şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: #erkeksen)

  (bkz: #40572478)
 • hani ask-i memnu'da falan görürdük ya zengin ama isi olmayan kadinlar arkadaslariyla böyle dernekler kurar, arada oraya gider. gece düzenlerler sonra vesaire. ama sonucta hicbir sey üretmezler. nedense bu dernegi görünce de aklima gelen bu oldu.

  bu örgüt de bir bakima böyle. 2003'te 4 tane söylem calismasi yapmislar. söylem dedigi seyler de akademisyenlerin yazdiklari bir makalenin copy paste ile, herhangi bir formata sokulmamis sekilde websitede sunulmasi. kur'an'da kadinin yeri temali söylemde sunun gibi seyler de var: "evlenen kadının geçimi, yani barınması, yemesi, içmesi, giyimi ve diğer masrafları çevre şartlarına göre koca tarafından karşılanmalıdır. erkeğin kavvamlığı ve bir derece üstün olmasının anlamı da budur". pollyanna rolüne girip "kadina böyle bakanlar da var" demek icin koymus olabilirler.

  bir de kampanya kismi var tabii: "erkeksen öfkeni yen". bu konuyla ilgili bir köse yazisini suraya koyalim: http://www.radikal.com.tr/…_ironi_meselesi-1163956. kampanya icin de malum haber kanallari ve kuruluslarini kullanmislar. ya gercekten kadina siddet uygulayanlarin genellikle kendi tabanlarindan ciktiginin farkindalar ya da kendi tabanlarindan baskasina ulasmak istemiyorlar (ya da ikisi de). iyi bir bagis almislar ki 300 billboard, 16000 otobüs tutacaginda sloganlar yer almis. ama bu bagislarla ilgili bir makbuza ya da dernegin bir yillik raporuna ulasamiyoruz maalesef.

  su aralar ise 28 subat'a odaklanmislar. bir de zehra develioglu konusundaki klise akp savunmasini yapmislar. erken yasta gelinler konusuna da deginmekteler (bunu takdir ettim). ama artan kadin cinayetleri olsun ya da kadinin kendi bedeni, doguracagi cocuk sayisi, giyinmesi gibi konularda yasadigi baskilar hakkinda da ses cikarmamislar. o günlere de sira gelir umarim.
 • kadının şevkat ve merhamet duygularını erkeğin kuvvet, cesaret ve rekabet duygularıyla birleştirerek demokrasi doğurmaya çalışan dernek.

  o demokrasi ancak sizin demokrasiniz olur ablalarım. nitekim tüm kadınları kucaklamadığınız da bir gerçek.
 • tanıdık isimleri barındıran dernektir.

  https://twitter.com/…elvi/status/537303041314410496
  büşra selvi öğütcen
  ?@busraselvi
  güçlünün güçsüzü ezemediği günler için #önceadamol #kadem
 • toplumsal cinsiyet eşitliği kavramıyla ilgili çok ciddi sorunları olan sözde kadın derneği. henüz kendisini hiçbir şeyle eşit göremediği bir yana, toplumsal cinsiyet eşitliğine "egemen söylem" diyor. lan artık zaten resmen söke söke alınmış kavramlarla uğraşıp uğraşıp memlekti 100 yıl öncesine niye geri götürüyorsunuz? zaman makinesi gibi insanlar. ileri değil mütemadiyen geri gidiyorlar yalnız. birde mümkünsüz dersiniz zamanda geri gitmeye. bir fizikçi ağlıyor anlıyor musun?
 • bu kadem denen dernek toplumsal cinsiyet rollerini herkesin içselleştirmesi için mi var? kadın şiddeti temalı reklamları sorunun temeli zaten. erkeklik üzerinden kadın sorunu tanımlama, çözüm değil sorunun ta kendisi. yaptıkları reklamın oyuncusu da seslendiricisi de mesajı da fazlasıyla "erkek". erkeklik teması üzerinden yapılan "kadın" tanımlamaları ise ne yazık ki "kadın çiçektir, böcektir" şeklindeki klasik, alışılmış eril söylemin yeniden üretilmesi dışında bir yere oturmuyor.

  özetle bu derneğin kadın sorununun çözümüne en ufak bir katkısı olamayacağı gibi, olası kazanımların önüne geçecek bir yapısı olduğu gün gibi ortada.