şükela:  tümü | bugün
 • hergün örneklerle sağlamasını yapabildiğim önerme. kadın düşmanı değilim elbet. kadına düşman olunur mu lan hiç. doğanın kusursuzca evrimine konu ettiği bu varlığa aşık olunur. kadın güzeldir. ve fakat kadınlar için uygulanan ayrımcılıklardan gına geldi artık. sorunum kadınlarla olamaz. sorunum toplumsal dengeleri bozan bazı normlarla.

  sorarım size dostlar. kadının beyanı neden esastır amınakoyayım? ne olmuştur da kadının diyeceği şey diğer türlerin diyeceklerinden daha öncelikli hale gelmiştir. hukuk öğrencisi olan eski bir kadın arkadaşımla tartışmıştık bu konuyu. kaldı ki eski bir arkadaşım olmasından çok memnunum. bu arkadaşa ''bir hukukçu olarak nasıl böyle bir şeyi savunursun'' dediğimde aldığım cevap ''erkekler güçlü ve baskın, kadın ise güçsüz, bu yüzden kadının yalan söylemeye gücü yok'' gibi saçma bir cümle olmuştu. tekrar soruyorum lan: kadının beyanı neden esas yahu? lan aklınızı mı yitirdiniz siz? bu alenen kadına iftira atma hakkı vermiyor mu? bu hak kadını 1-0 önde başlatmıyor mu maça? ya bu nasıl bir oksimoron? nefesimi nafile tükettiğimin farkındayım ancak düşündükçe deliriyorum. etmeyin eylemeyin.

  eski ev arkadaşımız bir kadındı ve polise gidip benim ona şiddet uyguladığım ve uyuşturucu kullandığım iftirasında bulunmuştu. bunu sadece evden ayrılmamak ve kendisi yerine diğer iki kişinin* gitmesi için yapmıştı. ayrıca bana bir kağıt gösterip bu eve giremezsin uzaklaştırma kararı bu demişti. kendisinin bir deli olduğuna o an kanaat getirmiştim. karakola gidip ifadeyi alan memurlara konuyu anlatıp hemen beni hastaneye götürüp uyuşturucu testi yapmalarını rica ettim. ayrıca kızı çağırtıp rapor almasını sağlamalarını istedim. ancak polisler bana ne dedi biliyor musunuz? '' kardeş merak etme biz neyin gerçekçi olduğunu neyin saçmalık olduğunun farkındayız, bir yere gitmeye gerek yok''. sonra uzaklaştırma kararı dediği şeyin altına imza attığı ifade çıktısı olduğunu anlamıştım :) bu arkadaş biraz daha cüretkar davranıp adliyeye gidip benim ona tecavüz ettiğim iftirasını da atabilirdi. katil olmak için onlarca sebebim vardı anlıyor musunuz? benim yerimde otokontrolü zayıf bir insan evladı olsa ya da psikopatın biri olsa belki de bu gerizekalı şimdi şiddete uğramış olacaktı.

  tekrar düşünün lütfen.
  bir kadının sadece lafıyla dava açılabiliyor lan. bu size çok normal mi geliyor yani?
  bir kadının lafıyla insanlar işlerinden oluyor.
  bir kadının lafıyla suçsuz insan öldürülüyor.
  (bkz: tecavüz iftirası yüzünden ölen genç adam)

  sexwithsatan adlı yazarın entrysini de görüşlerimi desteklediği için buraya bırakıyorum:
  #75282178

  şimdi feminaziler tarafından düşman ilan edileceğim, varsın etsinler. kendilerini zaten hiç sevmem. kadınları severim. hem de çok. ama feminazileri sevmem. buradan ''gol yemem ama golf yerim'' diyen rüştü rençber'e de selam olsun.

  edit: başlık altında bu durumdan kadını sorumlu tutan entryleri doğru bulmuyorum. bunun dışında "amınakoyayım" adlı küfüre takılanlar için bir hatırlatma yapayım. pelesenk diye bir kavram var. hiç duymadınız mı amınakoyayım? dünyanın ağzına pelesenk olmuş küfürler var. küçük bebe "helloo motherfucker" dediğinde gülüyorsunuz ama. amınakoyayım küfürü de bizim ağzımıza pelesenk olmuş. bunu ortaya atılan sinkaflı basit bir cümle ya da deyim olarak görmek varken, bütün kadınları aşağılama amacı güdüldüğü sanrısına kapılmak, müthiş hastalıklı bir zihnin ürünü olsa gerek.

  edit2: erenceylan'a uyarısı için teşekkürler. entry yönlendirme düzeltildi.
  pilot flying adlı yazara uyarısı için teşekkürler. 'kara toprağa gömülmek' gibi aşırı olarak algılanabilecek bir deyim yazıdan kaldırıdı.

  edit3: sanırım anlatmak istediğimi bir örnekle daha güçlendirmeliyim çünkü bazı arkadaşlar anlattıklarımın salt hukuk alanıyla ilgili olduğunu düşünmüş. şimdi mesela toplu taşıma aracında taciz edildiğini söyleyen bir kadının gerçekten taciz edildiğini bilemeyiz ama şu anki konjonktürde ilginç bir şekilde bu beyan kanıt olarak algılanıyor ve durum taciz ile suçlananın lincine kadar varabiliyor. ya taciz edildiğini söyleyen kişi "iftira" atıyorsa? herkese bir film önericem.
  (bkz: jagten)

  edit4: onlarca mesaj aldım. buraya yaşadıkları haksızlıkları yazmak istemeyen bir sürü erkek varmış. bunu anladım ben. işte bahsettiğim şey bu. öyle bir algı oluşmuş ki, yıkmak çok zor. bazı insanlar için başarıya ulaşmak için her yol mübah. ya da intikam duygusu mu bilemiyorum. arkadaşların hikayelerini buraya yazmayacağım ama kendi başımdan geçen bir olayı anlatayım. yeri gelmişken tekrar belirteyim, kadının beyanı esastır yaklaşımını sadece hukuksal zeminde tartışmayalım. ben toplumsal norm olmasına karşıyım bunun.

  üniversitede 3 yıla yakın beraber olduğum kadın kendisi ile ayrı kaldığımız 15 gün içinde bir canavara dönüşmüştü. canavar demeyelim, duyarsız bir sevgili diyelim. ayrılmak istemediğini ama kendisini iyi hissetmediğini söylüyordu. ben ne zaman sana karşı iyi hissedersem o zaman eskisi gibi oluruz demişti hatta. bak sen! güya sevgiliyiz ama arkadaş gibi bile vakit geçiremez olmuştuk. ben de okulda başka manita yapayım bari demiştim ve bir kızla flört etmeye başladım. benim bu sevgili gelip kantini birbirine katmıştı. flört ettiğim kız da ben araya giremem diyip gitmişti tabi. neyse ben dedim heralde yeniden eskisi gibi birlikte olacağız. ama olmadı. bir akşam ben artık bana uygulanan bu saçma baskıdan bunalmış ve yemek yediğimiz masayı devirmiştim. hatta birkaç saniye sonra ''ben napıyorum'' duygusunu en küçük damarıma kadar hissedip evime gitmiştim. sevgiliyle 2 gün görüşmedim. sonra okula gittiğimde arkadaşlarımın bana iğrenç bakışlarını gördüğümde kendime geldim. bir yakın arkadaşıma neden herkesin bana böyle baktığını sorduğumda ''olm kızı dövmüşsün yaa'' şeklinde sitemkar bir yanıt almıştım. o günden sonra insanlara güvenilmeyeceğini net bir şekilde anladım. kız herkese benim onu dövdüğümü söyleyip üzerimden atamayacağım bir iftira atmıştı. bu çok zor bir durum arkadaşlar. iftira bence en ağır günah lan. kendini anlatıyorsun ama karşındaki insanlar ''kadının beyanını esas alıyordu''. kız neden yalan atsındı. ne bileyim lan.
 • amına koyayımdan sonrasını okumadım.
  çünkü amlı koymalı küfür eden bir insanın cümleye kadın düşmanı değilim diye başlaması vasat bir hikaye ve ben vasatlıktan hiç hazzetmem.
 • evrensel hukukta yer alan "herkes suçu kanıtlanana kadar masumdur. " ilkesiyle feci halde tezat oluşturan hededir.

  ayrıca; (bkz: öğretmen düşük not verirse taciz etti derim/#60956686)
 • ifadenin orijinali "mağdurun beyanı esastır" şeklindedir ve hem savunanlar hem karşı gelenler yanlış anlıyorlar. birçok savunan "kadın tacize uğradım diyorsa haklıdır ve tacizciye ceza verilmelidir" diyorlar ve karşı çıkanlar da "biri dedi diye niye yıllarca içeride yatsın" diye tepki veriyorlar.

  ancak kavram ceza verilmesi değil soruşturma açılması ile ilgili. taciz, tecavüz gibi vakalar kanıtlanması zor şeyler. çoğu durumda mağdurun kendisi kanıtları yok edebiliyor ve bazen polise gidecek cesareti ancak aradan uzun zaman geçince bulabiliyorlar. eğer karşınızda sizi dinlemeyip geçiştiren biri olursa durum daha da vahim bir hal alıyor.

  eğer savcıya gidip "bana geçen hafta, ortamda kimse yokken hakaret etti" derseniz kanıt yokluğundan soruşturma açmayabilirler. ancak tecavüz gibi vakalar daha ciddi ve kanıtlanması zor olduğundan, ciddiye alınması ve kanıt aranması gerekir.

  ben bu tarz bir "beyanı esastır" durumunu mantıklı buluyorum. sistem iftiraların sonucunda mahkum olmayı engelleyecek şekilde olmalı pek tabii.

  tanım: ifadeden ne anladığınıza göre saçma olmayan durum.

  edit: asıl saçmalık savunanların "ya kadın niye yalan söylesin ki? hem toplumda kötü görülen kendisi olur ve ayrıca hiçbir kadın da üstüne taciz edilmiş ifadesi yapışsın istemez" demesidir. masumiyet karinesini suçlayan tarafa uygulayan var arkadaş. sonra tacizciye "yapmaz o öyle şey tanırım" diyenlere söverler. e aynısınız?
 • (bkz: kadının beyanı esastır/@polly jean)

  polly jean ablamız burada güzelce açıklamıştı meseleyi. bakmakta fayda var.
 • kadınlar için uygulanan ayrımcılıktan sonrasını okumadım. haber bültenlerini şöyle bi açarsanız kadın cinayetleriyle tecavüz ve tacizleriyle dinci orangutanların kadını dövün talimatlarıyla ne kadar ayrımcılık yapıldığını görürsünüz.
 • arsız olan kadınlar bu yüzden çok erkeğin başını yakıyor. sadece bu beni taciz etti ya da tecavüz etti demesi erkeği en az 10 yıl içeriye atmakta yeterli bir neden!

  soyleyenin ispat yükümlülüğü neredeyse yok.bence kadın cinayetlerinin artmasında bunun da çok fazla sebebi var.
 • örneğini kısa zaman önce yaşadık, genç kızın biri sevdiği çocukla yatar, babası ona birşey yapmasın diye sıradan bir arkadaşının adını verir. baba masum genci öldürür, sevişen gençler için engel kalmaz.
  kadın güçsüz diye yalan söylemez diye birşey yok, herkes yalan söyler. üstelik bu toplumda kadınlar daha çok yalan söyler çünkü ihtiyaçları var.
  (bkz: merve'lere ders çalışmaya gidiyorum)
 • çoğu zaman yanlış anlaşılmaktadır. beyan derken, kadın beyanını sunduktan sonra dava açılır anlamında.
  ama bu hukukumuzun ekseriyetle kadını korumadığı anlamına gelmiyor. tacize tecavüze karşı güzel bir karar olsa da bu ve bunun gibi durumları kötü niyetine alet edecek birçok kadın var.
 • boşuna mı büyüttük dedirten olaydır.
  pardon büyüdük dedirten.