şükela:  tümü | bugün
 • kadın hastalıklarıyla ve doğurgan bayanların doğum ve doğuramama sorunlarıyla ilgilenen bilim dalı.
 • intern öğrenciler bu serviste 2 ay çalışırlar. doktor adaylarına bu serviste edilen tavsiyelerden biri hastayı yanına hemşire gibi bir sağlık görevlisi alarak muayene etmenin gerekliliğidir.
 • vampir branştır.post-op hemogramlarıyla yıldırır.
 • ev hanımlarının öğleden sonra komşu ziyareti olur, bilirsiniz. ben küçükken, annem, evde bırakamayacağı için beni de götürürdü bu gezmelere doğal olarak. üç numara kafa, altta kısa pantol, tipik "öğleden sonra kadın gezmesi yapan anne çocuğu"ydum. işte bu tipin gayet tabloyu tamamlayıcılığından olsa gerek bazen teyzeler memede kitle muhabbetinin ortasında benden hiç çekinmezler, "açmayın teyzeler" demeye kalmaz, şak bi açarlardı memeyi, öyle bakakalırdım. sonra bi de dalga geçerlerdi:

  - ulen sen benim mememi gördün ya, nolcak şimdi?
  - kendin açtın ki...

  bazen de bi gizleyecekleri tutar, fısır fısır bi şeyler konuşurlardı. kulakları dikerek yaklaşırdım ve:

  - nolmuş anne?
  - yok bi şi oğlum, kadın hastalığı...

  anam, işte bu. tılsımlı söz: kadın hastalığı. "kadın hastalığı" dendi mi akan sular dururdu. daha soru sorulmazdı. dudaklarım büzülür * şeklini alırdı. öyle bi etkisi vardı.

  başka çocuklar da aynı şeyleri yaşadı mı bilmiyorum ama bendeki tek etkisi bununla da sınırlı kalmadı. o zaman bilinçaltıma öyle bir gizem, öyle bir öğrenme isteği yerleşmiş ki tıp eğitimimde de etkisi oldu. fakültede pek çalışkan biri değildim. tıbbı ağır aksak zor bitirdim. uzmanlık sınavına çalışmayı gözüm hiç kesmedi. ammaaa... kadın hastalıkları ve doğum stajını birincilikle bitirdim.

  teşekkürler teyzeler... teşekkürler anne...
 • pek muhterem ve elbette ki çok akıllı böyüklerimizin "doktorların kökünü kurutma, onları meslekten soğutma, toplumdan soyutlama, hayatlarını zindan etme" projesinin yeni adımıyla birlikte yeni hedefi olmuş uzmanlık dalı.

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25198962/

  vurun doktora!
 • insanın göğsünü gere gere gidemediği servis.

  şöyle bir "doktorum boğazım ağrıyor, burnum akıyor." demek varken, hiç hoş olmuyor. hüzünleniyor insan.
 • tire'nin bir köyünde kadının sağ yüzünde bir kitle oluşmuş, kocası da eşini hastanenin kadın hastalıkları bölümüne getirmiş kadın olduğu için.
 • ablamin meslegidir.

  soyle ki benim abim de dis hekimi ve en buyugumuz oldugundan meslek secimlerimizde etkisi buyuktur. ablam tercihlerini yaparken, milletin agzinin kokusunu cekme diyerek dis hekimligi yazmasini engelledi. sonucta ablam kadin dogumcu oldu, su an keske agiz kokusu cekseydim diyor....

  (bkz: kuku doktoru)
  (bkz: kuku manzarali ofis)
 • sırf en zor sancı olan doğum sancısını çeken kadının, doğum gerçekleştiği anda bebeğine olan bakışlarını görmek için seçebileceğim bölüm. belki de kadınların bu kadar ağır bir sancıyı kaldırabilme sebebidir doğum sonrası 'o an' ın gelecek olması.
  not: nulliparlar ve standart doğum şartlarında.