şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kadın olmanın, kadın demenin utanılacak ve aşağı bir şey olduğunu sanan kadındır.
  lakin ki öyle değildir
 • cahil bir kadındır nokta
 • bence "adam" kelimesinin işlevi getirilebilir, herkes mutlu olabilir böylelikle. adam kelimesi yeri geldiğinde bir iltifat, yeri geldiğinde saygısızlık olabiliyor.

  -"kocaman adam olmuş benim oğlum..." erkek çocukları severken bile kullanılır.
  -"adam gibi adamsın..." gördüğünüz gibi bu cümle biraz arabesk de olsa karşı tarafın gururunu okşuyor.
  -"şuraya adam gibi bir klima taktıralım" eşyaları bile pozitif anlamda tanımlayabiliyoruz bu şekilde.
  -yanına gittiğiniz biri yanındakine "bu adam geldi, sana birşey sormak istiyormuş..." şeklinde kullansa oldukça patavatsızca, saygısızca gelecektir.
  -bir restoranın sahibi sizin için "bu adama yiyecek birşeyler verin..." dese yine bir küçümseme efenime söylim bir üstüne bastırılmış saygısızlık gibi gibi...

  böyle değişken ve komplike bir algıyı bir cümleye nasıl yükleyebildik anlamış değilim.
 • ben üstadın dediklerine katılıyorum

  bütün kadınlar bayandır ama bütün bayanlar kadın değildir.. joseph şeyhpir..

  acıktım..
 • gereksiz ayrıntılarla bayan bir kadın...
 • bence bunu söyleyen tip eğer bir barzo veya her gördüğü kadına sadece organlar üzerinden bakmıyorsa muhtemelen karşısındaki bayanıda rahatsız etmeyecek durumdur.
 • "x değil y diyeceksin" kulübüne hoş gelmiştir.
 • (bkz: bayar)
 • bayan diye bi cinsiyet mi var?
  ya kadındır ya erkektir konusu geçen ve belirtilmek istenen kişiye bunlardan biri söylenir.
  kadın yerine bayan diyince daha kibar,naif,namuslu mu oluyorsunuz anlamıyorum.
  sen gıybetin dibine dibine vur, her boku ye, cinsiyet ayrımcılığı yap. eee sonra? e ben bayanım.
  içimizi baydın be ablacım başka bişey değil.
  ben kadınım şahsen. tüm anatomimle,huyumla, dişiliğimle..
  karşımdaki çok kibar olmak istiyorsa 'x hanım' diyebilir cümle içinde ama konumuz bu değil. konumuz cinsiyet belirtilen bişeyin başka şeyler çağrıştırmasına geliştirilmiş mekanizma.

  öğrencilerden birinin olgu sunumunu düzeltiyorum geçenlerde , süper zekanın biri hasta cinsiyetine 'bayan' yazmış. düzelttim diye bana bi bozuldu, hocaya suncaz ayıp olur gibi bi savunma yaptı. inanamadım. düşünsenize bi kaç yıl sonra doktor olacak adam, sağlıkta ayıp olmaz dediğimiz noktayı geçeli yıllar olmuş. neyin ayıbı olacak hocaya? şahsın cinsiyeti kadın arkadaşım, sen neyin kafasındasın dedim. hala suratıma bakıyor. kız/kadın klişesine ayrı sinir oluyorum bu bayan/kadın klişesine ayrı.

  cinsiyet belirtmek istiyorsanız kadın diyeceksiniz. bu kadar basit.
 • "kadın" ve "bayan" kelimeleri arasındaki anlam farkını bilmeyenleri ortaya çıkarmıştır.

  "kadın" kelimesi cinsiyet belirtir. "erkek" kelimesinin kullanıldığı durumlarda "kadın" kelimesinin kullanımı uygundur. "ne kadar güzel bir kadın", "siz kadınlar hep böylesiniz" ya da "ne kadar yakışıklı bir erkek", "siz erkekler hep böylesiniz" gibi cinsiyete vurgu yapılmak istenen durumlarda bunlar kullanılır. "ne kadar güzel bir bayan", "siz bayanlar hep böylesiniz" denmez, denmemeli.

  "bayan" kelimesi bir hitaptır. "hanımefendi" de bir hitaptır. karşılıkları "bay" ve "beyefendi"dir. birine hitap etmek istediğimizde kullanırız (bay ve bayan hitapları ingilizce mr ve mrs'ten türetilmeye çalışılmıştır). örneğin "bir hanımefendi/bayan bana yardımcı oldu" veya "bir beyefendi/bay bana yardımcı oldu" veya bu kadar kibar bir ortam değilse ikisine birden "bir arkadaş bana yardımcı oldu" bile denebilir. "bir kadın yardımcı oldu" demiyoruz, "bir erkek yardımcı oldu" demediğimiz gibi. çünkü burada cinsiyet belirtmiyoruz, yardımcı olan kişinin cinsiyetine vurgu yapmıyoruz, sadece hitap ediyoruz.

  tüm bunlara rağmen "bayan" kelimesi, cinsiyet belirtilmek istenen durumlarda "kadın" kelimesinin yerine kullanılmakta. asıl amaç elbette ki toplumun iğrenç bilinçaltında yer alan "kız/kadın" ayrımı yapmama isteği. bu istek güya kibarlık kisvesi altında kadınlara kabul ettirilmeye çalışılıyor ve maalesef bu kisveyi yutan kadın çok (bakın bu cümledeki "kadın"ların yerine de "bayan" olmaz) . ama yeni nesilde oldukça azaldıklarını düşünüyorum. umarım azalarak biterler.

  (bkz: bilal'e anlatır gibi anlatmak)

  edit: arkadaşlar, bazı bilaller için birkaç örnek daha ekliyorum. anlattığımı anlamış olanlar dikkate almasın.

  "bayan bayana oturuyoruz" denmez. yine cinsiyet belirtildiği için "kadın kadına oturuyoruz" denmeli ("erkek erkeğe oturuyoruz"daki gibi. yani "erkek" kelimesinin kullanılabildiği her yerde "kadın" kelimesi kullanılır, aşağıdaki örneklerde ne dediğim daha iyi anlaşılacaktır)

  bir topluluğa hitap ederken "bayanlar baylar, işte karşınızda merakla beklenen o gösteri" veya "hanımlar beyler" veya "hanımefendiler beyefendiler" denir. burada da "kadınlar erkekler, işte karşınızda... " diyin bakalım, oluyor mu? ya da hiç duydunuz mu böyle dendiğini? hadi bir örnek daha: bir grup arkadaşınızla yemek yiyorsunuz, içeri birkaç kadın arkadaşınız girdi (bakın, "bayan arkadaşınız" demedim, çünkü öyle denmez, cinsiyet belirttim), "oo kadınlar hoşgeldiniz" mi dersiniz, "oo hanımlar hoşgeldiniz" mi? (erkek arkadaşlarınıza da "oo erkekler hoşgeldiniz" demezsiniz, "oo beyler hoşgeldiniz" dersiniz) burada da amaç hitaptır. bu kibarlıktan değil kullanım alanı farkından kaynaklanıyor işte.

  bayan kelimesi çakallık yapılarak kadın kelimesinin yerine kullanılıyor yanlış olan bu. ve kelimeye karşı genel bir irritasyon oluşması da normal. yine de konuşma yapan biri söze "bayanlar baylar" diye girse kimseyi irrite etmez. kişisel tercihe göre "hanımlar, beyler" de kullanılabilir bu durumda. tekrar ediyorum, "bayan/hanım/hanımefendi", kullanım amacı açısından hepsi aynı ("kadın" farklı, bu kümeye girmez)

  dipnot: ben bayan denmesini savunmadım, nasıl öyle anlaşıldıysa artık. sadece kelimelerin ortaya çıkış sebeplerini anlattım, sonra da yanlış kullanımına değindim. hitap amaçlı kullanımda kişisel fikrim merak edildiyse eğer; "bayan" yerine "hanımefendi" daha iyi. ama doğru şekilde kullanana da bir şey demem. ayrıca günlük hayattaki her diyalog için örnek yazamayacağım, tükendim.