şükela:  tümü | bugün
 • kitab-i mukaddes'in, tekvin bolumunde bahsi gecen, kadinin yaratilmasina dair mevzu.

  "ve rab allah dedi: adam'in yalnız olmasi iyi degildir; kendisine uygun bir yardimciyapacagim. ve rab allah, adem'in uzerine derin bir uyku getirdi ve o uyudu, onun kaburga kemiklerinden birini aldı ve yerini otla doldurdu. ve rab allah adem'den aldigi kaburga kemiginden bir kadin yaratip onu ademe getirdi. ve adem dedi: simdi bu benim kemiklerimden kemik ve etimden ettir, bu insandan alindigi icin ona "nisa" ismi verilsin. ve adem karisinin ismini havva koydu, cun ki butun yasayanlarin anasi oldu."

  islam alimleri ise; kuran-kerim'de ve sunnette boyle bir nakle rastalanmamis olup sadece ve hz. peygamber'in hadislerinde konunun mecaz bir bicimde islendigi uzerinde kanaat getirmislerdir.

  bu hadis-i seriflere ornek vereyim de tam olsun;

  -"kadın egri kaburga kemigi gibidir. eger dogrultmaya kalkisirsan kirarsin eger mutlu bir hayat yasamak istersen o egriligi ile beraber faydalanirsin."

  -"kadinlar hakkinda hayir tavsiye ediniz. cunku kadin, egri kaburga kemiginden yaratilmistir. kaburga kemiginin en egri tarafi, en ust tarafidir. onu dogrultmaya calisirsan kirarsin, hali uzerinde birakirsan oyle kalır..."

  ziyadesi ile supheli rivayetler olarak belleklerde kalmaya mecbur bir teoridir, dogrusunu allah bilir.

  (yazarin yorumu: demek ki, kadinlarin tadindan yenmemesinin sirri bu imis, zira kaburgadan alinan tat, lezzet nerde var sorarim sizlere)
 • kaburga kadının yaradılmasında kullanılmış kemik olarak bahsedilse de bu konuda çok net bir ifade yoktur. havva'nın yaradılısı için gecen bahiste kullanılan kelime hem kemik hem de huy-tabiat anlamına gelmektedir. kadını erkeğin huyundan yarattık denmesi onunla aynı ölçüde degerlere sahip oldugu anlamına gelmektedir.
 • dilbilimcilere gore zamaninda (bkz: gecmis zaman olur ki) "kaburga kemigi"nin anlam karmasasi dolayisiyla degisip ortaya cikmasina yol actigi sorunsal.
  (bkz: sumer)
  (bkz: muazzez ilmiye cig)
  (bkz: dilbilim)
  (bkz: bilim)
 • talmud'dan alıntı....

  kadın erkeğin kaburgasından yaratıldı, ayaklarından yaratılmadı,öyle olsaydı ezilirdi...
  üstün olmasın diye başından da yaratılmadı.
  ama göğüsünden yaratıldı, eşit olsun diye...
  kolun biraz altında korunsun diye..
  kalp hizasında sevilsin diye...
 • kadın kısmında ne defo varsa hepsinin sebebi. noluyosa bu erkegler yüzünden azizim.
 • pirzola nın lezzetinin sırrıdır.

hesabın var mı? giriş yap