şükela:  tümü | bugün
  • metin erksanın senaryosunu yazdığı ve yönettiği,klasik türk sineması anlayışından uzak 1976 yapımı filmdir.metin erksanın zeka dolu bir şekilde hamleti kadın olarak oynattığı sıradışı ve orjinal yapım...
  • izleyenlerinin pireli şarkıdan da haberdar olmalarına vesile olan, benzerine az rastlanır bir türk filmidir.

--- spoiler ---
    filmin bir bölümünde, kuma dikilmiş tahtalara bağlı enstrümanların karşısında orkestra şefliği yapan hamlet, parça bittikten sonra yüzünü bomboş araziye çevirerek selam verir. biz metin erksan'ı alkışlarız.
    --- spoiler ---
  • "bir av sırasında babası öldürülen ardından annesi ile amcası evlenen ve babasının hayaletiyle yüzleşen hamlet cinayeti ortaya çıkarmak için deli numarası yapmaya başlar. katil gerçeği itiraf edene kadar devam edecek bir oyunda çevresindeki herkes ona inanacak bu sayede olayda parmağı olanlardan intikamını alacaktır.

türk sineması’nın yüz aklarından metin erksan’ın shakespeare’in ünlü oyunu hamlet’i günümüze taşıdığı, onu bir kadın olarak yorumladığı film dönemin çok ilerisinde bir anlayışa sahip. erksan’ın gerçeküstü bir atmosfer kurduğu filmde fantastik bir evrene adım atarız. her nesnenin normal olduğu ancak hamlet’in görüldüğü her an nesnelerin farklı anlamlara büründüğü bir dünyadır. özellikle hayali bir orkestra ile doğaya verdiği konser ile doruk anına ulaşan fantastik anlar oyunun sıra dışı uyarlamasında göze çarpar."

yazının devamı için: http://www.cinerituel.com/…t-1976-metin-erksan.html
  • bir metin erksan filmi...

usta yönetmenden "farklı" bir deneme...

coşkun abi çene hareketi ile oyunculuğunu konuşturur..

coşkun abi
  • canım ramone tavsiyesiyle izlediğim film. özellikle fatma girik oyunculuğuna hayran olmamak mümkün değil. metin erksan'ın ince düşünüp kafatasını kullandığı sahnelere ne demeli. adeta tiyatro izletiyor.
  • (bkz: fatma girik)
  • başrolünde fatma girik'in takma dişleri ve cüneyt arkın sesli reha yurdakul'un oynadığı şekspir eseri.

sanırım fato fikri şöyle gelişmiş.

metin erksan, yapımcı memduh üne demiş ki bir hamlet çekelim. memduh da demiş ki benim uzatmalı fato oynamak istiyor, hamlet o olursa, parayı basarım.

fato abla tiyatro kökenli olmadığı için tırt olmuş.
  • metin erksan'ın bu ülkede doğmuş en önemli sanatçılardan biri olduğunu kanıtlayan çok filmi var ama kadın hamlet de bu gerçeği tekrarlayacak kalitede.

tüm başarısına rağmen, filmi izlerken fatma girik dışında hangi kadın oyuncumuz hamlet'i oynayabilirdi diye düşünmeniz doğal. aslında yalnızca fatma girik de değil, tüm kastı sorgulamanız muhtemel. (sevda ferdağ dışında, canım benim o.)

ancak metin erksan'ın dehası karşısında her türlü sorun, zorluk önemini yitiriyor. geri kalan her şeyi unutuyorsunuz.
  • nasıl tek sayfa olabildiğine şaşırdığım başlık. başta metin erksan, fatma girik, reha yurdakul, nevra serezli'nin ellerinden öpmek lazım. sabaha karşı 1'de başladım, zamanımı ilhamla donattı adeta. ne kadar övsem azdır bu filmi. izleyin, daha önemlisi; izletin!