• bazı kadınlar var çok nadir rastlansalar da kimi erkeklerden iyi kullanıyor. bir kadın gördüm bunu iyi kullanıyor diye söylemiyorum. kadın bir elde sigara camdan kolunu sarkıtmış diğer eli direksiyonda radyoda park fm açmış ankara trafiğinde dolanıyordu bayağı kadın erkek jestleriyle araba kullanıyordu. kucağında bir birası eksikti belki de vardı ben göremedim. böyle kadınlar olacağına naif ama uyuz şöförler olsun kadınlar mümkünse. yoksa araba sürmek tabiki erkek işi değil ama toplum algısı böyle
  • aslinda iki sorun var bu konuda,
    1- kadinlar hicbir zaman erkekler kadar pratik yapmiyorlar. bunda 10 yasindaki ogluna araba kullanmayi ogretip. ehliyet alan kizina arabayi vermeyen babaninda etkisi var. toplumda kadinlar sadece ihtiyac aninda araba kullaniyor, yani ortalam bir kadin ortalama bir erkekten cok daha az araba kullaniyor.
    2 - bu nadirlik hata yapan kadin oldugunda daha bir akilda kalmasini sagliyor. erkek hata yapsa kufredip geciliyor, kadin hata yapinca kadin sofor oluyor.
  • aracı, son derece dikkatli kullanan, trafik kurallarına uyan, kimi zaman erkek sürücüleri çıldırtıp içlerindeki canavarı ortaya çıkaran, huysuz ve tatlı kadınlar.

yolda kalmış birine yardım etme gafletinde bulundum, bir zamanlar.
    tipik türk tipi, kaputu açıp bir süre motor ile bakıştım. *
    sonra beyefendinin şaşkın bakışları arasında
    “abi olmazsa sen bir tamirci çağır” dedim ve aracıma yöneldim.
    “bari ilerdeki sanayiye atıver” dedi.
    ileride dediği sanayi 60km ötede. neyse aldım arabaya.
    bir iki deneme ile muhabbet açmaya çalışıyor,
    cevap veriyorum ama devamının geleceği cümleler ile değil. *

başladı abimiz kilit cümleler kurmaya.

- kadın sürücüler çok tehlikeli. 5 ders ile tamam oldum zannediyorlar, halbuki biz öyle miyiz, çocukluktan yetişiyoruz.

- ne kadar çukur var ise girerler bunlar, her ay sanayi yolu. alt takım masrafı, bir ton masraf.

- tâli yoldan çıkarken de bakmaz bunlar yola, sanki geçiş üstünlükleri var!

- yokuş yukarı, sen tam randımanını almışken stop etmeleri yok mu. tam delirmelik.

- şerit ihlali yapmalarına ne demeli?
    ama göz kalemi çek desen çizgiyi taşmadan çekerler.

- bir de park sorunu var tabi, kıçını başını açıkta bırakacaksan otur evinde pasta yap, kek yap, börek yap! oraya 3 araba sığar be!

- yan koltukta oturanları da çekilmez bunların. “yavaş, dikkat et, çarpacaksın, önüne bak” bık bık bık sürekli konuşup dikkat dağıtırlar.

abi anlatırken çıldırıyor.
    hem anlatıyor hem de anlattığına sinirleniyor. *

ekliyor sonra;
    ah siz kadınlar yok musunuz? siz
    -debriyaj böyle bitiyor işte, basılı tutma şuna.

- biraz devirli kullan!

- aynalara bakıyor musun?

- gaza bas biraz yahu korkma bu kadar.

samimiyet ilerlemiş aracı kullanmama müdahale edecek kıvama gelmiş ama benim bundan haberim yok!
    dayanamadım, sağ şeride yanaşıp garkk diye el frenini çektim.

+ buyur abi sen kullan dedim.

- yok canım ehe he he dedi.

abimiz harareti yükselen arabayı stop etmiş stop!
    sanayiye kadar sustuk. eved.
  • sağ şeritte benzinciye gireceği zaman hızını 80 kilometreden bir anda 20 kilometreye düşüren ve arkadaki araçları tehlikeye atan sürücü tipi.
  • (bkz: #82189431)
  • rally yapacak seviyede olan kadınlara rastladım hep.
    şanslı mıyım neyim.
  • "trafik erkek beynine göre akar"
    nedir bu erkek beyni dediğimiz şey?
    hızlı düşünürsün, risk alırsın, ani ve çevik hareket edersin. keza savaş da aynı mantığa göre yapılır.
    kadin ağır düşünür, riske girmez, garantici ve detaycıdır. gerekirse tehkike dozu düşük bir manevra yapıp şerit değiştirmektense yarım saat boyunca bir kamyonun ya da otobüsün peşinde peyk gibi dolanır.
    kadın arabayı kadın gibi kullanır, başka türlüsü elinden gelmez.
  • park etmek istediğinde birden etraftında “ gel gel “ diyen amcaların peydah olduğu kişilerdir. kaldırım boşken birden nereden çıktıkları muamma ama işte ansızın ortaya çıkar ve “ çıkabilecen mi oradan, yardım edem mi? “ der bu amcalar. yoktan anlamazlar.
  • çarşamba günleri evimin arkasındaki pazar yerinde pazar kuruluyor. bizim evin önündeki sokakta otopark gibi oluyor. oturup arabaları izliyorum. diyorum şunu kesin kadın kullanıyor ve bunu tutturuyorum. çünkü dünyanın teknolojisi olan arabayı beş dakika uğraşıp 2 arabalık yere yamuk park edecek başka bir canlı yoktur. arabanın her yeri kamera dolu ona rağmen oraya giremiyor. gerçekten hayret edilesi bir şey
hesabın var mı? giriş yap