şükela:  tümü | bugün soru sor
 • neredeyse tüm dünyanın üzerinde mutabık olduğu bir fikirdir. ben neredeyse tüm hayatımı uluslararası camida geçirdiğim için ecnebi insanların neredeyse her türlüsü ile sohbet etme imkanı buluyorum. doğulusundan batılısına, kuzeylisinden güneylisine her milletten erkek bu gerçeği ifade ediyor.

  örneğin sıklıkla görüştüğüm almanlar diyorlar ki: bizim kadınlarımız hayatın neredeyse her alanında erkekleriyle ortaklar. sabah çocuk okula mı götürülecek? anlaşıyoruz haftanın üç günü birimiz iki günü diğeri götürüyor. bulaşık mı yıkanacak? aynı şekilde paylaşıyoruz. diğer bütün görevler de eşit şekilde paylaşılıyor. tüm kadınlarımız çalışıyor ve para kazanıyor. neredeyse bütün giderlerimizi ortak karşılıyoruz. güzel gibi görünebilir ama insan erkek olduğunu hissedemiyor bizim kadınlarla. yahu bi kere de bir şey iste, bir kere de kılını kıpırdatmadan tüm sorumluluğu üzerimize at sonra da gecikti diye trip at. yok asla olmuyor böyle şeyler. bir erkek sorumluluğun büyüğünü sırtlanmalı değil mi? bizimkiler neredeyse evin kocası. vallahi erkeklikten uzaklaştık.

  sadece almanlar mı? tanıdığım pekçok çinli erkek ile yaptığım sohbetler de birkaç cümle ile özetlenebilir. bakın çinli kardeşlerim bu konuda ne diyorlar? bizim kadınlar hayatın her alanında erkeklerle eşittir. çin’de taciz, tecavüz, sarkıntılık, kadına şiddet gibi olaylar olmaz. yasalar çok ağır ceza öngörür. zaten fizik olarak da neredeyse hepimiz aynıyız. bizim kadınlarımız cinsiyetlerini bir avantaja çevirmek için en ufak efor sarf etmezler. çin’de amsalak yok mu zannediyorsunuz? bizim hakkımız değil mi istediğini yaptırmak için cilveleşen kadınlarla muhatap olmak? yalandan da olsa ilgi çektiğimizi hissetmek? ressmen asker arkadaşımızla sevişiyor gibi hissediyoruz.

  evet gördüğünüz gibi dünya erkekleri bizim kadınlarımıza hayran. biz ise kıymetlerini bilemiyoruz maalesef. peki sadece çinliler ve almanlar mı bu hayranlığı dile getiriyor? hayır. işte yeni örnekler: norveçli arkadaş grubum ki bunlarla iskandinav heavy metal müziği yapıyoruz, hep bir ağızdan haykırıyorlar. bizim kadınlar öylesine açık görüşlü ve rahatlar ki, adeta libidoları bizden yüksek. inanır mısınz çoğu zaman eve gidip çocukları yatırdıktan sonra oynaşalım, sevişelim diyenler kendileri. bunun da zevki kalmıyor zaman içerisinde. oysa türk kadınları ayda bir bulduğumuzda sevindiriyor bizleri. biz sanki çok önemli bir ödül kazanmışız, çok büyük bir lütüf almışız gibi hissediyoruz. bu özelliği de türk kadınlarından başka kimsede görmedik.

  buyurun sudanlı badminton ekibimin sözlerine: abi biz afrikalı zenciyiz nihayetinde, dünyada çok fazla muteber değiliz işin gerçeği. türkiye’ye gelen sudanlı arkadaşlar öyle şeyler anlattılar ki biz hepimiz sonunda buraya yerleştik. anlatılanların tümü doğruymuş. dünyanın hiçbir yerinde neredeyse insan yerine konulmazken burada gördüğünüz bu insancıl muameleye hayran kaldık. burası değil ikinci vatan, artık ana vatanımızdır bizim.

  bakın arkadaşlar ne kadar değişik kültürlerden ne denli farklı feedback alınıyor. japonlar aynı kendi boylarındaki bu insanların oldukça bol kıvrımlarına hasta bizim kadınlarda. italyanlar dahi bulamamışlar kendi ülkelerinde bizim kadınlardaki samimiyeti. bunun gibi o kadar çok örnek var ki anlatamam. iyisi mi biz kadınlarımızın kıymetini bilelim, ne denli şanslı erkekler olduğumuza şükür edelim derim.