şükela:  tümü | bugün
 • kısmen daha seviyeli bir arkadaşlık cesididir.
 • şimdi bir güruh okuyacak bu entry'i, "hey yavrum için dışın ütopya" söylemlerine de girişecektir illa, gelin görün ki aksettirilen birebir bu ilişki biçimini algıyı kastetmektedir. peşin hükümlü olmamalı diyeceğim, deneyip görmek lazım, bu yoldan zarar geldiği görülmedi kimseye.

  ilkin kadın erkek arkadaşlığının çevrede algılanışı. ucu pek çok etkene dayandırılabilir fakat bizimki gibi gelişmekte olan toplumlar din olsun, tarihten getirilen bir algı biçimi olsun her ne ise etken ne yazık ki buna sıcak bakamıyor. bu olguya sıcak bakabilmek ise sadece insanın dilinde insana dayatılan saçma sapan algıyı kırdığını söylemekten değil, mantıksal ve algısal olarak bazı önümüze sürülen zincirleri kafamızda kırabilmekten geçiyor.

  evet, bir erkek ve bir kadının arasında biyolojik farklılıklar mevcuttur. gelin görün ki insan beyni tek bir lobdan oluşmaz. eğer karşıdaki insanın algılanış biçimi şayet bir kan bağı olmazsa "dişi" ve "erkek" şekline bürünüyorsa kadın erkek arkadaşlığında aranmamalıdır problem, birebir bunu bu şekilde algılayan "sapık" zihniyette aranmalıdır.

  ne kadar düşüncenizi berraklaştırmış olsanız da yine de çevre, dayatmalar pek çok faktörün etken olduğu bazı gözle görülmez sınırlar vardır fakat bu ilişki içerisinde. şayet o sınırların farkındaysanız; yani yerine göre davranmayı, söyleyeceğiniz sözü, hareketinizi biliyorsanız mis gibi ilerler bu ilişkiler. batsa batsa sapık zihinlerin gözüne batarsınız sonra, bulunduğunuz ortamda ise hiç mi hiç sırıttığınızı hissetmezsiniz, çevrenizce de hissettirilmezsiniz. kadın yahut erkek; siz onlarla kafa barıştırıyorsunuzdur, kadın yahut erkek onlar size göre birbirinden farksız bireylerdir, düşünceleri vardır değer verdiğiniz ve sizinkilerle paralel olduğunu düşündüğünüz, olay da sizin için kapanmıştır burada.

  lakin gelin görün ki şu "sınır" olayı çok önemlidir. insanoğlu bir bakıştaki ufacık bir değişimi fark edebilecek zekaya da sahiptir ve ne yazık ki o değişimi hissettiği anda kişi durumu sadece iyi niyetinin suistimali olarak algılar ve sırf bunun için çok sevdiği bir arkadaşından bile soğuyabilir, istese de eskisi gibi olamaz artık ona karşı.

  aman diyeyim, hem çok basit denge tutturmak hem de bir adım yanlışlığına bakıyor onca yolun ziyanı. arkadaşlar diğerlerinden farklılaşmasın, yazık olur gülüm canım arkadaşlıklarına sonra.
 • zordur.

  herkes zorluğunu cinsellik zanneder, ya birbirlerine âşık olur birlikte yaşarlar ya da arkadaşlıkları biter sanırlar. ama asıl zorluğu bu değildir. kişisel olarak yazacağım bundan sonrasını yani bir erkek olarak. bir kadınla arkadaş olursunuz; evet, gerçekten arkadaş. cinsellik yoktur, aşk yoktur. sadece arkadaşlık vardır. senelerce birlikte gezersiniz. birlikte eğlenirsiniz. bu onlarca sene sürebilir. çocukluk arkadaşınızdır. hatta onla aynı evde kaldığınız aynı odayı paylaştığınız da olabilir. ama gün gelir kadının bir sevgilisi olur. zor olan sevgilisini kabullenememe değildir. kabullenirsiniz çünkü arkadaşınızdır. onun için en iyisini istersiniz. zor olan şudur. artık sizinle ilgilenmez. iki sebebi vardır. kadın kendini sevgilisine ait olduğuna inandırmış başka erkeklerle daha gezmezdir. ve bu size koyar. siz başka bir erkeksinizdir. onca sene arkadaş gördüğünüz kişi sizi başka erkek yerine koyar. bu da size koyar. ya da kadının sevgilisi olan erkek kıskançtır. kadını sizinle görüştürmez. arkadaşlığınıza bir darbe gelmiştir. kadın onlarca sene sizinle olan arkadaşlığını sevgilisi kızmasın darılmasın diye bitirir. bu da size koyar. ayrıca illa sevgili edinmesi gerekmez. çok yakın bir arkadaşınızdır birlikte bir şey yapmak istersiniz. sevdiğiniz bir şeyi onla paylaşmak istersiniz. "ben erkeklerle bunu yapmam" der. yine sizi diğer erkekler yerine koyar. yine size koyar.

  kadın erkek arkadaşlığı; erkek erkek arkadaşlığından farklıdır. kadın arkadaşınıza derdinizi anlatırsınız dinler size nasihat verir. bir erkek arkadaşınıza anlatırsanız; duruma sebep olanlara küfreder ama nasihat vermez. teselli etmez. o yüzden kadın arkadaş erkek arkadaştan daha değerli olur bir yerden sonra. ama gün gelip de ayrıldığınızda ama ayrılırken de sizi diğer başka erkeklerle bir tutması; işte bu insana koyar. işte bu zor olandır.

  yazdıklarım kişisel görüş. ben öyle değilim diyen kadın ve erkekler olabilir; onlar alınmasın lütfen.
 • araya sevgili girmesiyle bozulan arkadaşlıktır. çok net.
 • ayarını tutturana en kral arkadaşlıktır. herşeyi anlatıp paylaşabiliyorsan ilişkilerinde yol gösterici olabilir. eğer ki iki taraftan biri şeytana uymazsa, kardeşten öte olur. cinsellik mi? insan kardeşiyle sevişir mi lan?