şükela:  tümü | bugün
 • kendini, diğerinin yerine koyabilmektir.

  halden anlamak olarak da lanse edilebilir bu. illa ki herkesin az çok sorunu olur, olacaktır. mesela kız milleti sınavlara çok takar genelde kafayı, o dönemde üzerine gitmeyeceksin. yormayacaksın gereksiz laflarla. ne derse tamam gülüm tamam canım deyip geçeceksin. yoksa size patlar.
  aynı şekilde erkekler de arkadaşıyla futbol izleyecektir vs. bunu anlayışla karşılamak gerek. hemen gereksiz triplere girip de "arkadaşların mı ben mi" ayaklarına yatmak dengesizlik belirtisidir.
  az çok düşünen herkes anlar zaten demek istediğimi. yani aslında olay biraz da olsa "düşünceli" olabilmektir. 2 dakikalığına kendinizin "o" olduğunu düşünün. aynı koşullarda olsanız ne yapardınız? kendinizi onun yerine koydunuz ve yine de kendinizi haklı görüyorsanız istediğiniz kadar çemkirin, çünkü bir şeyi hak etmek öncelikle insanın kafasında gerçekleşir. siz kendinizde o hakkı görüyorsanız, kullanmamanız onu silip atmaz ilerde daha büyük sorunlara yol açar.
  uzun lafın kısası, az önce de söylediğim gibi, bir işe kalkışmadan önce olaya bir de onun gözünden bakmalısınız.
 • ne kadın babasını arayacak karşı tarafta
  ne de erkek anasını.

  bu kadar basit.

  ha bir de en mükemmeli adam / en mükemmel kadın diye kasmayacaksın arkadaş.
  android değil sonuçta karşıdaki.insan.
  senden bir tane daha aramayacaksın.

  sonra arıza verince dolaşırsın tepe bayır.
 • (bkz: anlayış)
 • beş satırla da özetlenebilir:

  annelerin ninnilerinden
  spikerin okuduğu habere kadar,
  yürekte, kitapta ve sokakta yenebilmek yalanı,
  anlamak, sevgilim, o, bir müthiş bahtiyarlık,
  anlamak gideni ve gelmekte olanı..*
 • arka bahçelerdir.. birer gizli bahçeye dönüşmemek şartıyla.
 • tamamiyle yalan söyleme yeteneği. üstüne hiçbir şey tanımam. karşındakinin gönlünü alacak yalanlar. ayakta tutacak şey budur. yalan yalan.
 • evlendikten sonra ne olduğu hakkındaki görüşleriniz tamamen değişir, boşandıktan sonra daha da bir değişebilir... tek bir şey yoktur, bir çok şeyin bileşkesi vardır kısaca.
 • kafanda ideal bir dünya o kişi de eşsiz benzersiz biri kurgusu/ sanrısı oluşturmayacaksın. mış miş muş yapmadan samimiyetle uyum sağlamayı, anlamayı, anlayış göstermeyi öğreneceksin. gerçekten konuşacaksın onunla ve dinleyeceksin. en önemlisi saygı ve güven duymayı bileceksin. karşındaki insanın senin egonu cilalamak için var olmadığını kafandan çıkarmayacaksın. kısaca insan olacaksın.