şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: kendini kandırma sanatı)bir kadın asla kendini yönettirmez.sadece öyle düşünmenizi sağlar.
 • erkeği parmağında oynatma sanatının yanında hiçtir
 • olmayan sanattır. böyle bir kitap yazılmamıştır, yazılamaz da. en iyi ihtimalle piramit mucizesinin sahipleri olan mısırlılar yazmış olabilirler, o da iskenderiye kütüphanesinin yanmasıyla yok olmuştur zaten.
 • erkeklerin icra etmek uğruna aptal kadınlarla birlikteliğine/ evlenmelerine ve onlara katlanmalarına sebep olan sanattır.
 • birkaç ay önce markette gördüğüm bir kitabın adı. yazarı hamdi kalyoncu. alıp okumaya gerek görmedim.
 • yeni tanıştığım biri soyle söyledi.
  aklında bulunsun; merak, umut, korku! insanları bu üçünden biriyle yönlendirirsin, istediklerini yaptırırsın. saf dürüstlükle sıradan olursun. ben defalarca tecrübe ettim dedi ve sanırım haklıydı.
  dolayısıyla her şeye rağmen umut taşıyan kadını, korkutup istediğiniz gibi yönlendirebilirsiniz. merak kısmını zaten hepimiz biliyoruz ;)
 • beraber olduğu kadının farklılığının farkında olduğu kadar, onu yönetme ve şekillendirme becerisine de sahip olmalıdır erkek. zaaflarını fark ettiği, bu zaafların üzerinde bir irade sergilediği, onu ondan daha iyi tanıyabildiği kadar onun zaaflarına ve nihayetinde "ona" hakim olur. gelelim yönetme meziyetine: süreci uzaktan izleyebilme, olaylara dışarıdan bir göz olarak "soğukkanlılıkla" bakabilme, diyaloğun içinde kaybolmak yerine onu şekillendirebilme yetisine ne kadar sahipse, karşı taraf üzerinde de o denli yüksek etkiye sahip olur. meselenin içinde kaybolmak yerine, meseleyi oyuncağı yapabilen kişi, karşısındakini de oyuncağı yapabilir. bir diğer husus, etkili ve güzel konuşmak. düşündüklerini söze ya da yazıya dökebilme, isteklerini ve tavrını uygun bir dille aktarabilme yetisine ne kadar sahipse, taleplerini karşıya o kadar iyi aktarır. karşı taraf üzerinde uyandırdığı izlenim de o derece güçlü, sağlıklı olur. yaptıklarınla, söylediklerinle, düşündüklerinle ne kadar tutarlı bir çizgi çizer, sabit tavır sergilersen, o kadar güvenilir olursun. kadın-erkek ilişkilerinin temelini güven oluşturur. her şeyin üstündeki "gereklilik" işte budur.
 • kadın, uçurtmaya benzer; ipi çekilir çekilmez tepki vermez. rüzgar ona özgürlükmüş gibi gelir. yine de nereye giderseniz, oraya gelir.

  uçurtmayı kucağınıza indiremeyecekseniz, ipi başkasına verin.
 • (bkz: haklısın hayatım)
  (bkz: en iyisini sen bilirsin)
  bunları söyleyip ama ile devam ediniz.
 • eşitlerin ilişkisinde kendine yer bulamayacak sanat. kadınla erkek ilişkisi, alt üst ilişkisi ya da bir tarafın kendini pasifize ederek diğerinin yönetimine bıraktığı bir oluşum olarak görülüyorsa ilişkide sıkıntı var demektir.

  erkek ilişkide kendini ilişkiyi yönetecek yönlendirecek konumda ve üstünlükte görüp bunu açıktan ya da bir takım taktiklerle çaktırmadan yapıyor/ yapmak istiyorsa, bu, erkeğin kadını güdülecek, değiştirilecek, istenilen kalıba sokulacak bir varlık olarak görüyor, eşitliği ilişkide kabul etmiyor demektir.

  kadına” tamam haklısın” demek, yok basit konuları ona bırakıp önemli konularda ipi ele almak vs kadınlar bu kadar aptal mı sanıyorsunuz ya da siz hala kadını yönettiğinizi mi sanıyorsunuz?