şükela:  tümü | bugün
 • ya tanınan, ya aranan, ya hayalde yaşatılan kadın da ki haslıktır.

  kime göre neye göreye gelince de herkesin -kendine göre-dir.

  "her gün kim bilir kaç kadın görüyorum...sokakta, vapurda,okulda, kuaförde, orda, burda...ama olmuyor hanımlar, olmuyor!

  kadınlar kadınlığı unutalı daha kaç on yıl oldu ki? solaryuma girmeye, çıplak gezmeye, kariyer hırsıyla yüzlerini buruşturmaya başlayalı kaç on yıl oldu?

  çevremde gördüğüm kadınlardan bazılarının birtakım özelliklerini seçtim. bunlara, dizilerdeki, filmlerdeki, romanlardaki kadınların hoşuma giden özelliklerini ekledim. gözlerimi kapadım, osmanlı zamanından kalma, hani şu afet-i devran denen kadınları düşündüm. kadının güle benzemesi gerektiğine karar verdim sonunda. kadının hası güle benzer. rengiyle, kokusuyla, dikeniyle. açın televizyonu,bir tane gül görüyor musunuz?

  kadının hası... kadının hası yumuşak başlı olmaz, ama ağırbaşlı ve sıcak olur. ağırbaşlılıktan kastım, sıkıcılık değil elbet.şımarıklığın da hakkını verir. ağırbaşlı tebessümleri olur bir de. kadın yüzü dediğin mahkeme duvarına benzemeyecek. bu tebessümler sevgidir. yumuşacık bir sevgi olur kadın yüreğinde. kim olursa olsun, ne yaşamış olursa olsun. erkeğini dizine yatırıp saçlarını okşamayı bilir gerçek bir kadın.

  kadının hası nerede, nasıl davranacağını bilir. . insanların içinde kapris yapmaz, hır çıkarmaz; ama gerçek bir osmanlı kadını gibi, adabıyla,raconuyla istediğini alır.

  bu kadın üzülmeyi de bilir, ağlamayı da, kızmayı da. ama üzmemek lazım, ayrıca kızdırmaya da gelmez. gerçek bir kadın ezik durmaz. kambur yürümez, dimdik durur. kendine saygısı, güveni vardır. erkeğine can yoldaşı olur, destek olur, onu dinlemeyi bilir. bazen utangaç olur, bazen ürkek. soğuktan ya da yalnızlıktan korkabilir kadın.

  aptal olmaz gerçek bir kadın. bön bön bakmaz adamların suratına. hülyalı bakışları da olsa, zihni uyanık olur.

  hüznü, gökten deli deli yağan yağmur gibi olur, saçlarından akar. neşesi ise öyle renkli, öyle dağınık; saçları savrulur. kahkahaları vardır bu kadının, çın çın eder odaların duvarlarında. sesi güzel olur kadının, biraz buğulu...arada bir pencereye yaslar başını, sokağa dalıp gider, bir şarkı söyler. olgunluğuyla şaşırtır erkeği. bazen de öyle çocuk olur, öyle sağlam saçmalar ki, yine, yine şaşırtır onu. konuşurken insanın yüzüne bakar kadın. kibirli olmaz. kültürsüz olmaz. bomboş olmaz kafası. kişiliklidir.
  beceriklidir. tırnağı kırılınca üzülür, üzülür işte, profesör de olsa, sultan da olsa, boksör de olsa üzülür.

  gerçek bir kadın hiçbir zaman reklam panolarındaki kızlara benzemez. etini teşhir etmez. ne kadar örtüneceğini, ne kadar açılacağını, yerine ve zamanına göre bilir.gerçek bir kadın paris podyumlarında yürüyen, 17. yüzyılın vebalı kadınları gibi mankenlere benzemez.

  uzun saçları vardır kadının. yumuşak olur, güzel kokar. kadının hası saçlarını ne zaman toplayacağını, ne zaman salacağını bilir.
  kadına yaraşmaz soğukluk. gerçek bir kadın göbek atmayı, gerdan kırmayı, iyi becerir;
  ama öyle her yerde masaların üstüne çıkıp oynamaz. havasında oldu mu, bir oynadı mı, herkes onu izler. kadın korunmayı sever, ama korunmaya muhtaç olmaz. erkekler korumayı severler, ama yine de güçsüz, zavallı kadınlardan hoşlanmazlar. güçlü kadından ise çekinirler, ona yanaşamazlar. kadının hası bu dengeyi kurmayı bilir;
  gücünü erkeğin gözüne gözüne sokmaz.

  has kadına naz da yakışır, kapris de.

  gerçek bir kadın şiir gibi olur, mey gibi olur, ömür gibi olur.

  anonim"
 • (bkz: haso erkek)
 • kafasına elin ayasıyla 3-5 defa şaplak atarak anlaşılır kadının hası. eğer "tum tum" diye yankılı bir ses çıkıyorsa o has bir kadındır. (karpuz seçmek'ten arak)

  kaçınılmaz not: bu anonim yazının yazarına kadının hası arayışlarında başarılar diliyorum. belki reçetesini çok yere dağıtırsa bir tane hasından kadın bulabilir.

  imza: (göbek atmayı bilmediği ve saçları zaman zaman kısa olabildiği için) tırışkadan bir kadın.
 • (bkz: kadir has)
  (bkz: kadin has)
 • erkeğini dizine yatırıp saçlarını okşamayı bilir gerçek bir kadın.

  kadının hası nerede nasıl davranacagini bilir.
  insanların içinde kapris yapmaz hır çıkarmaz; ama gerçek bir osmanlı kadını gibi adabıyla raconuyla istediğini alır.

  dırdır etmez. çok konusup baskı yapıp erkeği bezdirmez. yüz göz olmaz kadının hası.

  bazen öyle bir bakar ki hele bir de bazen öyle bir susar ki bin tümceye bedeldir bu bakmalarla susmalar. bu kadın üzülmeyi de bilir ağlamayı da kızmayı da. ama üzmemek lazım ayrıca kızdırmaya da gelmez.

  gerçek bir kadın ezik durmaz. kambur yürümez dimdik durur. kendine saygısı güveni vardir. erkeğine can yoldaşı olur destek olur onu dinlemeyi bilir. bazen utangaç olur bazen ürkek. soğuktan ya da yalnızlıktan korkabilir kadın.

  aptal olmaz gerçek bir kadın. bön bön bakmaz adamların suratına. hülyali bakışları da olsa zihni uyanik olur.

  hüznü gökten deli deli yağan yağmur gibi olur saçlarından akar.
  neşesi ise öyle renkli öyle dağınık; saçları savrulur. kahkahaları vardır bu kadının çın çın eder odaların duvarlarında.

  sesi güzel olur kadının biraz buğulu...arada bir pencereye yaslar başını sokağa dalıp gider bir şarkı sözleri söyler.

  olgunluguyla şaşırtır erkeği. bazen de öyle çocuk olur öyle sağlam saçmalar ki yine şaşırtır onu.

  sıkmaz kadın bunaltmaz yaşa yaşa bitmez. huzur verir varlığıyla. içmesini de bilir kadının hası. bazı akşamlar anason

  kokulu tüter sofrasının sıcağı. içli bir türkü dinler bazen üşür sırtına hırkasını alır. konuşurken insanın yüzüne bakar kadın. kibirli olmaz.

  kadının hası böyle olur|| can dündar ||
  kültürsüz olmaz. bomboş olmaz kafası. dünyanın ülkenin olaylarını bilir anlar söyleyecek sözü vardır.
  kişiliklidir. beceriklidir.

  tırnağı kırılınca üzülür üzülür işte profesör de olsa sultan da olsa boksör de olsa üzülür.

  gerçek bir kadın hiçbir zaman reklam panolarındakı kızlara benzemez.

  etini teşhir etmez. fosforlu bir taş gibiliği yoktur onun loş bir cazibesi vardır. albenisi metrelerce öteden çarpar adamı. ne kadar örtünecegini ne kadar açılacağını yerine ve zamanına göre bilir. gerçek bir kadın paris podyumlarında yürüyen 17. yüzyılın vebalı kadınları gibi mankenlere benzemez. uzun saçları vardır kadının. yumuşak olur güzel kokar. kadının hası saçlarını ne zaman toplayacağını ne zaman salacağını bilir.

  kadına yaraşmaz sorhoşluk. gerçek bir kadın göbek atmayı gerdan kırmayı iyi becerir; ama öyle her yerde masaların üstüne çıkıp oynamaz. havasında oldu mu bir oynadı mı herkes onu izler.

  kadın korunmayı sever ama korunmaya muhtaç olmaz. erkekler korumayı severler ama yine de güçsüz zavallı kadınlardan hoşlanmazlar. güçlü kadından ise çekinirler ona yanaşamazlar. kadının hası bu dengeyi kurmayı bilir; gücünü erkeğin gözüne gözüne sokmaz.

  has kadına naz da yakışır kapris de. öyle tatlı öyle kıvamlı naz eder ki onun nazını erkek zevkle çeker.

  gerçek bir kadın şiir gibi olur mey gibi olur ömür gibi olur.

  can dündar
 • "gerçek bir kadın göbek atmayı, gerdan kırmayı, iyi becerir; ama öyle her yerde masaların üstüne çıkıp oynamaz. havasında oldu mu, bir oynadı mı, herkes onu izler."

  kadın mı tarif ediyor, geyşa mı belli değil. bir de sesi güzel olacakmış, vay efendim manken gibi olacakmış ama zayıf olmayacakmış. iki tane çocuk doğursun zaten hayattan bezer o has kadın. raf ömrü kısa.
 • evrenle yaşıt ve evrenle aynı cinsiyete sahiptir.. kendisi olmasa, şu evrende bok gibi olur her şey.. ne kendisinin ego savaşları ne de bir şeyleri hırs yaptığında gözlerinin ve zihninin yok olması, hiçbiri umrumda değil, hiç olmadı, hiç de olmayacak..
  geberdiğim gün bir kadının göğsünde ölmeyeceksem eğer neye yarar ölümüm.. neye yarar yaşamım.. ki bir erkeğin ölümü kadınının göğsünde olmayacaksa ölüm değil, telef olmaktır o..

  teni mezarım olsun.. çok güzel bir sevişten ve sevişmeden sonra ben son nefesimi vereyim.. sokulayım tenine.. nefesini yutup, tuzunu hissedeyim ruhumda.. bir kadın lan işte.. çok mu zor.. kılıflarını atmış olsun ama.. hep bahsettiğim ve hep bahsedeceğim gibi.. saçma telaşlarından arınmış olsun.. onu taptığımda yok sayayım herkesi.. ve her şeyi..

  ayak bileklerini öpeyim bir çok gece.. ellerimi rahmi üzerinde gezdirip, ensesine dokundurayım dudaklarımı.. acıya dair, öfkeye dair, kötülüğe dair yaşamış olduğu her şeyi unutturayım ona..
  açayım avuçlarını.. ellerimin içine alıp, gözlerine bakıp öpeyim.. gülümsesin o.. kadın olarak yaratıldığı için binlerce kez teşekkür etsin tanrı'ya.. son bir teşekkür öpücüğünü de benim şakaklarıma kondursun..

  kadın işte.. olsun.. sonsuza kadar.. yağmurlu bir gece beraber çıktığımız akşam yemeği sonrası evimize geldiğimizde ben önce inip arabadan, kapısını açayım.. o güzel ayakları ıslanmasın diye ceketimi sereyim yoluna..
  çıplak kalayım yanında.. çırılçıplak hem de.. örtünmeme gerek kalmasın.. kapanmama.. saklanmama.. hiç olmadığım kadar ben, ben olayım yanında..
  kavgalarım bitsin.. öfkelerim.. kırıklıklarım.. hepsi iyileşsin.. iyi olsun.. iyi olalım.. ve ben onu hep seveyim.. her zaman ve her şartta kulağına fısıldayayım;

  "sen hep güzelsin.."
 • (bkz: #41704488)
  düşüncelerden soyunmuş yaşamakla giyinmiştir.
 • şu ahir ömrümde bir kaç eşsiz örneğini tanıma fırsatı bulduğum fazla gerçek insanlar.

  (bkz: #40576796)