şükela:  tümü | bugün
 • dünyada kadına seçme hakkını veren ilk devletlerden birisinin başında olduğu resmi tarih kitaplarında okutulan liderdir. mavi gözlüdür, sarı saçlıdır. ülkesinin %25'inin tanrısıdır.

  fakat merak ediyorum.

  cumhuriyeti getiriyorsun, "egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" diyorsun. sonra seçimler düzenliyorsun fakat tek seçenek olarak kendini sunuyorsun.

  takipçilerin "ama halk cahildi, başkalarına izin verse yanlış kişiler başa gelirdi" diyor. hani kayıtsız şartsızdı başkanım? yoksa 30 yıl sonra kayıtsız şartsız mıydı?

  onu geçtim, halka güvenmemişsin anlarım. seçme hakkı verdim ama bunlara güven olmaz demişsin. iki kere rakip parti açılmış, ikisinde de halk rakiplerine teveccüh göstermiş, sinirlenmişsin kapattırmışsın, eyvallah. anlıyorum illa ki senin seçilmen lazım bu ülkenin hayrı için. senden başka herkes hain, senden başka herkes yobaz gerici. anlarım.

  e o zaman kadınlara niye seçme hakkı veriyorsun sonra paşam? madem seçenek sunmayacaksın, güvenmeyeceksin kadınlara, neden seçme hakkı veriyorsun? dostlar alışverişte görsün mü, makyaj mı, modern "görünmek" için mi?

  "sana seçme hakkı verdim ama sadece benim istediğimi seçebileceksin"

  o kadar çok mantıksız uygulama, çelişki var ki. cumhuriyet mi kurulmuş, yoksa meşruti osmanlı'daki demokrasi katledilip mutlak krallığa mı dönülmüş anlamak mümkün değil.
 • tarihi, dönemine göre değerlendirmeyenlerin düşeceği yanılgı.

  o yılların avrupasını incelerseniz çok demokratik avrupayı göreceksiniz(!)
 • nufus sayimlarinda dahi sayilman kadinin, bir bireye donusmesini saglamistir. helal olsundur.
 • başlığı açan acayibin girdisinin iki satırını falan okudum. daha sonra gerekli cevap verilmiş mi diye baktım. idare eder. zaten buna fazlası da zarar. fazla yormayın kendinizi. anlamaz bunlar.
  tanım: mallıkta sınır tanımayan bir ifade.
 • zeka seviyesi, deniz seviyesiyle esdeger bir kor cahilin yaptigi elestirimsi.

  ciddiye alip fazla kelime israfi yapmayiniz.
 • erkekleri ve hayvanları sayım yapan, kadınları birey olarak görmeyen zihniyeti, yok eden lider.

  tabi ki sizin hayvandan değersiz görüp cahil bıraktığınız kadınları önce çağdaşlık seviyesine çekmek önemliydi, yoksa cahil kalmış insan seçerse yine cahil kalmayı seçer.

  bak şimdi cahilleştirilmiş kitle kimi seçiyor ve memleketi kimler yönetiyor.
 • basit bir ansiklopedik arama ile

  "1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 aralık 1934’de anayasa ve seçim kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı."

  notunu bulabilecek olduğu halde, kafasının içindeki o seslere kulak vermeyi tercih eden bir meczubun, yarma şeftalininkine yakın zeka seviyesiyle döktürdüğü müthiş politik analiz.

  (bkz: atatürk'ün her köyde tek aday olarak muhtarlık seçimlerine girmesi)
 • hanımlar beyler neden cevap vermeye çabalıyorsunuz? bu başlıkların, bu entrylerin amacı belli işte. sizden bu tepkiyi bekliyor adam yoksa cidden böyle düşündüğü ya da böyle düşündüğünü belirtmek istediği için değil. sizin nefretinizle besleniyor yahu, siz böyle yaptıkça daha da abartacak.

  tanım: çok sevdiğim lider.