şükela:  tümü | bugün
  • gelmeyin. doğru adres şurası (bkz: bayan kelimesinden rahatsız olunmasının nedeni)

gerçekten nedenini merak ettiğim için soruyorum. bay kelimesinden türetildiği için rahatsız olduklarını biliyorum ama tek neden bu değildir herhalde. bu konudaki hassasiyeti öğrendikten sonra bayan kelimesini bir daha kullanmadığımı da belirteyim.

benzer başlık varmış ben aramaya inanıp bulamamıştım. kendimizi imha edelim derseniz ben varım. format konusundaki eleştirileri kabul etmekle beraber bu eleştiriyi yapan yazarların da birçok entrysinde formata uymamış olması üzdü.
  • ben baymak fiilinden türediğini düşündükleri için beğenmediklerini düşünüyorum. kendilerine konduramıyorlar.
  • (bkz: bayan kelimesinden rahatsız olunmasının sebebi)

şu aramaya bir inanın artık. tartışalı yıl oldu bunları. formatı da sikmeyin yeter artık.

forumla sözlüğü karıştıran "kızlar soruyor" cuların kafalarını kurcalayan soru.
  • feminizm salaklığından başka bir şey değil; ''bayan'' kelimesini ben de sevmem ancak, piyasada neredeyse her yerde kadın değil ''bayan'' kullanılıyor.

bayan iç giyim
    bayan tuvalet
    bayan eleman aranıyor

vs...

söyleyenlerin cinsiyetçi yaklaştığını sanmıyorum ayrıca, bayan diyince aklına am gelecek, kadın diyince aklına surat ifadesi mi gelecek, aptalca tartışmalar.

o zaman açılış törenlerinde bayanlar ve baylar yerine; kadınlar ve erkekler denilmeli, ne kadar itici...
  • beyler bir kişi gömmüş zaten, gerisi gereksiz başlığı boşuna tutmayalım bırakın düşsün.
  • şımarık ve artis oldukları içindir.

inadına bayan, sonsuza kadar bayan.

hatta bağyan ulan.. hadi bakalım.
  • onu geç, kız ve kadın kelimelerinden nefret edenler de var. 'kadın' kelimesini kaba olarak düşünüp, 'kız' kelimesini küçük görme olarak algılayan 'insanlar' tanıdım. 'bayan' kelimeside itici ve samimiyetsiz geliyormuş.
    'abla' diyeceğiz bundan sonra! mumla arıyacaklar bu günleri..
  • özetle şundan dolayı, özellikle 10 20 küsur yıl önce, kadının karşıt kelimesi olan erkek rahatlıkla kullanılırken, kadın kelimesi kullanılmaya çekinilen sanki ayıp bir kelime gibi algılanıyordu.

misal erkek çocuk denir, ama kadın çocuk denmez, kız çocuk denir. kız çocuğun karşılığı oğlan çocuk olmalı. (arada kullanılır)

yine misal, gittiğim ilkokulda erkekler tuvaleti ve kızlar tuvaleti vardı. oğlanlar tuvaleti yoktu. aslında kadınlar tuvaleti gibi bir ifade mesela hatırlamıyorum. bayanlar tuvaleti denir genellikle.

yine aynı şekilde erkek arkadaşım var denir, bunun karşıtı olarak da kız arkadaşım var denir, kadın arkadaşım var denmez.

yine benzer olarak, "erkek olmak" ifadesi bizim kültürümüzde övünülecek bir şeydir, "kadın olmak" ifadesi ise en hafif anlamıyla, bahsedilmemesi gereken bir şeydir.

örnekler çoğaltılabilir. özetle, özel bir saygı ve kibarlık katmadan, eril cinsiyeti belirten kelime son derece doğal, kullanılan bir kelime iki, dişi cinsiyeti belli eden kelime çoğu zaman kullanılmasında utanılan, ayıp bir kelime gibi algılanıyor.

feminist kadınların özellikle, bayan kelimesinden çekinmesinin temel nedeni bu sanırım.