şükela:  tümü | bugün
  • bugün arkadaşımın anlattığı bir hikayeden sonra vardığım sonuçtur. bir adam eve gidiyor. anahtarı var. kapıyı bir açıyor falan derken salonda birisi amuda kalkmış bir şekilde duruyor. ne bu? falan anlamaya çalışırken aa omuz mu lan o? derken abi. sen iki tane bacak git iki tane omzun üstünden sark. neyse işte anlıyor konuyu tabii. başlıyor karısına da, karısının kendisini aldattığı adama da bağırmaya. “siz benim” diyor, “gururumu nasıl incitirsiniz?, sizin beni” diyor, “bu şekilde üzmeye hakkınız yok” ve çekip gidiyor evden. 1 ay haber yok adamdan. neyse kız buluyor adresini gidiyor kapısına. bak diyor. geldin eve, bağırıp çağırıp çektin gittin diyor. bunu bu şekilde yapamazsın. ben senin karınım ulan karınım diyor. sormuyorsun aç mısın, açıkta mısın diye? diyor. ya diyor boşanacaksın ve bana nafaka bağlanacak ya da eve para göndereceksin diyor. adam bunu kabul ediyor. özür diliyor ve 4 5 ay kadar eve en az 1 asgari ücret kadar para gönderiyor. sonra kadın arıyor. para yetmiyor diyor. adam da bunun üzerine eve gidiyor. evde kapıyı kim açsın? karısının sevgilisi. kadının sevgilisi adama diyor ki, “sen hangi yüzle bu eve geldin” diyor. gönderdiğin para diyor hiçbir şeye yetmiyor. bir viski kaç para olmuş biliyor musun? diyor. adam siz kimin evindesiniz biliyor musunuz şu anda diyor ve eve giriyor. buz dolabına yöneliyor gerçekten yiyecek yemekleri kalmamış mı diye bakmaya. o sırada önüne karısı çıkıyor ve dolabın önüne geçiyor. bu da gidiyor karısını ittiriyor ve karısının ayak baş parmağı sanldayeye çarpıyor. kızcağızın parmak ucu mosmor olmuş ve muhtemelen tırnağı düşecek. şerefsiz herif. adi mahlukat. sen bu kadını nasıl ittirdin? nasıl vicdanın sızlamadı? sen zaten böyle bir insan olmasaydın o kadın başka adamla senin evinde kalmazdı. benim şu anda ellerim titriyor sinirden. çok sinirliyim sözlük.
  • ben eğitimsizlik ve çok sert giden siyasi dil olarak görüyorum.
  • dünyadaki pek çok olumsuzluğun kaynağı erkektir.
  • şiddeti kim uyguluyorsa şiddetin kaynağı odur.

ayrıca hikaye çok serin ama ayrılmak, boşanmak istediği için öldürülen kadınları düşününce içimiz soğuyamıyor.
  • psikopata denk gelmediyseniz, genelde psikolojik şiddetin sonucu fiziksel şiddet olarak sonuçlanıyor.

şiddet şiddeti doğurur. birisi sırf vajina sahibi diye şiddetine maruz kalmayın. birisi sırf pipi sahibi diye size şiddet uygulayabileceğini sanmasın. insan olun. günün sonunda şiddetin kaynağı kendi yarattığınız koşullar, durumlar ve tercihleriniz. psikopat ekstrem örnekleri tenzih ederim.
  • erkek değil yetiştirilme tarzı. göster amcana pipini diyen patriarkal toplumdan ne beklenir ki?
  • kadına şiddetin kaynağı bizzat kendisidir. çocukları onlar yetiştiriyorlar. düzgün yetiştirsenize lan.

bir insanı eğitmek istiyorsanız ilk önce büyükannesinden işe başlamanız gerekir. victor hugo
  • (bkz: #107616006)

--- spoiler ---

şiddeti kim uyguluyorsa şiddetin kaynağı odur.
    --- spoiler ---

karşı taraf ne yaparsa yapsın bu size ona şiddet uygulama hakkı vermez. size saldırıyor, siz de kendinizi koruyorsanız o başka tabii.

kadına şiddetin kaynağında ataerkil sistem, din, eğitimsizlik gibi faktörler var elbette ama en basit haliyle yukarıdaki entry'de bahsedildiği gibi. kişi vicdanen hür sonuçta, her şiddet eyleminde olduğu gibi.

bir de burada gelmiş ama erkekleri de kadınlar yetiştiriyor diyenler var. acaba neden çocukları kadınlar yetiştirmek zorunda? ve acaba çocukları kadınların yetiştirmek zorunda olduğu ailelerde baba oğluna hiç mi erkeklik pompalamıyor? o ailelerde son sözü söyleyen hep erkek değil mi? o bahsettiğiniz ailelerde kadının da içselleştirdiği bir ataerkillik yok mu?

şiddetin bahanesi yoktur. uzun uzun yazıp konuyu kadınların şiddeti hak ettiğine getirmeye çalışmanız da bunu değiştirmez.