şükela:  tümü | bugün
23 entry daha
  • "kadın dayak ister", "maço erkek sever", "bazen hak eder tıpkı erkekler gibi" şeklindeki bahaneleri geçecek olursak, bu erkeğin, fiziksel güç ya da sosyal pozisyon asimetrisi sayesinde, şiddet kullanma imkanı gücü olan ve bunu güçsüz durumdaki herhangi birine uygulayan birinden daha aşağı veya yüce bir yanı yoktur. çocuğunu döven anne, bir şekilde çaresiz gelinini döven kaynana, mahalledeki arkadaş grubundaki küçük kızı döven ergen kız bunların hepsi ile aynı kabiledendir. kendisine göre zayıf erkeğe el kaldırmak, aynı güçteki erkeğe el kaldırmak da aynı derecede iğrençtir. yani konu fiili şiddet ise "kadınlara el kaldırmak ayıptır" mottosu epey maço bir söylemdir. sanki savunmasız, aşırı güçsüz erkeğe el kaldırmak daha az çirkinmiş gibi.

    erkekler arası kavga dövüş, fiziki çatışma doğanın kanunudur, kadınlar bundan bağışık, bunu dışındadır, belki de bu fiziki mücadelenin konusu ya da ödülüdür gibi arkaik bir zihniyetin tecellisidir belki de. hani filmlerde bar kavgası gibi bir sahnede kahramınımız, jönümüz dahil onlarca kişi birbirine girer, o ana kadar tonla adamı devirmiş dövüşgenlerden biri, tarafı önemli değil, bir kadınla karşılaşınca ona dokunmaz sonra adam devirmeye devam eder. orda kadına dokunulmaz ama kavga devam eder, burda genel bir fiziki şiddetten kaçınalım insan olalım vurgusu yoktur. tam tersine erkek adam yumruğunu konuşturur ama kadına el kaldırmaz şablonu işler.

    kadına yönelik şiddet özel olarak konuşulmalı, kategorize edilmeli, adı konmalı, her türlü vecize/aforizma/slogan ile failleri teşhir edilmeli ve en baştan bu sembolik terörle, muhtemel faillerinin zihnindeki bir seçenek, bir tepki biçimi, iletişim kurma ve bir şeyler elde etme aracı olmaktan çıkarılmalıdır. çünkü kadına yönelik şiddet en sık karşılaşılan şiddet şeklidir. ancak bu mücadeleyi yaparken, "gereğinde birilerine el kaldırabilecek, ama ne olursa olsun kadına asla el kaldırmayan erkek" gibi klasik bir formatı yeniden üretmeyelim. ne olursa olsun bir cinse (kadına) el kaldırmamak mümkün oluyorsa, bu pasifizm*ve şiddet karşıtlığı, fiziki gücü yeterli veya yetersiz herhangi bir sosyal kategori üyesi insan için (erkekler dahil) mümkün olmalı, talep edilmelidir.
11 entry daha