şükela:  tümü | bugün
 • olcay yılmaz'ın psikanaliz, penis hasedi, oedipus kompleksi ve süper ego üzerine yazmış olduğu kitap. çıkar çıkmaz satın aldım. yankı bulacağını umut ediyorum.

  (arka kapak)
  tavus kuşunun kuyruğu doğrudan görülebilir ve dişi tarafından seçilebilir; dişi zaten büyük ve gösterişli kuyruk seçme beğenisi ile doğmuştur ve büyük gösterişli kuyruğu seçmesi doğaldır. dişi tavus kuşu için kuyruğun büyüklüğü belki bizim için hiç tahmin edemeyeceğimiz başka anlamlar taşıyabilir. her şey üç-dört yaşında başlar ve penis (güş simgesi) bu başlangıcın odağında yer alır. penise kavuşma arzusu insan türünün sürekliğinde bir atalet görevi görür ve çeşitli karmaşık yollar izleyerek kadını ve erkeği bir araya getirir. izlenilen bu karmaşık yolda insanların bütün bu çabaları genlerin bir sonraki kuşağa aktarılmasından başka bir anlam taşımaz.

  (bkz: http://www.idefix.com/…asp?sid=w3kr6a86cp6pkpv4yy0t)
 • valla acik ve net konusayim, cok armonik bir ikili olabilir.
 • kitapta şöyle bir tespit var;

  "esasında insanlar için cinsel ilişki baba otoritesini yok etmek için kullanılan bir eylemdir. baba otoritesi ne kadar büyükse cinsel ilişki o kişi için o kadar değerlidir. çünkü ancak orada özgürdür ve bu özgürlüğe karşı çıkan herkes o kişi için tehdittir. bu anlamda üzerinde aşırı baskı kurulmuş çocukların cinsel ilişki ile olan sıkıntısı da o kadar ağırdır. baba erki ile cinsellik bastırılır, cinsel ilişki sırasında ondan uzaklaşılır…"

  doğru olabilir, bilemedim.
 • "hep suçu tecavüzcüyü asıp öldürmekle yok edebileceğimizi düşünüyoruz. oysa suç hepimizin ve ancak sokaklara çıkıp suç bizim diye haykırarak bu kara lekeden kurtulabiliriz." demiş bu kitabı yazan ziraatçi kişi.

  deli miyim lan ben başkasının işlediği suçu üstleneyim? hadi diyelim ki yaptım. ben sokağa çıkıp suçlu olduğumu haykırınca tecavüzcü tecavüz etmekten vaz mı geçecek? onun yerine suç işleyenleri cezalandırsakda suça meyilli kişiler suç işemekten korksa? bağırmaktan daha etkili bir çözüm sanki?