şükela:  tümü | bugün
  • kadın kelimesinden rahatsızlık duyan kadın. bayan kelimesini daha uygun, oturaklı ve cazip bulur.
  • kadın olmanın, kadın demenin utanılacak ve aşağı bir şey olduğunu sanan kadındır.
    lakin ki öyle değildir
  • cahil bir kadındır nokta
  • bence "adam" kelimesinin işlevi getirilebilir, herkes mutlu olabilir böylelikle. adam kelimesi yeri geldiğinde bir iltifat, yeri geldiğinde saygısızlık olabiliyor.

-"kocaman adam olmuş benim oğlum..." erkek çocukları severken bile kullanılır.
    -"adam gibi adamsın..." gördüğünüz gibi bu cümle biraz arabesk de olsa karşı tarafın gururunu okşuyor.
    -"şuraya adam gibi bir klima taktıralım" eşyaları bile pozitif anlamda tanımlayabiliyoruz bu şekilde.
    -yanına gittiğiniz biri yanındakine "bu adam geldi, sana birşey sormak istiyormuş..." şeklinde kullansa oldukça patavatsızca, saygısızca gelecektir.
    -bir restoranın sahibi sizin için "bu adama yiyecek birşeyler verin..." dese yine bir küçümseme efenime söylim bir üstüne bastırılmış saygısızlık gibi gibi...

böyle değişken ve komplike bir algıyı bir cümleye nasıl yükleyebildik anlamış değilim.
  • ben üstadın dediklerine katılıyorum

bütün kadınlar bayandır ama bütün bayanlar kadın değildir.. joseph şeyhpir..

acıktım..
  • gereksiz ayrıntılarla bayan bir kadın...
  • bence bunu söyleyen tip eğer bir barzo veya her gördüğü kadına sadece organlar üzerinden bakmıyorsa muhtemelen karşısındaki bayanıda rahatsız etmeyecek durumdur.
  • "x değil y diyeceksin" kulübüne hoş gelmiştir.
  • (bkz: bayar)
  • bayan diye bi cinsiyet mi var?
    ya kadındır ya erkektir konusu geçen ve belirtilmek istenen kişiye bunlardan biri söylenir.
    kadın yerine bayan diyince daha kibar,naif,namuslu mu oluyorsunuz anlamıyorum.
    sen gıybetin dibine dibine vur, her boku ye, cinsiyet ayrımcılığı yap. eee sonra? e ben bayanım.
    içimizi baydın be ablacım başka bişey değil.
    ben kadınım şahsen. tüm anatomimle,huyumla, dişiliğimle..
    karşımdaki çok kibar olmak istiyorsa 'x hanım' diyebilir cümle içinde ama konumuz bu değil. konumuz cinsiyet belirtilen bişeyin başka şeyler çağrıştırmasına geliştirilmiş mekanizma.

öğrencilerden birinin olgu sunumunu düzeltiyorum geçenlerde , süper zekanın biri hasta cinsiyetine 'bayan' yazmış. düzelttim diye bana bi bozuldu, hocaya suncaz ayıp olur gibi bi savunma yaptı. inanamadım. düşünsenize bi kaç yıl sonra doktor olacak adam, sağlıkta ayıp olmaz dediğimiz noktayı geçeli yıllar olmuş. neyin ayıbı olacak hocaya? şahsın cinsiyeti kadın arkadaşım, sen neyin kafasındasın dedim. hala suratıma bakıyor. kız/kadın klişesine ayrı sinir oluyorum bu bayan/kadın klişesine ayrı.

cinsiyet belirtmek istiyorsanız kadın diyeceksiniz. bu kadar basit.