şükela:  tümü | bugün
  • alenen asilma alameti, gizliden gizliye duyulan ilginin kabak gibi ortaya cikmasidir. hele hele bi de koskoca kadina kizcagiz denirse o insani canta manta iflah etmez tomruk felan gerekir.
  • kadınlar arasında oldukça yaygındır. hele annelerin arkadaşları 50 lerine de gelse "bizim kızlar" dır. haksızlığa uğramış falan teyzeler hep "zavallı kız"dır. inatla garipsiyoruz, vazgeçmiyolar. olsun kız, nolcak?
  • bilhassa kadınların da yaptığı eylem.

ne diyorsunuz arkadaşlarınızla buluştuğunuzda?

"ay hayatım kızlarla buluştuk biraz" diyorsunuz.

bildiğim kadarıyla "ay hayatım kadınlarla buluştuk biraz" diyeniniz yok.

biz erkekler kız diyince de öküz oluyoruz nedense...

bir daha "bizim kızlar", "kızlarla buluştuk", "kızlarla lafladık" tarzı şeyler duymayayım üzerim!!!
  • bekaret vurgusu olmadığı sürece normaldir.
  • bekaret anlamında kullanılmadığı müddetçe bence de bir sorun yok. bu arada dizi izlerken dikkat etmiştim, ingilizcede nasıl "girl" sözcüğü kullanılıyorsa "boy" ya da "guy" sözcükleri de karşılığı olarak kullanılıyor örneğin, yani "man" kullanılmıyor "girl"e karşılık olarak. türkçede de kız sözcüğünün karşılığı oğlan mesela ama kullanım genelde kız-erkek şeklinde. kız çocuk ve oğlan çocuk demeliyiz mesela ama genelde erkek çocuk deniyor. dilbilimci değilim tabii ama nacizane gözlemim.
  • açılmamış gonca gül manasındadır.
  • yaşı küçükse uygundur.
  • adama oğlan demek gibi bir şey. kelimelerden rahatsız olmamak gerek, önemli olan kullananın hangi zihniyet ile kullandığı. yerinde kullanılırsa yanlış olmayacaktır.