• son yıllarda artan feminizimle beraber "kadına kadın denir", "bayanlar ligi değil kadınlar ligi olsun" vs. gibi bir gelişme oldu ya maalesef bu gelişmeyi de kılıf olarak görüp kendi lehine kullananlar var. şöyle ki sadece kelimeler değil üslup da önemlidir, bir insanın ses tonuna göre ne söylüyor olursa olsun size küfür mü ediyor sevgi sözcüğü mü söylüyor anlarsınız.

mesela, "kadın kadın/hanım hanım nasıl konuşuyorsun sen?!" ya da "kadına bak vıdı vıdı" diyen bir insanın "karı" diyen bir insandan ne farkı var üslup olarak? bu insana nasıl "kadına kadın diyecek tabii" diyebilirsiniz? ileri geri konuşup sonra da üste çıkıyorlar bu yeni kılıfı örtüp kabalıklarına, çiğliklerine...
    feminist olacağız derken aklınız mı bulandı, bir silkelenin...

ekleme: kadına kadın demekten rahatsız olsak başlığı "bayanlara kadın diyerek hakaret etmek" diye açardım. etimolojik sözlükten alıntı paralayacağınıza okuduğunuzu anlamaya kasın, gidin bir kahve için gelin.
  • simdi soyle, kadin kelimesini kullanmaya cok alismamisiz, o yuzden de kaba geliyor kulagimiza. mesela:

- konusma kadin! otur yerine.

dendigi zaman hakaret gibi oluyor evet, bir 'hanfendi' kelimesinin yerini tutmadigi asikar. ya da:

- bu kadin bana el kol hareketi yapti.

diyen bi adam hakaret seklinde kullaniyordur o kelimeyi. o yuzden onun yerine 'hanim, bayan' gibi daha kibar kelimeleri kullanmamistir bilerek.

ama mesela bir kadinim kelimesi vardir ki, 'kadin' kelimesinin belki de tum kabaligini icinde tasir, ama o iyelik ekinin getirdigi sert sahipleniş de acayip hoş olur:

- bu renksiz dunyayi sevmistik birlikte, sen, kadinim..
    - kadinim soyle sen mutlu oldun mu?
    - birak kadinin olayim..
  • hakaret olup olmadıgı söylendiği ana göre değişebilen bir durum.

üniversite 1. sınıf. yaş 18.

işletme bilimine giriş sınavı(galiba). koskoca anfi. tek sıra halinde arka arkaya oturmuş öğrenciler. anla işte seyirci klasik sınav düzeni.

gözetmenlerden biri de bir hocanın asistanı. şu arızaya bağlı yaşayan kuruyup kalmış avurtları çökmüş sinirinden hani böyle gözü seyiren tipler vardır ya onlardan(kadın).

sınav başladıktan sonra benim arkamdaki oturan çocugu bir kez ikaz etti. neyse.. ikinciye ikaz etti. sabır(çocuk öyle diyo!). üçüncüye ikaz edince artık çocuk: "hocam noluyo neden iki de bir başıma dikiliyosunuz??"

gözetmenin cevabı: önündeki kadının(ben) kağıdına bakıyosun!!!

...olay devam eder...

şimdi gerzek bir bağğyanın 18 yaşındaki bir genç kıza "kadın" demesi buz gibi bir hava estirir sevgili dostlar. denmemesi lazım!

ama mesela böyle kendi geçtikten sonra parfüm kokusu arkasından gelen bir güzel hatun için "çok nefis bir kadın" dense n'oooolur? şukela olur, dadından yinmez.*
  • "bu kadın bana el kol hareketi yaptı"
    "bu kadın kırmızı ışıkta geçti"
    "bu kadın bulunduğu makamı hak etmiyor"

gibi cümlelerdeki "kadın" lafında zerre hakaret anlamı yoktur. olamaz. bunu bu anlamda kullanan ya da bundan dolayı hakarete uğradığını düşünen varsa bu tedavi edilmesi gereken toplumsal bir yaradır. "bu adam bulunduğu makamı hak etmiyor" cümlesindeki "adam" kullanımından farkı yoktur.

birinden bahsederken ve gerek varsa cinsiyeti gereği ona kadın demekle ona kadın diye hitap etmek arasında fark olabilir (atıyorum "burada ineceksin kadın!" gibi). ama bu kadın sözünün içinde olduğu düşünülen aşağılayıcı anlamlarla ilgili değil, kullanılması gereken hitap kelimesini kullanmamaktan kaynaklanan, ondan imtina etmiş olmanın ima ettiği bir hakaret olabilir.

konuyla ilgili olarak (#16044953)
  • özellikle lolita hatunların kabullenmekte zorlandığı insan hali.
  • daha çok varoşlarda ve "aman toplumsal değerlerimize sahip çıkalım" modundaki kıroların, kekoların algısında "kadın" bakire olmayan bir kadın olduğu için "bayan" diye hitap ederler. mesela olağanüstü profesor yeni şafak gazetesi yazarı hayrettin karaman asla ve asla kadın diye hitap etmez. bayan diye hitap eder. geçenlerde de şovmen beyaz'da bir konuğuna "bayan" diye hitap etti. bunu da "türkiye'nin en güzel bayanlarından" diyerek yapıyor. kadınlara değer verdiğini söyleyen topluma bak amına koyim "sikilmişsin sen" diyerek "bayan" diye hitap ediyor. geçenlerde bir güzin ablaya denk geldim. çok tatlı bir kadınsın dedim hani şerefsiz bir insanızya, asılcazya kadına neyse verdiği cevap: "kadın deme bana sevmiyorum o lafı. ben kızım." 24 yaşında bir kadın. kadın lafından rahatsız oluyor. düşünün öyle bir hale getirmişler ki kızı "sikilmiş" gibi hissediyor kadın diyince.
  • malesef bayan gibi iğrenç bir sözü legal olarak hayata geçirmiş durumdur. mesela:
    (bkz: galatasaray bayan basketbol takımı)
    (bkz: fenerbahçe bayan voleybol takımı)
    bu sporları orda çıkıp bayan bayana yapıyolar tabi gayet edeplice. niye kadın voleybol takımı demekten utanıyosunuz ki, hepsini mimlemiş mi oluyosunuz takımdaki? ya kadın bir cinsiyet ismidir, hakaret ya da ima değil anlayın artık.