şükela:  tümü | bugün
 • kıskançlık olgusunun da kategorize olabileceğini gösteren ukte.
 • (bkz: seksizm)
 • erkekler de sevdiklerine karşı kıskançtırlar şüphesiz, kıskançlık bir karakter özelliğidir, cinsiyetle ilişkili değildir. fakat sanırım burada kastedilen kadınların birbirlerine karşı gösterdikleri kıskançlık çeşididir. bir erkek odaya girdiğinde sadece kadınlar bakıyorken, bir kadın odaya girdiğinde hem bütün kadınlar hem bütün erkekler ona bakıyorsa, durumun lezbiyenlikle ilintili olmayan açıklamasıdır bu.
  çünkü durum, sevdiğiniz kişiyi ya da onun ilgisini birinden kıskanmak değildir. durum, potansiyel rakibeniz bile olmayan bir kişideki sizden üstün özellikleri kıskanmaktır. bu kıskançlık ileri boyutlara varırsa o kişi hakkında dedikodu yapmak, ona zarar vermek, insanların onunla arasını bozmaya çalışmak gibi tehlikeli saplantılara dönüşebilir.
  etrafınızdaki bir kadın devamlı bir başka kadının ne kadar kötü olduğundan, etrafındakilerin ilgisini çekmeye çalıştığından, onun arkadaşı olmanın nasıl korkunç bir hata olduğundan söz ediyorsa bunu anlatan kadından uzak durmakta fayda vardır. eğer bir kadınsanız sizin hakkınızda da bunları konuşacaktır, er ya da geç, ya da konuşmuşluğu vardır. eğer bir erkekseniz, sizin o belirli kişiden uzak durmanızı sağlamaya çalışmasını kişilik bozukluğuna ya da size duyduğu ilgiye yorabilirsiniz. veya sadece herkesi o kişiye düşman etmeye çalışıyordur ki, bu da obsesif bir davranıştır.
  bu nedenle bazı kadınlar kadınlarla arkadaşlık kuramazlar. böyle bir iki tanesine rastlamış olmak hayatları boyunca unutamayacakları kadar acı vermiştir muhtemelen. (bkz: kadınlarla arkadaş olamayan kadınlar) (bkz: bütün erkeklerle arkadaş olan kız modeli)
 • kadına ait her duygu gibi, her olgu kadar taşkın, biraz abartılı, iç kemiren kıskançlıktır.*
 • öyle bir duygudur ki;türkiye bayanlar karate şampiyonası ikincisini yerde paspas ettirir.bizzat tarafımdan görülmüştür.
 • en fenası, en gereksiz durumlarda en gereksiz şekilde kendini gösterenidir. bir arkadaşımın facebook status'una yazdığı bir şeye "like" dememle birlikte, anında yeni evlendiği 2 soyisimli karısının asli bilmemkim dosen't like this ehi ehi :p yazarak kendince bana ayar vermesiyle bir kere daha hatırladım. çevremde bu tip kadın pek yoktur, karşılaştıklarıma da çenemi tutamayıp cevabını veririm zaten genelde. ama bu kıskanç ablamızla hiç tanışmadım bile, zaten amerika'da yaşıyorlar. pek kıymetli kocasını da en az 4-5 yıldır hiç görmedim.

  başka kızların yanında sevgilisini/kocasını gözünün önünden ayırmamak için taklalar atan, es kaza kocasının yanına bir kız oturunca inme inecekmiş gibi olan, böcek bakışlarıyla aynı ortamda bulunmanıza lanet ettiren veya tanıştığının 3. dakikası alakasız bir cümlenin içinde kayınvalidem gibi şifre kelimeler sokuşturan tüm sevgili hanım arkadaşlarım, sözüm size: yapmayın etmeyin. kimse kocanızı elinizden kapmak için ölmüyor. dünya kocalarınızı ayartmaya çalışan kötü kadınlardan ibaret değil, rahatlayın biraz. azcık özgüven, azcık medeniyet ya.

  ne sevgilileriniz bulunmaz hint kumaşı, ne de çevrenizdeki her kadın potansiyel koca avcısı. sonra neymiş? kadın kadının kurduymuş. buyrun burdan yakın.
 • bir kadından bir kadına yönelikse kıskanılan kadına allah yardım etsin.
  bir kadından bir erkeğe yönelikse kıskançlık sebebi kadına allah yardım etsin.
 • arkadaşları seçerken dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. bu yüzden erkek arkadaş edinmek daha radikal bir karardır.

  bu kıskançlığa katlananı madalyaya boğmak gerekir, insan ömrünü kısaltan çeşidi bile vardır. bir üst seviyesi kadın kaprisidir.
  erkek kaprisi olmaz demeyin, var, hem de yaşıyor, hem de erkek kıskançlığı da yapıyordu, hem de bana denk gelmişti.

  kıskançlık özgüven eksikliğidir, vs vs diye şikayet eden erkeklere önerim bu kadar rahatsız oluyorsunuz madem çekmeyin bu kaprisleri, dünya üzerinde 1 kadın yaşamıyor, hem böylece kadınlar da " erkekleri elde tutmanın ilk yolu kıskançlık " dersinden kalırlar.
  ha ben bu durumdan memnunum diyorsanız azıcık bekleyin, o memnun olduğunuz kıskançlığın seviyesi nasıl yükselecek tahmin bile edemezsiniz.
 • en alakasız yerlerde, en zalimce şekillerde kendini gösteren duygu.

  ümraniye carrefour' a gelen küçük sirke gitmiştik. gerçekten küçüktü girişte mısır satan kız bir dansçı bir palyaço oluyor, her eleman 4-5 şova çıkıyor hepside müthiş yetenekli. neyse palyaçolar gitti pelerinli bir kız geldi, pelerini attı üstünde parlak taşlı beyaz bir body vardı. tepeden uzun bir kumaş sarktı ona tutundu ve müzikle beraber yükseldi. cirque du soleil seven biri olarak quidam' daki (bkz: #3987230) bir şovu canlı olarak seyrediyordum ama bir yandan yüreğim ağzımdaydı kızı yukarı çeken vinçimsi alet hemen yanda o kadar küçük ve uyduruk geliyordu ki sormayın, kızın müzikle yaptığı her harekette sallanan tepe konstriksiyonu da cabası altta zaten ağ falan yok. ben ağzım açık seyrederken önde oturan 2 başörtülü kadın dikkatimi çekti. kızlar başbaşa vermiş ve sahneye kıçını dönmüş aşağılayıcı bir ifadeyle hem gülüyor hem konuşuyorlardı biri " iğrenç" dedi öteki "düşsede geberse" diye ekledi, devamı konuşmalar aynı eksende gösteri bitinceye kadar sürdü. büyük bir ihtimalle de haram diye bakmıyorlardı.

  hayatlarındaki en büyük başarıları muhtemelen evlenmek ve çocuk sahibi olmak olacak iki kadının kendilerinden her anlamda güzel ve muhtemelen akıllı bir kadını çekemedikleri ve bunu inançlarının arkasına saklanarak yapmaları iğrençti. bir akrobatın yıllarca yaptığı çalışmalar, antremanlar, gösteri sırasında hayatını tehlikeye atması önemli değil ne de olsa, gösteriyi seyrederken benim bir erkek olarak aklıma gelmeyen şey nedir ki bir kadın olarak seni rahatsız edebiliyor.

  zaten o cehennemde yanacak siz ikiniz cennete gideceksiniz değil mi?
hesabın var mı? giriş yap