*

  • osmanlı imparatorluğunda padişahın haremden seçip beyenip gözdesi haline gelen kadınların padişaha bir erkek çocuk vermesi durumunda aldıkları ünvan. genelde valide sultan hayatta ise valide sultandan sonra haremde en çok sözü geçen kadındır. eğer valide sultan ölmüş ise haremdeki tüm güç bu kadın efendilere aittir. birden fazla kadınefendi olması durumunda bu hatunlar arasında soğuk, sıcak her türlü savaş, çekişme yaşanır. hatta bu kadınefendiler çocuklarını da fişekleyerek diğer kardeşleri gizlice zehirletip öldürürler. bunun en büyük nedeni ise tabii ki günü birinde valide sultan olma hayalleridir.
  • bu kadınefendiler sayesinde şehzadeler hiç bir zaman kardeş gibi büyümezlermiş. bu durumda birbirlerini öldürmeleri de zor olmazmış, hatta birbirlerinden nefret ederlermiş.
  • osmanlı sülalesinde padi$ah e$ine tanzimattan sonra verilen addır. daha önceleri ise haseki denilirdi. bunlar imparatoriçe sayılmazdı. tek imparatoriçe eğer sağsa padi$ahın annesiydi.
  • (bkz: haseki sultan)
  • padişah kadınlarına genel olarak kadın efendi denilirdi,ikballerden yani has odalık olarak alınan cariyelerden gebe kalır ve çırak edilmezlerse ikbal olurlardı böylelikle kadın efendilerden ayrılırlardı.padişahın ilk kadını baş kadın olurdu.haseki terimi ise 16.yy ve 19.yy larda kullanılmıştır,belgelerde çok sık rastlanmaz.ilk haseki unvanı husrev sultan'da görülür,sultan ibrahim'in bütün kadınlarına haseki denilmiştir.
  • hasta ruhlu insanların sahibelerine verdikleri isim.

    örnek hasta ruhlu iletişim:

    "merhaba mutlu akşamlar. numaranızı ev arkadaşı ilanınızdan aldım ama ev arkadaşı olmak gibi bir talebim yok. sadece kadın üstünlüğüne ve kadın hakimiyetine inanarak bu satırları yazıyorum. izniniz olursa hiçbir beklenti içinde olmadan, emirlerinizi asla ikiletme lüksü olmayan, tekrar ettirmeyen, emirlerinize karşı gelme gibi bir seçeneği olmayan, tamamen istediğiniz gibi kullanabileceğiniz, çağırdığınızda gelip ev temizliği(bulaşık, ütü, cam silmek, süpürmek) yapan ve dışarıda isteğinize göre şoförünüz olarak yada poşet taşıtıp ayak işlerinizi gördüreceğiniz, hatta ve hatta canınız istediğinde çağırıp istediğiniz gibi dövebileceğiniz bir sınıra kadar tasarruf hakkınızın olduğu bir hizmetçi olabilir miyim? daha önce bu tür saydığım her şeyde kadınefendilerim tarafından kullanıldım, gerekirse referans dahi sunabilirim. eğer ikna olmak isterseniz dilediğiniz süre boyunca beni uzaktan bir eğitime yada sınava veyahut uzaktan emirlerinize tabi kılabilir ve fatura ödetmek vs konusunda finansal köle olarak da kullanabilirsiniz. kendimden bahsetmem gerekirse 25 yaşındayım ve avukat olarak çalışıyorum. bana bu şansı verebilir misiniz ???? okuduğunuz için şimdiden sonsuz teşekkür ve saygılarımla, eğer rahatsız olursanız bir daha tek bir mesaj gelmeyeceğinin garantisini de verip, o ihtimalde de ayrıca özürlerimi sunduğumu bilmenizi isterim"
hesabın var mı? giriş yap