• ipek tuzcuoglu'nun sundugu, hafta ici her sabah atv'de yayimlanan program. program sunucu hanim kizimiz tarafindan sık sık vurgulandigi uzere, girisimci ve uretken kadinlari konu aliyor. bu sabah tesadufen duydugum, hafizama kaydedip gun boyu hatirlayip hatirlayip guldugum bir diyalogu yazayim da, ne demek istedigimiz daha anlasilir olsun...

ipek tuzcuoglu: "siir de yaziyorsunuzdur siz"

telefonla katilan teyze: " evet yaziyorum"

ipek tuzcuoglu: "bize bir tanesini okur musunuz"

telefonla katilan teyze: "benim adim nebahat,
    yapmasin kimse kabahat..."

ipek tuzcuoglu: "ahahaaa harikaaa, cok seker bir kadinsiniz siz, yarin programimiza konuk olur musunuz..."

arsenic (is ses): "bu guzel ortami birakip okula gitmek zorunda olusum ne aci..."
  • erkekler üzerindeki gücüne bakarsak çok fazladır. doğa, bu yapıyı dengelemek adına kadına sadakat, anaçlık, sahiplenme gibi kodlar yüklerken erkeklere de çabuk sıkılma, kısa süreli dikkat yoğunlaşması gibi kodlar yüklemiştir. toplumsal düzeni sağlamanın en kolay yolları olan din ve genel ahlak kuralları, yazılı emirleri ve de kuralları ile kadının yerini baskılayarak yapıyı kontrol altına almaya çalışır. erkeğin doğası gereği her daim baştan çıkarılmaya müsait olduğunun altı her yerde çizilirken, kadının görevleri de bu yapıyı tahrik etmeyecek şekilde titizlikle belirtilir. kadınların bir tutam ölçüsüz, hesapsız, kendini önde tutan, genellemelere aykırı davrandığı durumlarda toplumsal ya da dinsel cezalar devreye girer. anne olan kadınların çocukları üzerindeki gücünün diğer erkekler üzerinde de kadının istediği boyutta kullanıldığı bir toplumda muhtemel kaos olacağından belki de bu baskılama çok da hatalı sayılmamalıdır.
  • erkeğin zaafiyetinden kaynaklanır.
  • kadının mahvetme* gücü ve istenci çok güçlü. yine de belki mahvetmeye karar verme özgür istence* bağlı değil? kadının zıtlaşmaya kalkışmayacağı, silik başka izin ve yasaklar mı var?

erkeklerin kadınlara baskısanaldır. daha doğrusu fiziksel veveya bedensel. ruhsal baskı değildir. kadının zihnine giremez erkek, din girebilmiş mi ve ne kadar? ruhsal olamayan baskı da kadının gücü karşında baskı sayılmaz. kadının derdi hem kendiyle hem öteki kadınlarladır. (bkz: kadınların derdi/@ibisile)

(ilk giri tarihi: 5.6.2016)

(bkz: kadın gücü), kadınların gücü, karı kuvvetleri
  • (bkz: yoktur)
  • kadının erkek üzerindeki gücü azımsanmamalı. misal zamanında, iki kolumu da yoklayan bir kız bana "biraz da bu kolunla çek. hep diğerine abanma. bak bu daha zayıf kalmış" dedi diye ağırlık çalışmaya başlamıştım.
hesabın var mı? giriş yap