şükela:  tümü | bugün
 • http://www.kadinmason.com/ internet adresinde, calismalari ve amaçlari hakkinda detayli bilgi edinilebilecek dernek.
 • domain hakları harici aleme iade edilmiş loca..

  http://www.kadinmason.com/
 • istanbul'daki merkezi büyük londra oteline bitişik binada yer alır.
  kapısında tel ve büyükçe bir kamera vardır
  ama erkek locasının aksine, dışında başka herhangi bir ibare tabela vs. yer almaz.
  giriş çıkış esnasında kapı girişinde iç sağ tarafta ibareyi gorebilirsiniz, güvenlik görevlisiyle beraber.
 • 1980'li yılların sonlarında, büyük mason mahfili'nin kimi üyeleri, birçok batı ülkesinde olduğu gibi türkiye'de kadınların mason olabilmelerinin sağlanması bakımından başlatılan girişimleri desteklediler. bu bağlamda 1989 yılında önce "çağdaş kardeşlik dayanışma derneği" adı altında bir dernek kuruldu. 1991 yılında bu derneğin üyelerinin masonluğa girebilmeleri amacıyla bir geçici loca oluşturuldu. masonluğa giren kadınlar dört ayrı loca kurdular. aynı yıl bu localar bir araya geldi ve "kadın büyük mason locası" adını alan bir büyük loca oluştu. kadın masonlar sonradan hem bu örgütün hem de derneğin adını kadın masonlar büyük locası olarak değiştirdiler.
 • öncelikle pat diye ortaya atılmış bir oluşum değildir. bir obediyans olduğu aşikardır. hemşireler(mason bireylerin eşleri) '' çağdaş kardeşlik dayanışma derneği'' adı altında bir dernek kurmuştur. bu derneğe başlarda ne kadar masonluk ile ilgisi olmayan kişi ve kişiler katılmış olsa da sonrasında yukarıdaki entryde bahsedildiği gibi geçici bir loca oluşturuldu. clıpsas ve climaf adlı uluslar arası örgütler tarafından tanındı.

  clipsas ve climaf tarafından tanınmalarına şaşılmaması gerekiyor. çünkü clipsas inanç ve cinsiyet durumu gözetmeyen bir haberleşme merkezidir. belirli obediyansları barındırır kmbl'de bunlardan birisidir. climaf'ın ise kuruluş amacı ise kadın mason obediyanslarıdır. bu da bir nevi haberleşme merkezidir.
 • (bkz: soroptimist)