şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir yilan ve bir kaplumbaga nehir kenarinda karsilasirlar
  ikisi de nehrin karsi tarafina gecmelidir.
  kaplumbaga, onu sokup oldurmemesi sartiyla yilani nehrin ote yanina tasimayi,
  yilan, onu nehrin karsi tarafina tasimasi sartiyla kaplumbagayi oldurmemeyi teklif eder...
  boylece girerler suya
  o esnada iclerinden gecenler dile gelir;

  yilan : tam boynundan isirmak isterdim, ama beni sirtindan atar ve bogulurum...
  kaplumbaga : tam su anda sirtimdan atmak isterdim, ama beni isirir ...

  ve boylece nehrin ote yanina gecerler...
 • (bkz: dost tutmak)
 • feminizm kisvesi altında anlaşmıştık tüm cihan. hey hat, ey dostluk...
 • kar$ilikli yeni sac $eklinin, rugan ayakkabinin, ni$anlinin kiskanildigi, makyaj malzemelerinin bir turlu ortak kullanima acilmadigi, minik kazanimlar icin aninda unutulabilen dostluk turudu, enteresandir...
 • tek bir sözcük, olmadı bir bakıstan, aklından geçenleri, gözünden geçen buluttan kalbindeki acıyı anlayabilen, üstelik kendi de hisseden, değil makyaj malzemesini, kıyafetini, ruhunu, hayatını birbirinden sakınmayanların dostluğu. kadınlar birbirlerini şüphesiz kıskanırlar. birbirini kıskanmayan insanoğlu var mıdır ki? ama dost olduklarında ömürlük bağlar kurarlar, yurt köşelerinde birbirlerini sırtında taşır, aşk acısı için beraber ağlar, yıllar sonra bile bir araya geldiklerinde sabahlara kadar kıkırdaşabilir, üç gün mutfaktan çıkmadan çok eğlenebilirler. gerekirse kardeş, gerekirse sırdaş olurlar. birbirlerini bir kadın için kolayca satabilecek erkelerin tersine, kadınlar dostlarına bağlıdır. hatta itinayla dostuna acı çektiren erkeği, yılmadan on yıl dinleyip, on yıl ona beddua edebilecek denli sabır verir bünyeye kadın dostluğu.
  bitişi ise en büyük aşkla sevilmiş sevgilinin gidişinden bile yüzlerce kat acı vericidir.
 • hanımefendilerin tanımefendi olanlarının dostluğundan bahsettiğimizde ayıdan post, post-feministten chora, mileydiden yoldaş olur.
 • buna kisaca sisterhood denir ve bence bir erkegin en cok korkmasi gereken olusumdur. zira, kadinlar gucelerini birlestirdiklerinde onlerine cikan her seyi yakip, yikacak katastrofik bir guc olustururlar.
 • fillerin dostlugu gibidir. hersey herzaman hatirlanir. aradan on bin sene gecse bile ardarda iki dugune giyilen kiyafet, 1992 senesinin sonbaharindaki sac modeli, yanlislikla agizdan kacivermis bir ima, aglatan bir sarki ya da kirilip bir kenarda birakilmis bir kalp daima belleklerde en saglam yerlerinde duracaklardir. dost kalmayi becermis kadinlar hatirladiklari seylerden bir daha hic bahsetmeyecek olsalar bile, bileceklerdir ki bellekleri sessizce konusmaktadir onlar isteseler de istemeseler de.
 • kollektif bir bellek ve isletim sistemidir. disinda kalmak mumkun degildir.