şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 21. yy insanın 22. yy insanına en büyük hediyesi şu kadın erkek tartışmasını kapatmasıdır sanırım. onyüz milyon kere altı çizilmiş şeyleri toparlayacak olursak şuradan başlarız; bu olay ırkçılığın bir başka türlüsü, son düzlükte aldığı şekil. siyahların şarkı söyleyip dans edebildiği gerçeğini kabul ettikten sonra kadın erkek savaşı şiddetlendi. üstelik burada, artık, taraflardan birisi diğerini onla aynı olduğuna ikna etmeye çalışmıyor; iki tarafın kavgacıları da üstünlüklerinin kabul edilmesini istiyor.

  erkekler kas gücünün başarıyla doğru orantılı olduğu dünyadan gittikçe uzaklaştığımızı görüp üstünlüklerini korumaya çalışırken; kadınlar ‘dört bin yıldır siz üstünsünüz artık sıra bizde’ kavgası veriyor. harcanılan her enerji mezosferdeki kükürt yoğunluğunu artırıyor ve küresel ısınma filan.

  kadınlık ve erkeklik insan türü canlının cinsel kimliğini ifade eden sıfatlardır. sanki insanın en belirleyici ya da tek belirleyici özelliği cinsel kimliğiymiş gibi tanımlar yapıp kalıplara sokmak yanlıştır. o bir kadın! e noolmuş kadınsa? ya da bu evin erkeği benim! hayır bu evin ördeği sensin. vaaaak! sus ulan.

  kadınlar duygusal olmak zorunda bırakmak ya da erkekleri mantıksal. insanlara kendilerine ait olmayan etik, estetik kaygılar yüklemek. kadın taksi şoförü görünce şaşırmak ya da erkek modacıları kadınsılaştırmak.

  kadınlar böyle erkekler şöyle tarzı genellemeler yapmak. kadınlar paraya değer verir. erkeklerin aklı fikri sekstedir. aklı fikri sekste olan kadınlar ve paraya her şeyden çok değer veren erkekler hiç yokmuş, olamazmış gibi, düz mantık - düz kontak yapılmış tanımlar ve kalıplarla insansoyuna şekil vermek.

  insanların cinsel durumları tabi ki psikolojilerine ve fizyolojilerine etki eder. bırakın çükü olan biriyle memesi olan birinin eşduyuya sahip olmasını, aralarında beş santim boy farkı olan ikiz kardeşler dahi farklı karakteristik durumlar gösterir sırf bu farktan ötürü. biri daha özgüvensizdir mesela diğeri daha kibirli. çünkü her şeyden önce insanın vücudu, insanın kaderidir. sonra gelir coğrafyanın kaderciliği. ancak insan sadece bedeninden ibaret değildir. belki de diğer canlılarla arasındaki en büyük fark budur. buna rağmen diğer canlılardan daha çok takılıp kalır vücuduna. kaderlerimiz farklı olsa da sonumuz aynı. sorumuz ve konumuz da aynı olmalı.

  kadınlık ve erkeklik insan bedeniyle alakalı tanım olarak kalmalı, asla bir insanın en büyük kimliği olmamalıdırlar. her şeyden önce kadın, her şeyden önce erkek diye bi şey yoktur. bir insan her şeyden önce kadınsa ya da erkekse kendini bi sorgulamalıdır. aynı şeyleriz yani öyle abartmayın. kısaca;

  kadın erkek kardeştir ayrım yapan kalleştir.
  ( tam olmadı ama hep birlikte çalışarak daha iyilerini yapabiliriz.)
 • özetle birbirini tamamlayan iki cinsiyetin rakip olarak görülmesinden kaynaklıdır bu sorun.