şükela:  tümü | bugün
  • fark edilme peşinde bir yazarın merakı.
    bana kalırsa en büyük katkıları sığırlara ayar vermek.
  • 11-12 ağustos 2017 charlottesville olayları başlığına girdim, sol frame'de gördüğüm ilk "unisex" başlık. biraz göz attım yazılanlara.

erkekler arasında olay hakkında özet vereni var, paragraf paragraf çıkarım yapanı var, olayla ilgili vidyoları paylaşan var, olay hakkında hiç bilgisi olmasa bile olayın geçtiği yeri merak edip google maps'ten aratanı var.

başlıkta sadece bir kadın yazara rastladım, onun da yazdığı entry başlıktaki tek satırlık nadir entry'lerden: "rezalettir. mit uyuyor mu yea? neden engel olmamış???"

durum ortada. 1 kadın/20 erkek gibi bir oran var bu tip başlıklarda. sözlükte eskisi gibi erkeklerin sayıca çoğunlukta olduğunu da düşünmüyorum, her yerde (tamam tamam, sadece ilişki başlıklarında) kadın yazara rastlıyoruz. bu oranın böyle olma sebebi kadın-erkek doğasının farklılıkları mıdır, bu mudur oralara girmiyorum. olanı söylüyorum sadece. ama "kadınlara imkan tanınmıyor" diye bas bas bağıran feminist arkadaşlara soruyorum: artık elinizin altında iki tıkla her türlü bilgiye ulaşmanızı sağlayan internet denen bir olgu varken, erkeklere de "ciddi" konulara ilgili olma özelliği laboratuvar ortamında enjekte edilmemişken neden durum hala aynı, oran hala 1/20?
  • erkekler ciddi konular ile mi ilgiliymiş gerçekten diye düşündürttü. o zaman her allahın günü türk kızı başlıklarını açıp paragraf paragraf yazı yazanlar kim? tek bir başlık üzerinden böyle bir çıkarım yapmak türkiye'de herhangi bir eve girip mevcut kadınları inceleyerek türkiye'deki kadınlar üzerine tez yazmak kadar saçma bana göre.

ayrıyeten başlık altında girdiler saat: 21.52'de aktif hale geliyor. bakalım kadınlar o saatte ne yapıyor olabilir:

işten eve geldi. acele bir şekilde soyunup kendini mutfağa attı. yemek+ salata yapımı+ masa hazırlanması+ çocukları doyurmak+onlarla sohbet edip eşle ilgilenmek derken saat 22-22.30'a ulaştı. daha sonra bulaşıklar, ev toplanması, duşa girmek ve varsa iş ile ilgili raporları halletme işlemleri yapıldı ve saat 23:30'u geçti. eh artık bu kadın uyusun da yarın işe yetişsin değil mi çocuklar?

bu sırada erkek eve geldi. soyundu. çocukları mıncırıp kendini pc/televizyon başına attı. saat 20:00 ile 24:00 arası istediği boyutta entry yazsın bir zahmet.
  • üstteki entry'ye (bkz: #70156309) ithafen;

"erkeklerin tümü bu konularla ilgilidir" denmedi, "bu konularla ilgili olan kişilerin büyük çoğunluğu erkektir" dendi. (bkz: insanlardaki mantık kuramama hastalığı)

tek başlık üzerinden çıkarım yapılmadı, ilişkiler dışında herhangi bir konunun tartışıldığı başlığa gidilip aynı şey gözlemlenebilir.

karı-koca ikisi de çalışıyorsa ve eve geldiklerindeki iş dağılımı bu şekildeyse ve kadın bu durumu kabullenmişse çok vahim. ve görüyoruz ki sadece kadınlar duş alıyor, sadece kadınların iş ile ilgili halletmesi gereken raporları oluyor. (bkz: haklı çıkmak için yapılan küçük hınzırlıklar)

buraya entry giren herkes evli değil, gençler çoğunlukta ve zaten bahsettiğim başlıklara yazanlar da henüz hayata tam olarak atılmamış, vakti olan insanlar. erkekler bu gibi konular ile ilgilenirken kızlar ya instagram'da geziniyor, ya da gratis'ten indirim kovalıyor.
  • (bkz: ojedeki yastık izi)

çok asosyal, kadınlarla iletişim kuramayan bir insan değilim ama bunu yeni öğrendim.

ortamlarda muhabbet açmak isteyen arkadaşlara kesinlikle tavsiye edeceğim bunu. brad pitt, kıvanç tatlıtuğ olmaya gerek yok, "ya sizin de oje olayının en zor yanı yastık izi olması..." diye konuya girdikten sonra gerisi gelir zaten.
  • bol bol ad hominemin yanında,

- bekaret beyindedir.
    - ortadoğulu.
    - çomar.
    - çomaristan.
    - kadın düşmanı.
    - isteyen istediği gibi giyinir.
    - sivilceli ergen.
    - cinsiyetçi.
    - osbirci.
    - teyze anandır.
    - abaza.
    - tacize uğruyoruz.
    - kadın cinayetleri.
    - ataerkil sistem.
    - küçük pipili.
    ...
    gibi kelimeler.

bu tip kelimelerle karşılaşır karşılamaz okumayı bırakıp eksiyi basıyorum.
  • ekşi sözlüğün asosyal, otuzbirci mizojinist erkek yazarlarına bu platformda entry girmeleri için motivasyon sağlıyor olabilirler. en basitinden burada kadın yazarlar olmasa, sözlüğün entelektüel erkeklerinin bilgi birikimlerini ve bilimle alakalı görüşlerini paylaştıkları ekşi sözlük fuck buddy aranıyor ilanları başlığı bu kadar populer olmazdı sanırım. özellikle maç başlıklarında birbirlerinin valideleriyle öyle bir zina yapışları var ki kelebek görse ömrü uzar..
  • kadın-erkek yazar oranındaki dengesizliği geçtim, erkek yazar nüfusu içinde söz konusu başlıklara katkı yapan yazar oranı kaç acaba da, buraya gelinip yine kadın yazarlar üstünden başlık açılmış, merak ettiğim durum.

o denge sağlanmaya çalışıldıkça da 'pozitif ayrımcılığa ölüm' diye de ağlarsınız be kerkenez sürüsü.

kadınla erkeğin, bir pazar günü aynı mı? hadi onu geç. 'erkeklerin eli, her yaşta, her dönem daha boştur' desem, neden bahsettiğimi anlar mısın? anlamazsın tabii ki.

cinsiyetçi başlıkların, devamlı olarak erkek yazarlar tarafından açılması problemin değil ama.

feministlere soruyormuş küçük enişte. kafanıza o feministler kadar taş düşsün.
  • katkı matkı bilmem ben. tesbit ettiğim anda basıyorum engeli. görüşü duruşu düşüncesi ne olursa olsun üstelik. doğru düzgün aklı fikri olanlar bile 5 dk sonra arıza lambasını yakabiliyor. o yüzden bas engeli geç pampa sinirlere iyi geliyor