şükela:  tümü | bugün
  • son derece tuhaf bir biçimde meşru sayılan davranış biçimi. kadın erkek eşitliğinin günümüzde aldığı hal. kadın, sevgilisine sinirlendiğinde yumruk atabiliyor, eline geçen herhangi bir şeyi fırlatabiliyor. hatta çok kızdığında bütün gücüyle bir tokat aşkedebiliyor. erkek ise buna fiziksel şiddetle tepki vermiyor, veremiyor. hayır, versin demiyorum, bi saniye.

kadının uyguladığı bu şiddetin hafife alınıp karşılık verilmemesini meşru kılacak yine fiziksel bir neden var: kadın erkek kadar sert vuramaz. dolayısıyla onun vurması bir sinir boşalımıdır ve erkeğe pek zarar vermez. bu argüman, fiziksel şiddet uygulayan kadının kendini savunabileceği tek nokta: "çok sinirlendim, yaptım, zaten sana bir şey olmazdı, pişman değilim."

gelgelelim, erkek en ufak bir fiziksel şiddet hareketinde, onu bırakalım, şiddete yönelik en ufak bir eğilimde anında bir canavara dönüşüyor. tokat atmayı geçiniz, şöyle bir elini kaldırıp "çarpıcam şimdi" demesi bile yeterli. (bunu söylemek zorunda kalmaktan nefret ediyorum ama, malesef sözlükte bir şeyin her yönünü etraflıca izah etmeyince yanlış anlaşılmak kaçınılmaz: erkeğin elini kaldırması bile terbiyesizliktir ve bence ayrılık sebebidir, ama burada söz konusu edilen aynı davranışı sergileyen kadın ve erkek arasındaki dengesizliktir) erkeğin vurması değil, vurmakla tehdit etmesi bile, yıllar sonra kadın meclislerinde "benim eski sevgilim vardı, beni dövmeye kalktı" veya abartılarak "beni dövdü" şeklinde ifade bulabiliyor. dahası, erkeğin bu tehditkar davranışı, türk filmlerinde ve haberlerde işlenen "içip içip karısını döven gaddar maço" tiplemesine yoruluyor.

bu meşru sayılma durumu, işin etik boyutunda bir hasar olduğunu gösteriyor. eğer bir kadın, etik bir tavır olarak fiziksel şiddete karşı ise, kendisi de uygulamayacaktır. ancak, kendisi bunu uygulayıp, erkekten benzer bir tepki aldığında "allah'ım ben naptım, kıro/maço biriyle birlikteymişim" diye serzenişlerde bulunması ikiyüzlülüktür. öncelikle kendini sorgulamalıdır.

neden böyle olageldiği ise, derin bir analiz gerektirir ki, içinde bulunduğum eküri itibariyle buna kapasitem yetmez.
    * * * *
    not: bu entry yazılırken hiçbir erkek itlaf edilmemiştir. olay ve şahıslar tamamiyle uydurmadır.
  • (bkz: cimdik)
  • son yıllarda uzakdoğu sporlarıyla uğraşan kadın sayısının artmasıyla artış gözlemlenen olay. tabii bir felsefesi, fikir ve inanç sistemi olan uzakdoğu savaş sanatlarının kadınlar tarafından "ulan şunu öğreneyim de erkekleri döveyim" felsefesiyle yapılması olayı piç etmektedir tabii ki.
  • normal sartlar altında erkegin kadına uyguladıgı fiziksel siddetle dogru orantılı degildir. insanın insana yaptıgını bırak, su hayatta herhangi bir canlının, bir digerine, zorla bir yaptırım uygulayabilmek adına fiziksel anlamda güclü olma konumunu siddetle kullanması pek kabul edilir degildir lakin söyle de bir durum vardır. bunu maalesef benim hemcinslerim yapmaktadir ben ondan utanıyorum. hollywood filmlerinde dahi görebildigimiz cesitli ask sahneleri vardir. bir de öküzler gibi gözyası döktügümüz. iki sahne getirelim gözümüzün önüne:

birinci sahnede kadın erkegi aldatmıstır. erkek ögrendigi dakika "naptın lan sen" gazıyla cakar bir tane. zihnimizde canlanan olay "vay hayvan"dır.

ikinci sahnede erkek kadını aldatir. kadın ögrendigi dakika "naptın lan sen" gazıyla cakar bir tane. erkek üstüne "özür dilerim" der. kadın daha beter siddete verir kendini. gelen comboların sonunda güzel bir sevisme ve barısma sahnesi seyredilir. zihnimizde canlanan "vay lan cok duygusal ühühü" dür.

utanmazlıgın bu kadarıdır. kadın kendine yapılan hatalar sonunda diledigi gibi siddet uygulayıp sarılınca isinin bittigini zanneder. bize bile öyle gösterilir, öyle kabul ederiz. erkek uyguladıgı siddet sonucunda "idama kadar yolu var" la infaz edilir.

sadece türk toplumuna has bir sey de degildir bu. tüm dünya kadınlari! tırmalayın erkekleri. nasılsa karsılık verirlerse yapıstırırsınız götüne "dayakcı koca" etiketini salarsınız bayıra. saatlerce oturup kadın erkek esittir diyen cogu insanın* bu cifte standart olayına aklım ermez benim.
  • ogretmenlik, annelik, ablalik gibi "buyuk" kadinlik, "kucuk" erkeklik hallerinde daha normal karsilanan siddet turudur.
  • kadının erkeğe (hemde ayan beyan, gündüz vakti, millettin içinde) vurma hakkının olması, erkeğin belirleyici konumunu sarsan değil, tam tersine pekiştiren bir ayrıcalıktır.

kadının erkeğin omzuna, midesine yerleştirdiği 'sözde' yumruk, bir 'magnitude' meselesi değildir. kadının gücü, erkeğinkinden daha zararsız olduğundan makul gözükmez bu tepişme.

bu yumruk, türk filmlerinde de sıklıkla gördüğümüz gibi köylü kadının "ay hayvan" diyerek, utandığında attığı yumruktur. bu yumruk, şehirli kadının masada erkek başka bir kadına gırgır olsun diye laf attığında attığı yumruktur.

şudur: kadınla erkek arasında bir akid vardır bu hâlde. kadın erkeğe yumruk atma hakkını kabul ettiğinde, karşılıklı bir hak sorumluluk kümesini kabul ediyor demektir. erkek, "erkek gibi" olacak ancak bu akdin dışına çıktığında yumruk yiyecektir: başka bir kadını övdüğünde, kadınla gırgır geçtiğinde vesaire...

erkek ise savunma mekanizmasından yoksundur demek değil bu. evet, erkek, çoğu zaman, yumruk atmaz, ama ilişki bu minvâlde kurulduğunda onun da "otur oturduğun yerde", "bunu yapmayacaksın" deme hakkı olur.

nasıl kadın mazur görülebilecek bir durumda yumruk atabiliyorsa erkekte kural koyma hakkını elde eder bu akidde.
    aklı başında kadın, espiri yüklü kolpa yumruk hakkını talep etmemeli kullanmamalıdır.

kabul eder ve kullanırsa, aslında adam akıllı terbiyesizlik olan başka kadına laf atma ya da insan içinde alaya alma mevzuularında "şakayla karışık" tepki vermiş olur. gülünür, geçilir. "erkek işte" denilir.

ilişkide kendisine karşı sorumlulukları bulunan erkek, bir kusur işlediğinde yumruğun cazibesine kapılmamalı, tepki koyulacak bir durum varsa ciddi ciddi koymalıdır.

kısacası, kadının yumruk atma hakkı stockholm sendromudur. yanılsamadır. *

not 1: yumruk, cimcimlemeyi de kapsamaktadır bu makalede.
    not 2: yatakta atılan yumruklar sayılmaz. herkes free style takılabilir.

• sevgili olan kızın , ağrı eşiği yüksek ve kendisinin iki katı olan erkek arkadaşının ufak* parmağını yakalayıp bükmeside bir örnek olabilir.bir de bu durumlarda can hiç acımıyormuş gibi sakin sakin konuşmak gereklidir ki sevgili eyleminden en azından bunun canı acımıyor diyerek vazgeçsin.
  • iade-i ziyarettir. ziyaretin kendisi gibi bu da ayıptır.
  • igneci teyzeler de sık sık uygular bu siddeti.