şükela:  tümü | bugün soru sor
 • turkan soray, engin caglar suna pekuysal'in oynadigi ulku erakalin'in yonettigi komedi filmi
 • 1968 yapımı türk filmi. başrollerinde türkan şoray ve engin çağlar oynar. engin çağlar, zengin züppe bir delikanlıyı, sarı saçlı (!) haliyle türkan şoray ise haksız yere hapse düşen bir çengiyi canlandırır.
 • (bkz: çengi naciye)
 • bir yarışma yapıp yeniden adlandırsalar, isminin "bal arıdan bela karıdan" şeklinde değiştirilmesini önereceğim film...
 • ne zaman tvde denk gelsem izledigim ve hala guldugum turkan soray'in basrol oynadıgı turk filmi.bugun tikky kızlarımızın giydigi kloş ,güllü etekleri meger zamanında cşngeneler gyiyormus diye dusunup yine gulmeye sebep olan film.
  -bana ne erkekler yesillendi de ben istemedim !
 • türk sinema tarihinde devrim niteliğinde bir filmdir. çengi naciye her sahnede dominantlığın doruklarında, sahneyi hareketiyle doldururken, esas oğlan kütük gibi hareketsizdir. ve türkan replikle işi bitirir: "ben seni rüyamda görsem abdestim kaçar be.. lakerda gibi oğlansın.."; yeşilçam tarihinde esas oğlan üzerinde bu denli işitsel-görsel egemenlik kurmuş, ondan geçtim, daha onu ilk gördüğü sahnede böyle "edebe aykırı" konuşabilmiş bir esas kız yoktur, böylesi bir dişi serbestliğini ancak yeşilçamın viragolarında, femme fatalelerinde görebilirsiniz, ki genelde "kaltak"tır ve yan role mahkum edilir onlar. ama esas kızlar her daim göz önünde oldukları halde pasif, terbiyeli, her daim eziktir, filmin yarısı onların gözyaşlarıyla geçer. çengi naciye ise inadı, ısrarı, argosu, görüntüsü ve özgüveniyle yeşilçamın onun için konmuş ve kemikleşmiş tüm kurallarını alt üst eder. işte bu yüzden eşi bulunmaz bir karakterdir çengi naciye, gerçekten bi tanedir.
 • türkan şoray'ın alışık olmadığımız cinsten bir role büründüğü, samimiyetinden sual olunmaz bir film. çengi naciyenin her lafı ayrı bir olaydır.

  çengi naciye'yle engin çağlar, engin çağlar'ın nişanlısının partisine giderler, çengi naciye tamamen alay edilmek üzere davet edilmiştir partiye..içeri girerler. çengi boynunda beşi bi yerdesi, güllü dallı bluzu, kırmızı eteğiyle herzamanki gibi kendisidir. salona girerler.

  --- spoiler ---
  engin çağlar: çok inatçı keçisin doğru dürüst giyinseydin nolurdu sanki? hele şu köylü beşi bi yerdesi...
  çengi naciye: boşversene sen be! bu her zaman para be! o karıların mücevherlerinin hepsi madiden sahte! bizimki hükümet garantili halis osmanlı altını..
  kokoş (alaycı biçimde yaklaşır): a aa bi yanlışlık olacak galiba
  çengi naciye: ne yanlışlığı cicim?
  kokoş: kendi aramızda bir parti bu kıyafet balosu değil!
  çengi naciye: aaa ayol bende onun için normal kılığımla geldim ya.. ama bakıyorum kıyafet balosu gibi rüküş giyinen sizlersiniz..
  --- spoiler ---

  filmin mesajını ise yeşilçam'da her zaman olduğu gibi bir karakter dile getirir. bu iş hizmetçiyi canlandıran suna pekuysal'a düşmüştür:
  -kibarlığa boşver be anam insanlığa bak!
 • (bkz: amethyst)
 • (bkz: guzelcehulis) *
 • yanlış hatırlamıyorsam şöyle bir replik vardı bu filmde.

  + istanbul'dan sonra nereleri gezeceksiniz hanfendi ?

  - bir ay paris bir ay londra bir ay da kasımpaşa!

  + anlamadım!!!

  - kasımpaşa, kasımpaşa!