şükela:  tümü | bugün
  • bir yilan ve bir kaplumbaga nehir kenarinda karsilasirlar
    ikisi de nehrin karsi tarafina gecmelidir.
    kaplumbaga, onu sokup oldurmemesi sartiyla yilani nehrin ote yanina tasimayi,
    yilan, onu nehrin karsi tarafina tasimasi sartiyla kaplumbagayi oldurmemeyi teklif eder...
    boylece girerler suya
    o esnada iclerinden gecenler dile gelir;

yilan : tam boynundan isirmak isterdim, ama beni sirtindan atar ve bogulurum...
    kaplumbaga : tam su anda sirtimdan atmak isterdim, ama beni isirir ...

ve boylece nehrin ote yanina gecerler...
  • (bkz: dost tutmak)
  • aynı anda anne, abla, kardeş olabilen dostluk çeşididir bu; sahip olacak kadar şanslılar bilir ancak ne oldugunu...
  • feminizm kisvesi altında anlaşmıştık tüm cihan. hey hat, ey dostluk...
  • kar$ilikli yeni sac $eklinin, rugan ayakkabinin, ni$anlinin kiskanildigi, makyaj malzemelerinin bir turlu ortak kullanima acilmadigi, minik kazanimlar icin aninda unutulabilen dostluk turudu, enteresandir...
  • tek bir sözcük, olmadı bir bakıstan, aklından geçenleri, gözünden geçen buluttan kalbindeki acıyı anlayabilen, üstelik kendi de hisseden, değil makyaj malzemesini, kıyafetini, ruhunu, hayatını birbirinden sakınmayanların dostluğu. kadınlar birbirlerini şüphesiz kıskanırlar. birbirini kıskanmayan insanoğlu var mıdır ki? ama dost olduklarında ömürlük bağlar kurarlar, yurt köşelerinde birbirlerini sırtında taşır, aşk acısı için beraber ağlar, yıllar sonra bile bir araya geldiklerinde sabahlara kadar kıkırdaşabilir, üç gün mutfaktan çıkmadan çok eğlenebilirler. gerekirse kardeş, gerekirse sırdaş olurlar. birbirlerini bir kadın için kolayca satabilecek erkelerin tersine, kadınlar dostlarına bağlıdır. hatta itinayla dostuna acı çektiren erkeği, yılmadan on yıl dinleyip, on yıl ona beddua edebilecek denli sabır verir bünyeye kadın dostluğu.
    bitişi ise en büyük aşkla sevilmiş sevgilinin gidişinden bile yüzlerce kat acı vericidir.
  • hanımefendilerin tanımefendi olanlarının dostluğundan bahsettiğimizde ayıdan post, post-feministten chora, mileydiden yoldaş olur.
  • her biri birer gezegen olabilmis kadinlarin yorungelerinin yer yer cakisarak sarmasdolas, yer yer paralel olarak uzaktan, ama hep beraber seyri.. bir kadinin yaninda tasidigi cesitli islevleri yerine getiren aksesuar tanislardan olmanin otesine gecebildiginizde, onunuzde acilan okyanustur; gokkusagidir; yercekimsiz uzaydir.. ve o paylasimin gercekligini hicbir sey sifirlayamaz.. yogunluk azalir, olumcul gunahlar islendiginden ya da devami gelmediginden bitis cizgisi olgunlukla goguslenir ama hicbir kadin bir noktada dost bildigi bir baska kadinin avuciclerinde gordugu cevheri unutmaz.. bu haliyle olumsuzlugun elle tutulur halidir kadin dostlugu.. kolay degildir tutturmasi tabii.. ne de olsa kadin kadini bilir.. ve insan en cok bilmediginden degil, bildiginden korkar.. ve insan yine en cok bilmedigine degil, bildigine akar..**
  • buna kisaca sisterhood denir ve bence bir erkegin en cok korkmasi gereken olusumdur. zira, kadinlar gucelerini birlestirdiklerinde onlerine cikan her seyi yakip, yikacak katastrofik bir guc olustururlar.