şükela:  tümü | bugün
  • kadin istihdamı ekonomide uzun sureli bir istihdam oluşturmak için yapılacak en mantıklı hamle olarak görüyorum.

zira bir kadın çalışmaya başladığında, ev temizliği icin bir temizlikçi , çocuklarla ilgilenmek için kreş te bir öğretmen, yemek için restoranda bir aşçı, kıyafetler için kuru temizleme vb. kadının evdeki rolünü dağıtması ile bir istihdam zinciri oluşur.

ayrica artan alım gücü ile ekonomik büyümeye katkıda bulunur.

kadınların çalışma hayatının içinde yer almadığı bir ortamda ise devlet indirekt olarak yatırım kaybına uğrar. bunuda su şekilde açıklayabiliriz; bir kadın için devlet, halktan topladığı vergilerle eğitim yatırımı yapar. okul, üniversite, öğretmen ve egitim meteryalleri gibi, fakat yatırım yapılan bu kadınlar çalışma hayatına girmez ise devlete vergi getirisi sağlayamaz. buda devlet için yapilan yatırımın geri dönmemesi demektir.

gelişmiş ülkere bakarsak kadını çalışma hayatının her noktasında görebilirken, geri kalmış ülkelerde toplumu sadece erkeklerin finanse etmeye çalıştığını, kadınların ise eve kapatıldığını gözlemleyebiliriz.

sonuç olarak sürdürülebilir bir ekonomik büyüme için kadın istihdamı stratejik bir önem arz etmekte olduğunu düşünüyorum.
  • ülkemizi ilgilendirmeyen durum,. türkiye kadınların çalışmasında dünya birincisi. erkekler bugün çalışmayan kadınla evlenmek istemiyor. komşularımız erkek işsiz, kadın çalışıp eve bakıyor. türkiyede kadının çalışmasıyla ilgili sorun yok.

kadının ezilmesi bu ülkede daha çok namusla mahalle baskısıyla ilgili, dul kalınca yeniden evlenmekte zorlanıyor mesela falan.