şükela:  tümü | bugün
 • kocasından dayak yiyen, bir şekilde kötü muamele gören kadınların korunması için devletin açtığı evler. yamulmuyorsam fahişelik geçmişi olanlar alınmıyordu.
 • (bkz: mor cati)
 • bugün gazetede okudugum bir haberle karsima cikan, hep uzaktan duydugum icindekilerin neler yasadigini bilmedigim gizemli evlerdi bunlar. sakinleri, mesru müdafaa haric her türlüsünü yadsidigim, ancak, kadina ve cocuga uygulananini en asagilik ve en adice buldugum, türkiye'yi son yillarda bir tümör gibi kaplamis siddetin kurbani kadinlar, ugruna türküler, siirler yazilan, sonra da her gün biri kurbanlik koyun bogazlanir gibi kentin orta yerinde bicaklanan, vurulan, dövülen kadinlar. biri demis ki, "evimdeki son geceyi hatırlıyorum. kızlarımdan biri 'beyaz masa'nın telefonunu almıştı. kendimizi evden dışarı attık. aslında bize sığınmaevinde hiç yer olmadığı söylenmişti. ama çok zor durumdaydık, kabul ettiler.
  bizi uygun bir yerden alıp, buraya getirdiler. geldiğimizde kadınlar uyanıp bize yer yatağı yaptı. o gece iki kızımla yan yana uyuduk. hayatımda hiç o kadar rahat uyuduğumu hatırlamıyorum. hep 'allahım kurtulduk mu?' diyordum..."
  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=140530
  düsünebiliyor musunuz, bir kadin hic bilmedigi bir yerde, hic tanimadigi insanlarla birlikte, bir yer yataginda hayatinin en rahat uykusunu uyuyor? iste kadinlari bu hallere düsüren böylesine asagilik psikopatlarla, manyaklarla dolu bu ülke. taksim'de gene igrenc bir sekilde taciz ediliyor bir turist kadin, en azindan burada yer yerinden oynuyor. bu ülkenin kadinlarinin en az ücte biri düzenli dayak yiyor, kimbilir kactakaci cinsel tacize, iskencelere ugruyor, her gün biri tasak loblariyla beyin loblari yer degistirmislerce sokak ortasinda kesiliyor, öyle bakip geciyoruz gazetelerde. kaniksamisiz cünkü, o bir türkiyeli kadin, yeri eskiden sarikizdan sonra gelirdi, artik kurbanlik koyundan önce geliyor, ne güzel de gelisip kalkinarak muasir medeniyetler seviyesine varmisiz degil mi? utan türkiye, bunlar senin kadinlarin...
  not: bir sekilde imkani olup da, yardimci olmak isteyenler icin: beyaz masa (0212) 426 61 30
 • adreslerinin kamuoyunca bilinmesinin sakıncalı olduğu mekanlar.
  8 aralık 2007 tarihi itibari ile sayısı sadece 38 'dir. ülkemiz gerçekleri göz önüne alındığında bu sayının yetersiz olduğu aşikardır.
 • erkek olarak basvurursaniz cinsiyetinizi bahane edip almiyorlar..
 • birçok belediye'nin yapma yükümlülüğü oldugu halde yapmadıgı, zaten onları ikna etmenin, kurulacıgı yeri bulmanın, orayı gizli tutmanın zorluklarının yanında bir de mahalle baskısıyla mücadele etmek zorunda kalan yerdir..

  http://www.birgun.net/…26&year=2009&month=04&day=26
 • 2009'un ilk dokuz ayinda hergün 3 kadın öldürülmüş. toplam 953 kadın diyor kahrolası isssssstatistikler. yerel yönetimlere, kültür başkenti istanbul için milyon dolarları dökenlere sözümüz. kadın sığınma evi açmak neden bu kadar zorrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr?
 • evimize yakın bir sokakta var.

  ilginc kısmı; bu evlerin adresinin sır gibi saklanması gerekmiyor mu? zaten psikopat kocalarından ya da tuhaf ailelerinden kacmıyor mu bu kadınlar? sayet ben bile bilyorsam bu evin yerini oyleyse nerde kaldı bu sır?

  bahsettigim bu ev bagıs yoluyla verilen evlerden. cok da net yazamıyorum belli olmasın diye lakin;

  iki katlı, mustakil, minik bir bahcesi olan, dıs gorunusu itibari ile sevimli denilebilecek; ic kısmını bilemediğim, bilmek istemedigim, hic ihtiyacım olmamasını diledigim, ihtiyacım olursa da orda oldugunu bilmenin bana huzur verdigi ev...

  kimse bu evlere zorunlu kalmasın,
  zorunlu oldugu durumlarda da kimse mahrum kalmasın...
 • sadece kadınların (yani yetişkinlerin) sığınabileceğini sandığım kurum idi. gazetedeki habere göre 14 ve 16 yaşındaki kızlar da orada kalmaktaymış; tuhaf geldi bana, onların sosyal hizmetler'e bağlı çocuk yetiştirme kurumu vb bir yerlerde barındırılması gerekmez mi?

  http://www.hurriyet.com.tr/gundem/13972713.asp