• genellikle erkeklerin yaşadığı,karşınızdaki bayana veya bahsedilen 3. şahısa olan hitap şeklinizin beğenilmemesinden doğon korkudur.maalesef ama maalesef ülkemiz sınırları dahilinde haklı bir korkudur çünkü olumsuz tepki alınması pek muhtemeldir.
    bu korku özellikle yirmili yaşların ortasındaki bayanlardan bahsederken ortaya çıkar.çünkü bu yaşlar türk toplumunda ortalama evlilik yaşı ve ilk cinsel deneyimin yaşandığı yaşlardır.
    toplumumuzun dil kültüründe kız ile kadın arasında aslında o kadar derin farklılıklar vardır ki.kız demek bakire demektir,el sürülmemiş hatta ayıp şeyler yapmamış anlamına kadar gider kimi anlayışlarda.kadın ise bekaretini kaybetmiş dişi insanlara verilen isimdir hatta sıfattır belki de.eğer bekaretini kaybetmiş kişi evli değilse işte o zaman sıfat görevini üstlenir halkımızın zihninde.
    erkeklerin kadın demekten korkutan tepki de burada doğar.karşısındakinin bekareti aklının ucundan bile geçmemiş olan erkek karşısında ki bayana bir şekilde -kadın- dediği an ortamda soğuk bir hava oluşabilir.

(2 iş arkadaşı erkek ve kız)

erkek : ee sonra ?
    kız : sonra bana dik dik baktı ve hedehödö dedi.
    erkek : yuh ya senin gibi kadına bu laflar edilir mi hiç.
    kız : !?? (ne kadını öküz )! *

burada erkeğin kız dememesinin sebebi arkadaşının yaşından ve olgunluğundandır.ne de olsa artık iş hayatında çalışıyor kendi yaşamını yürütüyorduri,yetişkin bir bireydir.fakat kız -kadın- sözcüğünde bekaret aramakta ve aklından binbir türlü şey geçirmeye başlamaktadır.

kimi genç hanım kızlarımız vardır ki ''kadınlar gününüz kutlu olsun'' denildiğinde ''ayyy ne kadıınııı ben daha kızım çüşşş '' tepkisini verirler.

bayanlar için bu konuda genelleme yapmak çok yanlış olur tabikide.çünkü işin temeli kızın yetiştirilme kültürüne dayanır ve bu kültürde şehirden şehire hatta kimi şehirlerde ilçeden ilçeye değişir.kimi kızlar için hiçbir şey ifade etmezken kimileri için gözlerin faltaşı gibi açılmasına sebebiyet verir.

erkeklerin açısından bakılacak olursa bu korku genel bir korkudur.tabi korkmamak,bu gibi saçmalıkların farkında olmak da gerekir ülkemizde.
    işin sonunda patavatsızlıkla,öküzlükle suçlanma olasılığı olduğu için huyunu suyunu pek bilmediğimiz hanımlara genellikle -bayan- kelimesi tercih edilebilir.

ne hallere düşüyoruz yarabbim..
  • bu korku ben kizken diyen kadinlar aramızda dolaştığı sürece çok da yersiz değildir. ben kızken ne demek ki? sanki şimdi erkek oldun. inna sabirin.
  • ülkemizde "kadın" sözcüğü anlam kaymasına uğrayarak eve temizlik işine gelen kadın yardımcı anlamında kullanılır olmuştur.
    bu yüzden "biz kadınlar aramızda toplanıp bu konuyu konuştuk." deyince bütün sosyetik arkadaşlarım bana dik dik bakmışlardı. ilk anda fark etmedim. temizliğe gittiğimi düşünmüşler, irkilmişler garipler. sonuçta ben onlara göre biraz marjinalim ya. yapar mı, yaparım?
  • kadın kelimesini kullanmanın sorun olabileceği, pot kırma sebebi olacağı, yerin dibine bile geçirebileceği bir anda sihirli kelime bayandır. bayan deme refleksini gösterebildiğimiz sürece yaşamayacağımız korkudur. telaşa lüzum yoktur..
  • bu ülkedeki küçük beyinli insanlarin kadin kelimesini ayıp, çirkin, kaba, kötü görmesinden dolayi oluşmuş eziklik.

(bkz: göte göt denen ülkede kadına kadın diyememek)
  • (bkz: bayan değil kadın)

kadına kadın deyince erkek cinsinin yok olacağını düşünüyorlar heralde.
    süpersonik erkkkek beyni.
  • bayan bayları baya baymış başlığıyla.
hesabın var mı? giriş yap