şükela:  tümü | bugün
 • kadinlarin klitorisi alinarak, daracik bir delik olusturma yontemi ile kadinlarin zevk almasini engellemek ve erkege zevklerin en iyilerini yasatmak. kuzey afrika'da yaygin olarak kullanilan bir uygulamadir
 • var böyle birşey, misir da yapiyorlardi sanirim, kadin sex sırasında zevk almasın diye klitoris i alıyorlar... öylesi daha makbulmüş.
 • erkek egemen toplumların kendi egolarını tatmin için en uç noktadaki sadistliği
 • dünyada yaygın bilinen adı female genital mutilation olan kadın sünnetinin üç farklı uygulanış derecesi vardır:
  1. derece: labia minoranın birleştiği bölge olan klitoris kılıfı alınır, iltihap riski ve iyileşme süresi en az olandır.
  2. derece: klitoris labia minoranın üst birleşim kısmıyla birlikte alınır.
  3. derece: klitoris, labia minora ve labia majora tümüyle kesilip alınır. ağır iltihapların dışında vulvanın yapışarak vajina girişini tamamen kapatması riski vardır. bu tip durumlarda idrar çıkışını sağlamak için urethraya içi boş bir çubuk takılır ve vulva ilerde ilişkiye girecek erkek tarafından bıçakla yarılarak tekrar açılır.
  kadın sünneti gelişmiş ülkelerin önlemek için büyük çaba göstermelerine rağmen kuzey ve doğu afrikanın büyük bölümünde uygulanmasının yanında amerikada yaşayan zenci ailelerinde kız çocuklarının yüzde 6 sına uygulanmaktadır.
  (bkz: allah belanızı versin)
 • ismi geçen top model için (bkz: alek wek)
 • cogu kabilede bu islem sonrasi kabile erkekleri kizla cinsel iliskiye girmektedir..bu sunneti yapanda kabilenin diger kadinlaridir. kadin genellikle bir sandalyeye oturtulur ve igne yapraklardan olusan bir sunnet setinden (!) yararlanilir.
 • afrika'da kimi kabilelerde kadınlar klitorisleri kesilerek sünnet edilirler ve böylece cinsel aktiviteden aldıkları haz azaltılır. zannediyorum o toplumlarda cinselliğin kadın tarafından arzulanması tabu olarak görülüyor.

  başka bir çeşit sünnet de şu şekilde olabilir:
  nasıl ki müslüman ülkelerde erkek çocuklar doğduktan bir süre sonra sünnet ediliyorlarsa (niyeyse) kız çocuklar da ergenleştikten sonra kızlık zarları aile içi bir törenle aldırılarak sünnet edilebilir. böylece hem kadınların "bana sahip oldu" gerzekliğinden (ki vajinasında ruhsat taşıyan kadını kim ne yapsın) hem de erkeklerin aptal bekaret saplantılarından kurtulmalarına yardımcı olunabilir. bonus olarak ikinci sınıf olmak kadınların doğasında var diyen mallar sürüsü susturulabilir, artan etlerden pilav yapılıp doğayı çözdüm ben tribindeki örümcek kafa şövenlere yedirilebilir.
 • kadınlar, haklı olarak kendilerine ait bir tercihlerinin ellerinden alındığını iddiasıyla karşı çıkabilirler bu duruma lakin şahsi tercihleri zannettikleri miladı çoktan dolmuş toplumsal zorlamalardan kurtulduklarında her şey toplum için oldugu kadar onlar için de daha iyi olacaktır.

  günümüzde bir ülkenin sosyal açıdan durumunu değerlendirmenin en iyi yollarından biri o ülkede kadınların durumunu incelemektir. kusura bakmayın ama dünya hızla ve geri dönülmez bir şekilde değişirken biz sizlerin zaten yaşanmış 100 yıllık bir süreci yaşayıp da kafanızı örümceklerden temizlemenizi bekleyecek durumda değiliz.
 • bircok kizin islem sirasinda kan kaybindan oldugu igrenclik
 • afrika'da bir cok müslüman ülkede islamiyet adina gerceklestirilen, iskence sayilabilecek, genellikle kizin annesi, teyzesi, komsusu tarafindan kör bicaklarla gerceklestirilen operasyon demeye dilim varmiyor. bizzat yasamis, yasadiklarini yazdigi kitapla anlatmis, kampanyalar düzenleyen mankenin adi waris dirie, kitabinin adi desert flower'dir. hatirladigim kadariyla kendi dilinde isminin anlami "cöl cicegi" oldugu icin kitabina bu ismi vermis.
hesabın var mı? giriş yap