şükela:  tümü | bugün
  • bir kadına çiçek demekte kötü niyet olmadığını anlatmaya çalışanlar: çok ama çok büyük oranında sahiden kötü niyet yok. zaten kötü niyetle söylenmesinden çok, kötü sonuç verdiği için gündeme geliyor bu.

arko'nun "bütün kadınlar çiçektir, ve çiçekler su ister" reklamı çıktığında yerde oturup televizyon izleyen bir çocuktum ve hüzünlendiğimi hatırlıyorum. çiçek olmadığımı hissediyordum çünkü, ve çiçek gibi hissetmem gerektiğini. yetmez mi?

yahu annem de beni zamanında "güzel kızım" diye severmiş, sonra ben aynanın karşısında ağzımı yüzümü yamultup "anne ben böyle olsam beni sever miydin?" demeye başlayınca güzel kızım demeyi bırakmış, güzel olduğu için sevdiğimi sanmasın çocuk diye. ben "canım kızım"ları hatırlıyorum hep.

ne olur ki yani "istediğime istediğimi derim," diye çocukluk yapmak yerine, kadın erkek hepimizin iyiliği için bunun konuşulması gereken bir mesele olduğunu kabul etseniz? çiçek diyene kadar karşınızdakine sahici bir ilgi ve aldırışla yaklaşmayı deneseniz?
  • eşit koşullar isteyenlerin insanların madenlerde ölmesini normal ve olumlu karşıladığını sanan gerizekalıların bile olabileceğini göstermiştir. sevgili beyin amcıklaması yaşayan cahil. problem, madencilerin çoğunlukla erkek olmasında değildir. problem aynı işi yapan kadınla erkek farklı değere layık görüldüğünde başlar. problem, olaki istisnai bir kadın ortalama üstünde bedensel güce sahip olduğunda ve madende çalışmak istediğinde, bir çiçek olduğu için iş veren tarafından kabul edilmediğinde başlar. problem bir kadın başbakanlık yerine annelik yapmak istediğinde değil, toplum ona ille de "sen anne olacaksın, işin çocuk bakmak başbakanlık senin neyine" dediğinde başlar. problem, bir salak, kadına dayak yemek yerine erkeğinden çiçek muamelesi gördüğü için bununla mutlu olmasını öğütlediğinde başlar. ama hepsi bir yana tabii, problem genellikle gerizekalılıktan başlar.
  • ben sevgilime çiçek de mi diyemeyeceğim diyenler: çok hoşunuza gidiyorsa diyin efendim. ben de sevgilime panda diyorum, kuzu diyorum. kuzudan gidelim. bunu sevgilim yumuşak başlı olduğu için ve çok sarılınası göründüğü için seçtim. o memnun, ben memnun, kimse karışamaz. ama yarın tüm erkeklerin kuzu olduğunu iddia etmeye başlarsam, çağla şikel alişan'a "bugün çok yakışıklısın kuzular kuzusu! ama elbette tüm erkeklerimiz birer beyaz kuzu, hepsine sevgilerimizi gönderiyoruz burdan," derse, arko "bütün erkekler kuzudur ve kuzular güdülmek ister" diye bir reklam patlatırsa, "başındaki çoban olayım" diye şarkılar çıkar ve önümüzdeki on yıl bu şekilde geçerse, kuzunun acayip sevimli olduğu gerçeği erkeklerin "bu ne lan," demesini engellemeyecektir emin olun. kendini kurt gibi hisseden de çıkacaktır, çiçek olmayı tercih eden erkek de, ben gerçekten kuzuyum, dokunmayın diyen de. sorun tüm erkekleri ve tüm kadınları bir şeye benzetmeye çalıştığında çıkıyor.

yarın öbür gün sürekli kuzu dememin eşim üzerinde kötü bir etkisi olduğunu fark edersem zaten bırakırım. o yüzden kendi sevgilinize ne diyeceğiniz konusunda kendinize güvenin.

hem tüm kadınların çiçek olduğuna inanıyorsanız sevgilinize çiçek demeniz pek de bir şeye benzemiyor zaten. şunu düşünün: tüm kadınların çiçek olduğunu mu düşünüyorsunuz, tüm kadınların çiçek olması gerektiğini mi? ikisi de saçma, ikincisi kötü niyetli.
  • çiçek olmanın olumlu bir şey olmadığını düşünen ve kadınlar çiçektir demeyen insanların alınmasına gerek olmayan slogan. kadınlar çiçektir diyen ve çiçek olmanın ne güzel bir şey olduğunu anlatan arkadaşlar da babalarının çiçek sayılmasından hoşnut olurlar sanıyorurum.

edit: ulan ciddi ciddi, çoğunluğun görüşünü doğru kabul eden angutlar var lan. resmen bununla argüman üretiyor. hitler zihniyetini eleştirsen "ama hitler zihniyetinden memnun olan o kadar çok insan vardı ki" diyecek. ortaçağ'ın kısıtlı özgürlüklerinden bahsetsen "ama özgür olmamaktan memnun bir sürü insan vardı" diyecek. "özgürlük düşüncelerinizi beynimize kazımaya çalışmayın" diyecek.
  • içinde "kadın kadındır" diye bir ifade geçen slogan için "kadın kendini çiçek gibi görsün nolmuş" tepkisini veren var yahu, anlaşılır tarafı yok bunun. sloganın kendisi diyor zaten kadın kadındır diye. yani ne diyor? kadın nasıl bir kadın olmak istiyorsa öyle olur, "kadın şudur, budur; şu değildir, bu değildir" diye rol biçme kadına, nasıl olması/olmaması gerektiğini söylemeye kalkma, kendince kadına uygun gördüğün "çiçek gibi narin" kalıbına sokmaya çalışma diyor. aklı başında bir insan nasıl olur da bu slogana "kadın kendini çiçek gibi görmek isteyebilir" diyerek karşı çıkar yahu? okuduğunu anlamaktan bu kadar aciz olmak neyle açıklanabilir? şu ülkede topluca iq testi yapılsa tek çıkacak sonuç aziz nesin'in ne kadar iyimser olduğu olacaktır.
  • her kadın ne istiyorsa odur. her erkek ne istiyorsa o olduğu gibi. söylem, beni güzel veya çirkin kalıplara sokmayı bırak diyor.

edit: ayrıca bu iltifatlar, kadınların bireyselliğini ezmekten bir işe yaramadı şimdiye kadar.
  • kadınlar gerçekten çiçeğe benzemekte midir yoksa bu üretilmiş bir rol müdür ve böyle bir gender socialization aşamasından çıkmış bakış açışının kadına yasal, sosyal ve bireysel olarak zararları var mıdır diye hemen üç dakikada sorgulayamadan buraya boş fikirlerinizi dizmeye başlıyorsunuz ya, hayret ediyorum özgüveninize. bi bitmediniz
  • kadın cinayetlerinden rahatsız olan erkeklerin üzerine düşünmesi gereken bir sözdür.

tanımadığı kadınlar hakkında dahi '' kadın bir çiçektir '' diye düşünen erkek kadını aşağılar.

gel sikimsonik ekşici bana de ki şimdi '' yeaaa nazik varlıklar onlar kaba mı davranıyım ''. senin için yüce cinsiyet sensin, hayattaki üstün tavır da erkeklerin birbirine kaba davranması.

yani sen hastasın, toplumun (güya) maço ederek hasta ettiği birisin arkadaşım.