireceksin ama delirmen hastalıktan olmayacak. uzanıverdi mi yanına boylu boyunca, göğsünde atan kalbinin yerine koyacaksın kendini, ruhunu, herşeyini. aşksız yatmayacak yatağa ve sen bunu bileceksin.

  kadın gibi kadın olacak kadın dediğin, çıtır çerez niyetine yemediğin. bir gecelik değil, ömürlük olacak ömürlük. yıllara rehaveti değil huzuru taşıyacak. en seksi leydi olmayı da bilecek, hanım sultan olup sözünü geçirmeyi de. cıvık konulara takılıp zaman tüketmeyecek, küsmeyecek, süründürmeyecek. kadın dediğin ayıp nedir bilecek.

  sıkboğaz edip seni yalancı durumuna düşürmeyecek. seni öyle bir tutacak ki arkadaş, sen bile şaşıracaksın öyle tutulduğuna. iki lafın başı, her tartışmada ayrılalım tehtidi savurmayacak. sabırlı olacak ve asla gururuna dokunmayacak...

  tuzu az, şekeri çok gibi limiti olmayan prosedürsüz yemeklerle işi olmayacak. şöyle pastırmalı kurufasülyenin yanına tereyağlı pilavı konduracak şüphesiz. salatasız oturmayacak yemeğe. temiz olacak herşeyden önce mesela köfteyi mıncıklarken elleri . yahut pahalı parfümlerin sindiği, süslü püslü boyacı küpü gibi, her öptüğünde bulaşık bir tadın kaldığı bir kadını öpmeyeceksin. buram buram aşka sarılacaksın arkadaş. buram buram kadın kokacak kadın dediğin.

  kadın dediğin güzel olacak ama eli yüzü düzgünden çok öte birşey. zeki olacak zeki, seni bir hamur gibi karmasını da bilecek, o hamura kendini katmasını da... paranın gücünü bilecek ama ne parasızlığın ezikliğini ne de paranın kudurmuşluğunu yaşayacak. değerlerini bir anlık hevesler uğruna terketmeyecek. namussuzluğunu, ahlaksızlığını ancak ve ancak seni baştan çıkarırken kullanacak, yan gözle adam kesmeyecek ,üstüne sevgili edinmeyecek.

  sarışın, renkli gözlü, uzun bacaklı, beyaz tenli, ince bilekli dilber filan fasarya... kadın dediğin hatun olacak arkadaş, sözüne güvenilir, olacak. bileceksin ki konuşulanlar burada kalır, kapıdan çıkmaz bir daha. ağzı sıkı olacak kadın dediğin. sırrını tutacak ama gününü bekleyip kusmayacak...

  para lazımcılardan, kürkçülerden, cep telefonu manyaklarından, dırdırcılardan, unutkanlıklarını senin üzerine atanlardan, kendi yetersizliğini seni suçlayarak rahatlayanlardan, raf süslerinden, tehtidkarlardan, kaçaklardan, kıkırdayanlardan, boş bakanlardan olmayacak. saflığı, cahilliği, aptallığı oynamayacak, biraz ukala olabilir ancak sana rol yapmayacak. komplekslerini güzelliğiyle örtmeye çalışmayacak. bir şeyi çok isterse ve inançları doğrultusunda yapacak.

  en önemlisi kendini sevecek arkadaş, kendini sevmeyen kadından sana ne hayır gelir. bir bakarsın ki yıllar sonra bu kadınla ne yatağa sığabiliyorsun, ne toprağa... koluna takıp gezmesini de bileceksin gururla, koynuna çekip sevişmesini de şehvetle. analığını da bilecek, çocuklarından saygı görmeyi de, anaya babaya hürmet etmeyi de...

  kadın kadın olacak be, seni sadece sen olduğun için, sensin diye sevecek. parayla pulla, kariyerle, güçle, kimin ne dediğiyle , sınırlamayacak. hem sevgilin, hem arkadaşın, hem annen, hem çocuğun olacak, bağrına basacaksın huzurla... bileceksin ki evde kadın tarafından beklenmenin zevkini hiçbir zevk yaşatamaz sana...

  alıntıdır.
  paticik.com'da dolaşırken gördüğüm yazarının kim olduğu belli olmayan tek taraflı bir yazı.

  edit: fisiyfisiybej'in uyarısıyla öğrendim ki yazı sibel bengü'ye ait.
  "öyle bir kadın işte... nerede öyle kadın yoktur deme...
  sen de adam olacaksın, seçmesini bileceksin!"
  şeklinde de son buluyormuş.

  ve hatta kaynak: http://www.acikgazete.com/…din-dedigin.htm?aid=7329
 • güldünya şarkıları'ndan,bilhassa nazan öncel'in leyla'sı,sezen aksu&aylin aslım'ın güldünya'sından sonra,iyi niyetli de olsa,söyleyecekleriniz bu mudur dedirten bir şehrazat çalışması,ajda pekkan yorumu.

  hiç birinin gözlerinde korku olmasın
  hiç birinin şiddetten canı yanmasın
  ellerimiz sadece sevmek için kalsın
  öpülesi ellere sakın kıymayın

  onlar evrenin paha biçilemez mücevherleri
  onlar tanırının evrene sundugu mucizesi
  kimi zaman gül kokusu yada feryadımız
  baş tacımız onlar kadınlarımız

  kadın dediğin yeri gelir tabuları yıkar
  kadın dediğinin taşın suyunu sıkar
  isterse süt liman yada fırtına boran
  sevdiğinin arkasındaki gizli kahraman
  herşeye rağmen