şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hediye hediyedir, iyisi kotusu olmaz, onemli olan dusunulmus olmasidir geyiginin cuk oturacagi durum.

- kiz asiye bak sana ne getirdim.
    - ne getirdin? aa bu kim ayol?
    - kadinlar gunu hediyen.
    - neresi hediye bunun cavit? kuma ayol bu! istemem bunu evimde, nerden aldiysan oraya birak!
    - kiz asiye ayip ediyon ve de kalbimi kiriyon bak. dusunduk getirdik, hediyenin iyisi kotusu olmaz, askolsun yani... biz bu kari cok yoruluyo diyelim, olmaz bole diyelim senin yaptigina bak.
    - eh iyi madem. her gece her gece cekemiyordum ben seni zaten, azgin herif!
  • kuma getirmenin normal karsilandigi caglar cercevesinde incelersek:

islam dinine gore erkegin dort tane kadinla evlenmeye hakki oldugunu biliyoruz. her ne kadar dini yani kuvvetli bir insan olmasam da, bu konuyu su sekilde yorumlayinca az da olsa mantik parcalari bulabiliyorum: bu hakkin erkeklere tanindigi donemde savaslar yuzunden erkeklerin öldügünü; kadinlarin sahipsiz kaldigini ve bazilarinin fahiselik yapmak zorunda kaldigini biliyoruz. kadinlarin korunmasini (sozde) amaclayan bu sebebi goz onunde bulundurursak bir kadina kuma gelmesi, belki bir kadinin kurtulusudur. dolayisiyla kadinlar gununde bir kadini kurtarmak belki üzerine kuma gelen kadin icin bile cok rahatsiz edici bir durum degildir. normal bile karsilanabilir.

ve bugun, 2005 yilinin sartlariyla incelersek olayi:

hala "kuma"sal icerikli basliklarin, entrylerin girla gitmesi anormaldir.
  • hem kuma'nın hem de eşin biseksüel ya da saklı lezbiyen olmaları durumunda hediyenin en büyüğü bile olabilir.
  • emekci kadinlar gununde soylenen soyle bir rus atasozu vardir: kuma gelecegine duma gelsin.
  • orta sahadan domi vole gol atmaya benzer. yapilirsa cevredeki insanlara ciddi anlamda kalici hasar verebilir. ayrica altin gununu duzenleyenin 1 altin fazla almasina sebep olacaktir.
  • türkiye'de olabilecek, kimsenin de garipsemeyeceği olaydır. en azından kuma getirmiş, eşine tecavüz de edebilirdi yani, veya öldürebilirdi de.