şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ibrahim yattara'nın taşığını bir pankarttaki yazı.

  (bkz: ibrahim yattara nin karisini dovmesi ve sonrasi)
 • bütün televizyonlarda, gazetelerde, sokaklarda, otobüs duraklarında görebileceğiniz reklam kampanyası. her okuduğumda 'şiddet denen olgu sadece kadın için mi var?' sorusunu kendime sormaktan alıkoyamıyorum. tüm dünya erkeklerini de zan altında bırakarak bütün erkek ırkına da psikolojik şiddet uygulandığı gerçeğini ortaya koymak isterim. (bkz: pozitif ayrımcılık).... asıl ayrımcılığı kimin yaptığı da belli değil... haydi kızlar okula!... kadına şiddete hayır...
 • şiddet denen olgunun kadın için olanını reddettiğinizi gösterir politik slogan.
  ırk, sınıf, etnisite gibi temel eşitsizliklerin yanısıra, (bir ırk olmayan) erkeklikle kadınlık arasında bir cinsiyet eşitsizliğinin tanımlanmasına katkıda bulunur. biraz deşilirse, eşitsizlikle şiddet arasındaki ilişkilerin kodlarına dair bir çok ipucu, temel eşitsizliklerden biri olan cinsiyet eşitsizliğinde bulunabilir.
  kadın mücadelesinin somut durumuna bağlı olarak bu sloganın orda burda görülme ihtimali değişecektir tabi ki. ancak artık görülmeme ihtimali çok düşüktür.

  not: eşitsizlik, farklılık değildir. eşit olmama hali de değildir. eşitsizlik, bir tarafın yapısal olarak diğerinin üzerinde yer aldığı sürekli bir adaletsizlik durumudur.

  not2: cinsiyet eşitsizliği, yoksa senin pipin onun kukusu var şeklindeki cinsellik farkı değil. hatta ikisinin de pipisi olmasına rağmen bir erkek bir erkeğe de kadınmışcasına davranıp, cinsiyet eşitsizliğinden doğan adaletsizliği çıkarına kullanabilir. aynı şekilde bir kadın da bir kadını kendi karşısında "kadınlaştırabilir.

  velhasılı, kadına karşı uygulanan özel bir şiddet vardır, buna karşı olmak gerekir.
 • konu üzerine yapılan bir basın açıklaması şöyle. balikbilir'den.

  http://www.youtube.com/watch?v=xaxcf5puzv8
 • doğrusu ve kesin çözüm için şiddete hayır
 • doğrusu
  (bkz: şiddete hayır)
  (bkz: her türlü şiddete hayır)

  edit: asıl ayrımcılık... valla güldüm... keşke böyle bi ay falan kadın olsan da anlasan...
 • öyle bi toplumuz ki herkesin dilinde olan cümledir bu.
  ama yarın bir gün "hayır yaptık, kadına şiddet için" deseler şaşırmayacağım
 • içinde bulunduğum bir sosyal deneyle gözyaşlarına boğulduğum bir an oldu hayatımda, herşeyle karşılaştırdığım zaman gerçekten insan olduğumu hissettiğim anmış o. bu konuyla ilgili, erkeklerin de katılabildiği bir kurum kuruluş varsa lütfen yeşillendirin sözlüktaşlarım