şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: nedir bu be)

  gozumuz aydin. gundemleri isgal edecek yeni bir polemik konusu hayatimizda. kadin-erkek esitligi ve bunun alt basliklarindan olusan safsatalarin yaninda bir de kadin ayrimciliginin pozitif ve negatif seklindeki siniflandirmasinin yaratacagi safsatalari dusunmek bile istemiyorum. esitlik olayi layikini bulamamis bu ulkede ne negatifi ne pozitifi! hay "esitligi savunan kadinin davasini ayrimcilik terimiyle dile getiren" dilini esek arisi soksun...
 • mevcut ancak kağıt üstünde kalan eşitliği sağlasanız hiçbir şekilde ihtiyaç kalmayacak kurum. herhangi bir şekilde herhangi bir ayrımcılığın uygulanmasına karşı biri olarak yanlış bulduğum hadise.
 • insan haklarinin fiziksel gucle, zekayla, cinsiyetle alakasi olmadigini hatirlatan kavram.
 • feminazi teriminin karşılığı gibi duran şey. eğer eşitliği savunan yasa/yasalar varsa ve uygulanmasında sorunlar varsa, benzer veya daha üst düzey haklar veren başka bir değişiklik bir işe yaramayacaktır. bunun yerine uygulamadaki sorunlar düzletilir ve yasal düzenlemeler de bu yönde yapılırsa bir ayrımcılığa gerek kalmayacaktır zannımca.

  sonradan not: bu ayrımcılığın pozitif olduğu nereden çıkmıştır? başlangıç noktası neresidir, erkeklerin kayırılması kötüyken kadınlarınki neden iyidir? ayrıca hep içimde kalmış bir durum olarak, kadın erkek eşitliği çerçevesinde kadın olan arkadaşlarımıza karşı erkek olanlara karşı davrandığımız gibi davranırsak biz erkeklerin göreceği tepkinin nedeni nedir?

  en sonradan not: "ayrıca..." ile başlayan yer konuyla alakasızdır, baştaki "içimde kalmış" kısmını anlamayanlar için özel gösterim.

  hakikaten en son not: durumu kavramakta biraz zorlanmışız zamanında. çaktırmayın.
 • emre kongar'in derslerde sikca savundugu ayrimcilik.
 • amacini zaten ezilmekte olan kadinin erkek ile esit konuma getirilmesi olan, fakat anlamadan saldirmak isteyenlerin zaten saldiracagi fikir. kadin oyle bir konumda ki ulkemizde, yillarca pozitif ayrimcilik uygulansa, ancak esit duzeye gelebilir.. en temelinden, meclisimizdeki kadin orani sadece yuzde dort! zannediyor mu ki buna karsi cikanlar pozitif ayrimcilik yapilsa ulkenin durumu bir anda tersine donecek, donebilecek.. yine, maalesef ki anlamayanlarin ismine kapilip camur attigi fikir olarak kaldi...
 • kotu bir ad takilarak turkiye'de bastan reddi saglanmaya calisilmis gibi bir hali var. 'ayrimcilik' degil, olsa olsa 'esitlendirme' gibi birsey aslinda bu konusulan. turkiye'de ne kadar gerekli oldugunu anlatmama gerek yok herhalde.
 • öylesi böylesi olmayan bir konu. "aslında adı böyle ama amacı şöyle" denmesi saçmadır, işlevi neyse öyle adlandırılmalıdır, o yüzden ya adlandırma yanlış ya da amaç. kadınlara ayrımcılık yapılsa bile bu erkeğin yine umrunda olmayacak, takır takır cinayetler hayvanlıklar işleyecektir, ta ki bunun yanlış olduğu anlatılana dek. o yüzden hiçbir işe yaramayacak bir düzeltme uğruna en azından kağıt üzeirnde olan eşitliğin bozulmasını uygun bulmuyorum. eğer kadınlara dava açabilecekleri, eşlerini çekmek zorunda olmadıkları, eğitim haklarının olduğu vs. anlatılır, erkekler de adam gibi eğitilirse hiçbir sorun kalmaz. ama bunlar yapılmazsa, bu tip beyhude çalışmalar ancak rahat olanları daha da rahat hale sokacak, o esas dayak yiyen, ezilen kadın modeline teğet bile geçemeyecektir.
 • akp'lilerin "erkegin hakkini kisitlayacak" olarak algiladiklari sey..
 • kadinlari bu kadar seven (yavvruuum), saygı gösteren (anam), onlarla bu kadar ilgili olan (sahibi var mi bunnarin) ve şefkat(yalarım anam) ve takdirle (kirk yillik yoğurtçuyum böyle kase görmedim) yaklaşan bir millete zaten gereksiz olan şey... büyüklerimiz yine dogru olani yaptilar elbette...